ΒΟΛΕΪ

Νίκη με Γκονσάλες ο Παναθηναϊκός, 3-0 την Παναχαϊκή

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 στη Volleyleague αφού επικράτησε με 3-0 επί της Παναχαϊκής με τον Γκονσάλες να κάνει το ντεμπούτο του σε ένα ματς με ένταση.

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε ο Παναθηναϊκός και την πρώτη εντός έδρας. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου νίκησε την Παναχαϊκή 3-0 σετ επιβεβαιώνοντας τον κανόνα στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων που θέλει τον γηπεδούχο νικητή.

*Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Τσίροβιτς με 14 πόντους

Με τον Παναθηναϊκό έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα ο Αργεντινός διαγώνιος Γκονσάλες ο οποίος σημείωσε 11 πόντους με 9/20 τελειωμένες επιθέσεις. Πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού ήταν ο Σέρβος Λαζάρ Τσίροβιτς με 14 πόντους και ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 59% (13/22).

Η Παναχαϊκή είχε πρώτο σκόρερ τον Νίκο Ρουμελιώτη με 13 πόντους και ποσοστό αποτελεσματικότητας 50%. Η Παναχαϊκή μετά από δύο αγώνες στο πρωτάθλημα έχει δύο ήττες.

Ένταση στο τρίτο σετ και στο τέλος, κατήγγειλε επίθεση στον αδερφό του ο Νίκος Ρουμελιώτης

Σε ένα ακόμα παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Παναχαϊκή τα τελευταία χρόνια δεν έλειψε η ένταση. Στο 17-14 του 3ου σετ ο Νίκος Ρουμελιώτης είπε πως έχει δύσπνοια από καπνογόνο που είχαν ανάψει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ένα σετ νωρίτερα. Ο αγώνας διακόπηκε για μερικά λεπτά και ξεκίνησε πάλι με πόντο του αρχηγού της Παναχαϊκής ο οποίος τον πανηγύρισε έξαλλα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ακούσει "γαλλικά" από την κερκίδα.

Ο Τσίροβιτς σε εκείνο το σημείο λειτούργησε ως πυροσβέστης αφού με μία επίθεση και ένα άσο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (19-15) και τα πνεύματα ηρέμησαν. Για λίγο όμως αφού μετά το τέλος του ματς είχαμε νέα ένταση με τον Νίκο Ρουμελιώτη να ανοίγει διάλογο με την κερκίδα σύμφωνα με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού και χρειάστηκε η παρέμβαση των πιο ψύχραιμων για να ηρεμήσει η κατάσταση.

Από την πλευρά του ο αρχηγός της Παναχαϊκής, Νίκος Ρουμελιώτης, κατήγγειλε επίθεση στον αδερφό του τονίζοντας: "Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη δίκαια. Εμείς δεν ήμασταν καλοί. Στο 3ο σετ εγώ και οι συμπαίκτες μου αισθανθήκαμε δυσφορία από καπνογόνο που είχε ανάψει νωρίτερα και ζητήσαμε να κάνουμε ένσταση. Μας το αρνήθηκε ο διαιτητής. Δεν πήρα την ομάδα να φύγω από το γήπεδο. Πήρα τους συμπαίκτες μου για να ρίξουμε νερό στο πρόσωπο μας. Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού δεν συμπεριφέρθηκαν καλά στους εκδρομείς που μας συνόδεψαν από την Πάτρα και επιτέθηκαν στον αδελφό μου".

Τελικά η Παναχαϊκή δεν κατέθεσε ένταση, αλλά ο Τάσος Ρουμελιώτης σκοπεύει να κάνει μήνυση για την επίθεση που δέχτηκε.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-16, 25-18 σε 74΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ - 40% άριστες), Τσίροβιτς 14 (13/22 επ, 1 άσσος, 63% υπ - 38% άριστες), Γκονζάλες 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (3/4 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 50% υπ - 25% άριστες).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Συνοδινός): Ρεκ 5 (5/9 επ), Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Σορμάζ 4 (1/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ - 17% άριστες), Μπαράχας 6 (5/12 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 40% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 13 (13/26 επ), Βλαχοστάθης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 35% υπ - 29% άριστες), Ιτάλο (λ), Κοτσιλιάνος, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ), Κωστόπουλος.