ΒΟΛΕΪ

Νίκησε και περιμένει η Κηφισιά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Κηφισιά συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στη Volleyleague αφού επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και περιμένει το αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ - Φοίνικας.

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε στον Έβρο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ σημειώνοντας την 14η νίκη του σε 18 αγώνες που τον διατηρηθεί στην 2η θέση της βαθμολογίας 6 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη εξασφάλισε και μαθηματικά τη θέση της στην πρώτη 4αδα που οδηγεί στα ημιτελικά των πλέι οφ για δεύτερη φορά μετά τη σεζόν 2013-14.

Παράλληλα, περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Φοίνικα Σύρου την Δευτέρα για να δει εάν θα έχει συγκάτοικο στη δεύτερη θέση ή όχι. Το ιδανικό για την ομάδα των Βορείων προαστίων θα ήταν να επικρατήσει ο ΠΑΟΚ αφού σε αυτή την περίπτωση θα έχει μία απόσταση τριών βαθμών από την τρίτη θέση.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έμεινε στους 22 βαθμούς μαζί με την Ορεστιάδα και μοιράζονται την 7η θέση αλλά έχει πλεονέκτημα έδρας στην ισοβαθμία. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη δεν πίεσε καθόλου την Κηφισιά η οποία και στα τρία σετ είχε συνέχεια προβάδισμα στο σκορ αγγίζοντας 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 47% στην υποδοχή. Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Γιοβάνοβιτς και του Εθνικού ο Μιγιαήλοβιτς.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Κηφισιά 0-3

Τα σετ: 19-25, 16-25, 20-25 σε 71΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 4 (4/12 επ, 53% υπ - 24% άριστες), Τουράνιανιν 3 (3/6 επ), Μιγιαήλοβιτς 12 (11/21 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 33% άριστες), Κασαμπαλής 1 (μπλοκ), Κιόσης 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Γκιουλέν 6 (6/13 επ) / Δαρίδης (λ, 83% υπ - 83% άριστες), Δαλακούρας Κ. 5 (5/8 επ, 56% υπ - 56% άριστες), Ίλιτς 2 (2/8 επ), Βλαχόπουλος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/3 επ), Χριστοφιδέλης 10 (8/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 89% υπ - 78% άριστες), Μπίσετ 6 (6/8 επ), Παπαγγελόπουλος 7 (4/10 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (16/25 επ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Φραγκιαδάκης.