ΒΟΛΕΪ

Ο Φοίνικας έβαλε τέλος στο αήττητο του Ολυμπιακού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ EUROKINISSI SPORTS

Σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη πήρε ο Φοίνικας Σύρου και σταμάτησε την αήττητη πορεία των ερυθρόλευκων στη Volleyleague. Υποβιβάστηκε η Ορεστιάδα.

Ο Φοίνικας Σύρου έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού μία στροφή πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. Οι Συριανοί έχοντας απειλήσει με ήττα τους "ερυθρόλευκους" και στον αγώνα του Α΄γύρου, τα κατάφεραν στο "Μελίνα Μερκούρη" και κυνηγούν την πέμπτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Ολυμπιακός έχασε το αήττητο του αλλά έχει εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Η ομάδα του Μπράνκο Νίκολιτς με πρώτο σκόρερ τον Μρντακ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημητριάδη πήρε τη νίκη με 3-2 αν και είχε προηγηθεί και με 2-0 σετ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και τα πάντα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου ο Φοίνικας από την αρχή πήρε προβάδισμα και επικράτησε 15-11.

Ο Φοίνικας από την αρχή του πρώτου σετ συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα και κατάφερε να φτάσει με προβάδισμα ενός πόντου και στα δύο πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ. Από εκεί και πέρα όμως οι Συριανοί με όπλο τους την τρομερή αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση και τον απίστευτο Μρντακ πήραν το σετ με 25-22.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ. Εκεί ο Φοίνικας κατάφερε να χτίσει το προβάδισμα του πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στους πέντε πόντους (14-19), για να καταλήξει τελικά στα χέρια των Συριανών με 21-25.

Ο Μπόσκαν ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα με τον Φιλίποφ στη θέση του Στιβαχτή και τον Φράγκο σε αυτή του Τσούπκοβιτς. Παρά τις αλλαγές και πάλι ο Φοίνικα Σύρου ήταν εκείνος που έφτασε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε με 19-19. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με τον Αγκάμεζ να παίζει καθοριστικό ρόλο και να δίνει το σετ στους ερυθρόλευκους με μονό μπλοκ στον Μρντακ για το 28-26.

Στο τέταρτο σετ οι ερυθρόλευκοι πάντα με τους Φιλίποφ και Φράγκο μέσα στην εξάδα τους, βελτιώθηκαν ακόμα περισσότερο, ανέβασαν τα στατιστικά τους σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού τους και το κέρδισαν εύκολα με 25-17 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκεί ο Φοίνικας προηγήθηκε με 6-8 και στη συνέχεια έτρεξε ένα επί μέρους 3-0 για να φτάσει στο 6-11. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται σε εκείνο το σημείο για δύο φάσεις. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην επίσημη σελίδα των ερυθρολεύκων "στο 6-8 ο Ρεϊνάλντο φαίνεται να πατάει γραμμή στο σερβίς, οι διαιτητές δεν δείχνουν την παράβαση και το σκορ γίνεται 6-9 και στο 6-10 σε ένα καρφί του Εφραιμίδη, η μπάλα φαίνεται να φεύγει άουτ με τους διαιτητές να δείχνουν μπλοκ άουτ και το σκορ να γίνεται 6-11".

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα δικό του επί μέρους 5-2 για να μειώσει σε 13-11, αλλά τελικά ο Μρντακ ολοκλήρωσε το ρεσιτάλ του και ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Μρντακ 31 πόντους (30/47 επιθέσεις!!!) και ο Δημητριάδης που μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Αγκάμεζ με 24 πόντους (18/37).

Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 2-3

Τα σετ: 2-3 (22-25, 21-25, 28-26, 25-17, 11-15) σε 117'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 64 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 66 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (3/3 επ), Κοκκινάκης 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ, 82% υπ - 77% άριστες), Άθος Κόστα 17 (11/16 επ, 6 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (18/37 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Τσούπκοβιτς 8 (7/17 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 60% υπ - 33% άριστες), Φιλίποφ 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/15 επ, 3 άσσοι, 67% υπ - 52% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Χήρας 11 (7/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μρντακ 31 (30/47 επ, 1 άσσος), Ρεϊνάλντο 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 51% υπ - 46% άριστες), Εφραιμίδης 12 (8/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 35% άριστες), Τουράνιανιν 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ - 46% άριστες), Μάρκου, Παπαδόπουλος, Σούρδι 1 (1/2 επ).

Κρατά την τύχη στα χέρια του ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Ολα θα κριθούν στο πέρασμα του ΠΑΟΚ από το Βραχάτι κόντρα στον Παμβοχαϊκό την τελευταία αγωνιστική. Η Παναχαϊκή διατηρήθηκε στην 9η θέση.

Δύο διαφορετικά παιχνίδια είδαμε ουσιαστικά στο PAOK Sports Arena. Στο πρώτο σετ καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά με 16-14. Από εκεί και πέρα με όπλα του το μπλοκ και το σερβίς ο "δικέφαλος του Βορρά" κατάφερε να χτίσει μία διαφορά και να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Η Παναχαϊκή με βελτιωμένη εικόνα σε σερβίς, υποδοχή και μπλοκ - άμυνα κατάφερε να χτίσει από νωρίς μία διαφορά. Από τα μισά του σετ και μετά ο Νίκος Ρουμελιώτης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων με τον διαγώνιο της ομάδας του Παπαδόπουλου να την οδηγεί στο 1-1 σετ (25-16).

Κάπου εκεί είχαμε την αντίδραση του ΠΑΟΚ. Στα επόμενα δύο σετ οι παίκτες του Καλμαζίδη έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, μάλιστα στο τρίτο σετ έφτασαν στο εντυπωσιακό 74% στην επίθεση και έφτασαν στη νίκη με 3-1 σετ.

ΠΑΟΚ - Παναχαϊκή 3-1

Τα σετ: 25-18, 16-25, 25-13, 25-20 σε 94'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 13 (9/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (5/16 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ - 41% άριστες), Ανδρεάδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (11/23 επ, 67% υπ - 56% άριστες) / Γκαράς (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σακόγλου, Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 13 (10/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ - 40% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 20 (18/52 επ, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος (43% υπ - 19% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 44% υπ - 31% άριστες), Καραμπέρης (45% υπ - 27% άριστες).

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÇÑÁÊËÇÓ (ÁÍÔÙÍÇÓ ÍÉÊÏËÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÇÑÁÊËÇÓ (ÁÍÔÙÍÇÓ ÍÉÊÏËÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός γύρισε στις νίκες στο πρωτάθλημα Volley League νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 σετ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη για την 21η και προτελευταία αγωνιστική. Ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής πλησίασε στην ισοφάριση αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χαλάσει το σετ μπολ του "γηραιού" στο 24-23 και να πάρει το σετ κλειδώνοντας το τρίποντο που αφήνει μαθηματικές ελπίδες για την 2η θέση.

Mε τον Παναθηναϊκό επέστρεψε ο Ρανγκέλ ο οποίος μαζί με τον Πανταλέων ήταν κορυφαίοι στο μπλοκ που συνολικά απέφερε 16 πόντους. Στο 1ο σετ ο Ηρακλής άντεξε μέχρι το 10-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 από το σερβίς του Μαρούλη έκανε σερί 11-0 και καθάρισε το σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε στο ματς από το 2ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε πάλι σερί 3-0 και ξέφυγε 19-16. Οι "πράσινοι" ήταν μπροστά 23-22, αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 24-23 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 27-25 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή δυνατά, οικοδόμησε μεγάλη διαφορά και πήρε τη νίκη.

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0

Tα σετ: 25-16, 27-25, 25-15 σε 78'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 23 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/4 επ, 2 άσσοι), Μελγκαρέχο 14 (14/24 επ, 50% υπ - 29% άριστες), Τσίροβιτς 14 (10/24 επ, 4 μπλοκ, 81% υπ - 71% άριστες), Γκονζάλες 17 (13/33 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 22% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (1/2 επ, 33% υπ - 33% άριστες), Κάλας (80% υπ - 60% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Μούχλιας 7 (7/24 επ, 62% υπ - 36% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/6 επ), Κιόσης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Ριζόπουλος 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ, 25% υπ - 25% άριστες), Γάτσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ - 33% άριστες), Τζιουμάκας, Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 5 (5/24 επ), Κατσιαφλάκας.

Πέρασε από τον Έβρο ο Παμβοχαϊκός

Με άριστη υποδοχή και σερβίς που στα τελειώματα των σετ χάλασε την υποδοχή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ο Παμβοχαϊκός νίκησε στο «Μιχάλης Παρσκευόπουλος» 3-0 σετ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική περίοδου την οποία πλέον διεκδικούν με αξιώσεις και η Κηφισιά και ο Φοίνικας Σύρου.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός είχε συνέχεια προβάδισμα μέχρι το 21-20. Ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 στο 22-22 τελείωσε το σετ με 25-22 κάνοντας το 1-0. Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με το Εθνικό να είναι μπροστά μέχρι το 23-22, αλλά ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε 24-23, είχε όλα τα σετ μπολ και πήρε το σετ 28-26.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ήταν μπροστά 13-10, αλλά ο Παμβοχαϊκός το γύρισε ε 14-13, είχε όλα τα σετ μπολ και τελείωσε τον αγώνα με 28-26.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παμβοχαϊκός 0-3

Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 26-28) σε 92'

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 35% άριστες), Βανέγκας 10 (10/23 επ, 77% υπ - 62% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/1 επ), Στίγγας 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 69% υπ - 34% άριστες), Μούχλιας, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (3 μπλοκ), Γκράχαμ 5 (3/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (9/21 επ, 4 άσσοι, 65% υπ - 55% άριστες), Πελεκούδας 11 (6/11 επ, 5 μπλοκ), Τζελάτι 13 (12/19 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 63% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 85% υπ - 62% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σκαρλατίδης.

Η Κηφισιά "έριξε" την Ορεστιάδα

Με τους Γιορντάνοφ, Πούλκο να κάνουν την διαφορά στην επίθεση ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-0 την Ορεστιάδα και την οδήγησε στην Α2. Η ακριτική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Μορέλος, το πάλεψε στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε 21-13 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά την απώλεια και του 2ου σετ εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια κι έτσι ακόμα και με νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την τελευταία αγωνιστική δεν έχει ελπίδα για να πάει στα πλέι άουτ.

Κηφισιά - Ορεστιάδα 3-0

Τα σετ: 25-14, 30-28, 25-14 σε 73'

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/2 επ), Καρατζάς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 7 (1/1 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πούλκο 13 (10/18 επ, 3 μπλοκ, 36% υπ - 36% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (17/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 47% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ), Γαβριήλ, Λάππας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γιωτάκης.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Νας 13 (9/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (2/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Διαμαντίδης 4 (4/10 επ, 57% υπ - 52% άριστες), Λουκούμι 5 (5/13 επ, 33% υπ - 27% άριστες), Πεντίδης 1 (1/2 επ) / Καρασαββίδης (λ, 74% υπ - 74% άριστες), Ράπτης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ιωαννίδης 3 (3/5 επ, 50% υπ - 50% άριστες).

Σημαντικό τρίποντο για την Κύζικο

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν η Κύζικος Νέας Περάμου νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-1 στο κλειστό της Κανήθου και οι δύο ομάδες έδωσαν ραντεβού. Μετά και τη νίκη της Κυζίκου η Ορεστιάδα έχασε κάθε ελπίδα για να προλάβει τα πλέι άουτ και θα υποβιβαστεί στην Α2 μετά τον τελευταίο αγώνα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Κορυφαίος της Κυζίκου ήταν ο Ματσιέλ που μετά την επιστροφή του στην ενεργό δράση έκανε φοβερή εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του στην σπουδαία νίκη.

Ηρακλής Χαλκίδας - Κύζικος 1-3

Τα σετ: 15-25, 20-25, 25-22, 22-25 σε 104'

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (16/40 επ), Κανέλλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ - 44% άριστες), Ρενάν 2 (2/3 επ), Κλότσκο 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 63% υπ - 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 23% υπ - 0% άριστες), Σπυριούνης, Αδαμόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (μπλοκ).

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (8/9 επ, 3 άσσοι), Σονάρι 13 (7/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γκούλακ 8 (7/23 επ, 1 άσσος, 59% υπ - 39% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 27 (26/39 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 58% υπ - 26% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 57% υπ - 14% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Λυκούρεσης.