ΒΟΛΕΪ

Ο Ολυμπιακός που αρνείται να χάσει

CEV CHALLENGE CUP / ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÌÐÏÕÑÓÁ / FINAL / OLYMPIAKOS - BURSA (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Τέσσερα τάι μπρέικ και ένα "χρυσό σετ" έχουν παίξει φέτος στην ευρωπαϊκή τους πορεία τα κορίτσια του Ολυμπιακού και έχουν επικρατήσει σε όλα! Το Sport24.gr κάνει αναδρομή στην πορεία των ερυθρόλευκων.

Αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του Challenge Cup έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού μετά τη νίκη τους με 3-2 επί της Μπούρσα κάνοντας παράλληλα μία σπουδαία ανατροπή. Ωστόσο, αυτή δεν ήταν η πρώτη που έκαναν στη φετινή εξαιρετική πορεία τους.

Μπορεί στα ματς με τη CSM Βουκουρεστίου να μη χρειάστηκαν να κάνουν κάποια ανατροπή, στη συνέχεια όμως το έκαναν... επιστήμη δείχνοντας ότι αρνούνται να χάσουν.

Η πρώτη φορά φέτος στην Ευρώπη που κλήθηκε να παίξει με την πλάτη στον τοίχο ο Ολυμπιακός ήταν στον εκτός έδρας αγώνα με την Τσανάκαλε. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 0-2, αλλά οι Τουρκάλες οδήγησαν την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Εκεί οι ερυθρόλευκες πήραν το σετ με 15-9 και έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε η πρόκριση και στη ρεβάνς του Ρέντη. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στον αποκλεισμό αφού έχανε με 2-1 σετ και η Τσανάκαλε ήθελε ακόμα ένα για να πάρει εκείνη την πρόκριση. Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς δεν είχαν πει όμως τη τελευταία τους λέξη. Αρχικά, έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ και στη συνέχεια απέδειξαν ότι δεν είχαν όρεξη να κριθεί η πρόκριση στο "χρυσό" σετ. Έτσι, με 16-14 πήραν το τάι μπρέικ και μαζί την πρόκριση.

Το τρίτο συνεχόμενο τάι μπρέικ για τον Ολυμπιακό ήρθε στον εκτός έδρας αγώνα με την Αστερίξ στο Βέλγιο. Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 0-1, αλλά τα επόμενα δύο σετ κατέληξαν στην Αστερίξ. Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι όμως τα ψυχικά αποθέματα και έκανε την ανατροπή. Πρώτα έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ με 25-20 και στη συνέχεια πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη κατακτώντας το πέμπτο σετ με 15-12.

Το "χρυσό σετ" και η ολική ανατροπή

Στη ρεβάνς δεν χρειάστηκαν το τάι μπρεικ αφού πήραν την πρόκριση με τη νίκη τους με 3-1. Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και στον πρώτο ημιτελικό με την Γιενισέι. Στη ρεβάνς οι Ρωσίδες πήραν τη νίκη με 3-0 και έτσι όλα κρίθηκαν στο "χρυσό σετ". Οι ερυθρόλευκες παρά το γεγονός ότι στον υπόλοιπο αγώνα δεν είχαν καλή απόδοση κατάφεραν μέσα από το σερβίς του να πάρουν τη "χρυσό σετ" και μαζί την πρόκριση στον τελικό.

Όλα αυτά μέχρι το βράδυ της Τετάρτης. Εκεί ο Ολυμπιακός έκανε κάτι που δεν είχε ξανακάνει φέτος στην ευρωπαϊκή του πορεία. Οι ερυθρόλευκες βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 από την Μπούρσα στου Ρέντη, αλλά τα κορίτσια του Ολυμπιακού πραγματοποίησαν μία τεράστια ανατροπή. Αρχικά, έφεραν το ματς στα ίσια και στη συνέχεια με κεκτημένη ταχύτητα έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Μπούρσα.

Για να αναδείξουμε το μέγεθος της επιτυχίας τους αρκεί να αναφέρουμε ότι φέτος η Μπούρσα δεν έχει χάσει κανένα παιχνίδι που να είχε ενδιαφέρον για εκείνη! Η μοναδική της ήττα ήταν στον επαναληπτικό με τη Σβέριν όπου η πρόκριση είχε ήδη κριθεί.