ΒΟΛΕΪ

Ο Φοίνικας Σύρου "τορπίλισε" με 3-0 τους "Βίκινγκς"

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (VOLLEY LEAGUE) (ICONPRESS/ICONPRESS) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (VOLLEY LEAGUE) (ICONPRESS/ICONPRESS) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ICON

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση στους 32 του Challenge Cup βρίσκεται ο Φοίνικας Σύρου μετά την εκτός έδρας νίκη του επί της Βίκινγκ Μπέργκεν με 3-0 σετ.

Την έκτη ευρωπαϊκή του νίκη και την δεύτερη εκτός έδρας (μετά το 3-0 επί της ελβετικής Νάιφελς το 2012) πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου και μάλιστα πάλι με 3-0 στο παγωμένο Μπέργκεν της Νορβηγίας.

Το "πειρατικό" έχοντας πρώτο σκόρερ τον Γιορντάνοφ με 17 πόντους και μπλοκ "τορπίλισε" τους Βίκινγκς στην έδρα τους και μετέτρεψε σε τυπική υπόθεση την πρόκριση στις 20 Δεκέμβρη στη Σύρο. Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Όσκαρ Κάσμαρτσικ στέφθηκε από επιτυχία απέναντι σε μία ομάδα που δεν έχει ξένους στη σύνθεση της και δε μπορούσε να απειλήσει την ελληνική ομάδα. Ο Φοίνικας στη ρεβάνς για να προκριθεί χρειάζεται δύο σετ.

Στο 1ο σετ μετά το 5-5 ο Φοίνικας επέβαλε τον ρυθμό του και με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ ξέφυγε 8-5, ενώ στο 14-11 έγινε νέο σερί 3-0 που ανέβασε τη διαφορά στο +6 (17-11). Η Μπέργκεν είχε πρόβλημα στην υποδοχή από τα σερβίς του Φοίνικα, ενώ το μπλοκ πίεσε τους Νορβηγούς που έκαναν συνολικά 14 λάθη μόνο στο 1ο σετ.

Στο 2ο σετ οι Νορβηγοί ρίσκαραν όσο μπορούσαν στο σερβίς και απλά έμεναν κοντά στο σκορ. Για τελευταία φορά ισοφάρισαν στο 20-20 αλλά εκεί ο Φοίνικας με δύο μπλοκ του Γάτση έκανε το 22-20 και πήρε την διαφορά νίκης. Ο Ρόνεϊντ μείωσε σε 22-21 αλλά ο Πέτερλιν με δύο επιθέσεις έδωσε τις λύσεις για το 24-22 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Γιορντάνοφ 25-22 και 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Μπέργκεν μπήκε ακόμα καλύτερα και με καλές άμυνες γύρισε σε κόντρα επιθέσεις. Οι συριανοί χαλάρωσαν στην υποδοχή τους και έτσι οι Νορβηγοί με τον Βάλεν και τον Χάουκας προηγήθηκαν 15-13. Ο Λινζ μείωσε σε 15-14 και Πέτερλιν πήγε στο σερβίς. Με τζαμπ σερβίς χάλασε την υποδοχή των Νορβηγών και με συνολικό σερί 6-0 ο Φοίνικας ξέφυγε 19-15. Ο Σιλάντερ μείωσε 19-17 αλλά ο Φοίνικας καλύτερος σε όλους τους τομείς επικράτησε 25-19 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Μπέργκεν - Φοίνικας Σύρου 0-3

Τα σετ: 15-25, 22-25, 19-25 σε 71'

* Οι πόντοι της Βίκινγκ Μπέργκεν προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 0 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΒΙΚΙΝΓΚ ΜΠΕΡΓΚΕΝ (Λίσεχ): Μόρκεν 2 (2/3 επ), Εφστάς 2 (2/9 επ), Ρένιντ 3 (3/5 επ), Σιλιάντερ 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 62% υπ - 46% άριστες), Μπιέλαντ Κρίστιαν 15 (15/29 επ, 85% υπ - 71% άριστες), Κβαμ 1 (1/2επ) / Σέθερ (λ, 92% υπ - 62% άριστες), Χαουκας 3 (3/5 επ), Λάνγκλο, Βάλεν 2 (1/5 επ, 1 άσσος)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Όσκρα Κάσμαρτσικ): Χήρας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Μαρούλης, Λίνζ 9 (9/14 επ, 43% υπ - 43% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (15/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 33% άριστες), Γάτσης 8 (3/5 επ, 5 μπλοκ) / Ζήσης (63% υπ -33% άριστες), Πέντίδης 1 (μπλοκ), Σταυρακάκης 1 (άσσος).