ΒΟΛΕΪ

Νίκησε Μλάντοστ και απουσίες ο ΠΑΟΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί της Μλάντοστ και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα αντιμετωπίσει την Σκρα Μπελσάτοφ.

Μπορεί να αγωνίστηκε με έξι απουσίες και να αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Κωνσταντινίδη, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-2 σετ επί της Μλάντοστ και ταυτόχρονα πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Για διαφορετικούς λόγους οι Πέτκοβιτς, Τερζής, Γκόμες, Ντάντε, Ανδρεάδης και Παντακίδης δεν αγωνίστηκαν παρ' όλα αυτά ο "δικέφαλος του Βορρά" κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Με πρώτους σκόρερ τους Σακόλου, Σωτηρίου που σημείωσαν 25 και 21 πόντους αντίστοιχα ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το ίδιο σκορ που είχε νικήσει και στην Κροατία. Πλέον στον ΠΑΟΚ κοιτούν την αποθεραπεία των τραυματιών και την ενσωμάτωση του Ντάντε ενόψει και του ντέρμπι του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό.

Το ματς: Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και με όπλο τους τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-20. Το δεύτερο σετ ήταν σαν να μην έγινε. Ο ΠΑΟΚ ήταν σαφέστατα ανώτερος, οι παίκτες της Μλάντοστ τα είχαν χαμένα και κάπως έτσι ήρθε φυσιολογικά το 25-9(!) για να γίνει το 1-1.

Η εικόνα του ματς άλλαξε στη συνέχεια αφού οι παίκτες του Καλμαζίδη βρήκαν σταθερό ρυθμό και είχαμε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 20-19 με τον Σαφράνοβιτς και στη συνέχεια με τον Σακόγλου να προηγείται με 21-19. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επί μέρους 6-1 για να πάρουν το σετ με 25-22.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με την πλάτη στον τοίχο αφού εάν το έχανε θα αποκλειόταν από το Τσάμπιονς Λιγκ. Μετά το αρχικά καλό ξεκίνημα της Μλάντοστ οι παίκτες του Καλμαζίδη ανέβασαν στροφές και πέρασαν εκείνοι μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν όμως λύσεις και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 13-12. Από εκεί και πέρα όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-21 και να στείλει το σετ στο τάι μπρεικ.

Εκεί μίλησε το μπλοκ του ΠΑΟΚ το οποίο ήταν εξαιρετικό και οι παίκτες του Καλμαζίδη έφτασαν στη νίκη με 3-2 σετ πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο.