ΒΟΛΕΪ

Ο Φοίνικας πανηγύρισε, όμως ο Ηρακλής Χαλκίδας προκρίθηκε

VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ EUROKINISSI SPORTS

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-2, οι παίκτες του πανηγύρισαν την πρόκριση στο Final 4 του League Cup, αλλά τελικά ο Ηρακλής Χαλκίδας προκρίθηκε. Ολυμπιακός και Παμβοχαϊκός τα άλλα "εισιτήρια".

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ και τα σερβίς του Λινζ για να νικήσει με 3-2 τον μαχητικό Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος όμως για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε την πρόκριση στην τελική φάση του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" το οποίο μάλιστα έχει προγραμματιστεί να γίνει στη Σύρο στα τέλη Ιανουαρίου 2018.

Οι συριανοί είχαν πίεση για να εξασφαλίσουν την πρόκριση για το φάιναλ-4 που έχει οριστεί να γίνει στο σπίτι τους αλλά μετά την απώλεια των δύο σετ την πρόκριση πήρε ο Ηρακλής Χαλκίδας. Με βάση την προκήρυξη το πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά του κλάσματος κερδισμένων και χαμένων σετ.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε στον αγώνα από το 3ο σετ και με υπεροχή στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει και να φέρει το ματς στα ίσια, όμως, η υποδοχή του δεν άντεξε στο σερβίς του Λινζ και γνώρισε την "γλυκιά" ήττα.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς αλλά και υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήρε γρήγορα μεγάλη διαφορά (11-5) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ κάνοντας εύκολα το 1-0. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Φοίνικας με τον Μαρούλη σε καλή μέρα αλλά και αποτελεσματικό μπλοκ ξέφυγε 10-5. Με μπλοκ του Γάτσης και άσσο του Χήρα ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7). Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Φοίνικας έκανε χωρίς πίεση του 2-0.

Με την είσοδο του Κολτσιάκη από το τέλος του 2ου σετ στη θέση του Μακ Γουίλαμ ο Ηρακλής Χαλκίδας βελτίωσε την υποδοχή του και στο 3ο σετ ισορρόπησε τον αγώνα. Ο Φοίνικας ξέφυγε 13-10 αλλά με δύο λάθη του Γιορντάνοφ και επίθεση του Τάπια ο Ηρακλής ισοφάρισε 13-13. Οι νέα λάθη από τους γηπεδούχους και επίθεση του Κολτσιάκη έβαλαν τον Ηρακλή μπροστά με 19-17. Ο Φοίνικας «άφησε» το σετ και ο Ηρακλής με σερί έκανε το 25-18 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά και στο 4ο σετ και με προβάδισμα τριών πόντων από την αρχή μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13) έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Ο Ηρακλής όμως με καλό μπλοκ – άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες μέχρι το τέλος και ο Μότα έκανε το 23-22. Ο Γιορντάνοφ έχασε τεράστια ευκαιρία να στείλει τον Φοίνικα σε ματς μπολ και ο Μότα με άσσο έκανε το 25-23 και το 2-2.

Το 5ο σετ φέρνει την υπογραφή του Λινζ. Ο Τσέχος του Φοίνικα πήγε στο σερβίς στο 6-5 και με τα σερβίς του διέλυσε την υποδοχή του Ηρακλή Χαλκίδας. Με συνολικό σερί 9-0 ο Φοίνικας πήρε τη νίκη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας προκρίθηκε για πρώτη φορά σε φάιναλ-4 Λιγκ Καπ.

Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-19, 25-17, 18-25, 23-25, 15-05) σε 130'

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 14 άσσους, 61 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Λινζ 14 (6/18 επ., 8 άσσοι, 53% υπ. - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (26/47 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτερλιν 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Γάτσης 10 (7/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Πεντίδης, Σταυρακάκης, Σούρδι.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 20 (19/42 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μακ Γιουίλιαμ 6 (6/16 επ., 39% υπ. - 21% άριστες), Τσολάκος 10 (8/12 επ., 2 άσσοι), Μότα 18 (15/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 33% υπ. - 7% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Μακρυγιάννης 1 (1/1 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αναστασόπουλος 1 (άσσος).

ΛΙΓΚ ΚΑΠ / ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ / ΟΣΦΠ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ

Την πρόκριση στο Final 4 του League Cup "Νίκος Σαμαράς", εξασφάλισε και ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 28-26) της Κηφισιάς στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη "Μελίνα Μερκούρη".

Στο πρώτο σετ οι ερυθρόλευκοι από νωρίς έχτισαν μία διαφορά τεσσάρων πόντων με τους παίκτες της Κηφισιάς από τα μέσα και μετά να ανεβάζουν στροφές και να καταφέρνουν να μειώσουν στον πόντο (18-17). Από εκεί και μετά όμως οι Αλεξίεφ και Ράουβεντικ πήραν σημαντικούς πόντους ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις και στης συνέχεια πήραν το σετ με 25-20.

Από εκεί και πέρα τα επόμενα δύο σετ ήταν πιο κλειστά με τον Ολυμπιακό να τα "καθαρίζει" στο τέλος. Οι ερυθρόλευκοι με ένα ξέσπασμα κατάφεραν να ξεφύγουν με τέσσερις (14-10) και από εκεί και πέρα διατήρησαν αυτό το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του σετ. Η Κηφισιά αντέδρασε στο τρίτο σετ και μάλιστα έφτασε προηγούμενη στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Μπενίτεθ με ένα επί μέρους 4-0 κατάφεραν να μετατρέψουν το 15-17 σε 19-17, όμως η Κηφισιά δεν το παράτησε και έφτασε στην ισοφάριση στο 23-23.

Από εκεί και πέρα το σετ κρίθηκε στην... παράταση. Ο Σαρνέκι έστειλε το σερβίς του στο φιλέ και στη συνέχει με μπλοκ του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 28-26 και μαζί την νίκη.

Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-20 (24'), 25-20 (25'), 28-26 (32')

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 19 (16/23 επ., 3 άσσοι), Πετρέας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 μπλοκ) Ντρζίζγκα 1 ( 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/14 επ., 64%υπ.-36%αρ.), Ραούβερντικ 9 (9/11 επ. 57%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου -λ (69%υπ.-62%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέκι 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 11 (10/15 επ., 21%υπ.-14%αρ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (12/17 επ., 57%υπ.-41%αρ.), Σουλτανόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Κάπελας -λ (73%υπ.-64%αρ.)/Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης

Την πρόκριση ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ στο πελοποννησιακό ντέρμπι που ολοκλήρωσε τους αγώνες του Γ΄ομίλου στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο προκρίθηκε στο φάιναλ-4 για δεύτερη φορά στην ιστορία του (η πρώτη ήταν το 2015).

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού Νίκος Παλέντζας ο οποίος σημείωσε 30 πόντους με 60% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πολλά κρίθηκαν στο 1ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 27-25 μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ και απέκτησε ψυχολογικό προβάδισμα. Πήρε εύκολα το 2ο σετ, ενώ η Παναχαϊκή απάντησε στο 3ο σετ και με πρωταγωνιστές τους Ρουμελιώτη, Νιέβες επικράτησε 25-15. Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός με τέλεια υποδοχή και αποτελεσματικό σερβίς έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία. Η Παναχαϊκή παρά την ήττα της έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: 27-25, 25-14, 15-25, 25-22 σε 101'

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Παλέντζας 30 (39/46 επ., 1 άσσος), Γκλάντστοουν 9 (4/9 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 38% άριστες), Βουλκίδης 11 (3/5 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Δαλακούρας 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 63% υπ. - 38% άριστες), Γεωργίου 1 (μπλοκ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόντης 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 11% άριστες), Κοτσιλιάνος 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 35% άριστες), Πόλτσλοπεκ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νιέβες 16 (10/14 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 29 (25/47 επ., 4 άσσοι), Οράμας 4 (4/10 επ.) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 43% υπ. - 34% άριστες), Σαλαβασίδης, Κωστόπουλος 1 (1/4 επ.).

Νίκη γοήτρου ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ στον τελευταίο αγώνα του Α΄ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πέτυχε τη νίκη της τιμής στην εφετινή διοργάνωση. Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς την πρόκριση από τον όμιλο πήρε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Η Νίκη Αιγινίου με πρωταγωνιστή τον Στρούγκαρ ξεκίνησε δυνατά έχοντας μικρό προβάδισμα μέχρι το 15-13. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Τακουρίδη 18-17, αλλά η Νίκη με δύο καλά σερβίς ισοφάρισε 19-19 και με τον Θανάση Ντίνα να κερδίζει καθοριστικούς πόντους κόντρα στην παλιά του ομάδα επικράτησε στο 1ο σετ 25-20. Από το 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεση στο σερβίς αλλά και την ταχύτητα του στην ανάπτυξη. Η Νίκη προηγήθηκε 13-12 αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του σετ και να επικρατήσει 25-19.

Στο 3ο σετ η είσοδος του Τερζή στη θέση του Βάλκιερς φρεσκάρισε τον ΠΑΟΚ ο οποίος πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ και έτσι πήρε άνετα το σετ με 25-12.

Κόντρα έγινε στο 4ο σετ με τη Νίκη να θέλει να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ και μάλιστα προηγήθηκε 16-15. Με το σερβίς να δίνει λύσεις ο ΠΑΟΚ πήρε πάλι προβάδισμα με 20-19 και επικράτησε 25-22.

ΠΑΟΚ - Νίκη Αιγινίου 3-1

Τα σετ: 20-25, 25-19, 25-12, 25-22 σε 105΄

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Σακόγλου 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/5 επ), Τακουρίδης 13 (7/13 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 88% υπ 63% άριστες), Γκιόν 11 (11/24 επ, 47% υπ -42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ - 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 4 (1/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τερζής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 8 (5/10 επ, 50% υπ - 19% άριστες)

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπαλεξίου 6 (5/20 επ, 1 μπλοκ 28% υπ -15% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (7/16 εππ, 3 μπλοκ 45% υπ - 10% άριστες), Ντίνας 7 (1/5 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ροντρίγκες 5 (1/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 22 (19/41 επ, 3 μπλοκ), Ρεμπούτζιας / Ραΐκοβιτς (λ, 42% υπ - 25% άριστες), Κιοσσές, 1 (άσσος), Παπάζογλου 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Κουτσονίκας, Μήλης.

3. Εθνικός Πειραιά 1

* Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε την πρόκριση έχοντας καλύτερο συντελεστή κλάσματος κερδισμένων / χαμένων σετ.

Photo credits: Eurokinissi