ΒΟΛΕΪ

Νίκη για Φοίνικα, άλωσε τη Μίκρα η Κηφισιά

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ / VOLLEY LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ / VOLLEY LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) EUROKINISSI SPORTS

O Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε δύσκολα εντός έδρας με 3-2 σετ κόντρα στον Ηρακλή Χαλκίδας, ενώ η Κηφισιά πέρασε από τη Μίκρα με 3-0 σετ απέναντι στον Ηρακλή για τα play offs της Volleyleague.

Ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ από τον Ηρακλή Χαλκίδας με 1-0 και 2-1 σετ αλλά με κορυφαίους τους Γιορντάνοφ, Πέτερλιν πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8.

Το "πειρατικό" διατήρησε έστω και με δυσκολία το αήττητο του στις αναμετρήσεις με την ομάδα της Εύβοιας και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στο γυμναστήριο της Κανήθου την Τετάρτη 11 Απριλίου και ο Φοίνικας χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά. Με τον Ηρακλή Χαλκίδας δεν αγωνίστηκε και πάλι ο Μότα.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου σετ κατάφερε να είναι αποτελεσματικός στο φινάλε του. Ο Φοίνικας με επίθεση και μετά με μπλοκ του Πέτερλιν προηγήθηκε 24-23 και 25-24 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε με λάθη των γηπεδούχων και πήρε το σετ με επίθεση του Γκομεζ και άσσο του Δελιπρίμη.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4 με τον Πεντράο αλλά ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα, ισοφάρισε 14-14 με τον Γιορντάνοφ και με καλό σερβίς του Βούλγαρου προσπέρασε στο σκορ και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 3ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 9-7, αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 13-10 με σερί του Κολτσιάκη. Με μπλοκ του Γάτση ο Φοίνικας ισοφάρισε 17-17, αλλά ο Γκόμεζ έδωσε προβάδισμα 23-22. Ισοφάρισε ο Λιντς με επίθεση αλλά Δελιπρίμης και Γκόμεζ έκαναν το 25-23 και το 2-1 σετ για τον Ηρακλή.

Από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Φοίνικα που με το σερβίς του Λιντς ξέφυγε 9-3 στο 4ο σετ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διάστρεμμα ο Πεντράο

Στην αρχή του 5ου σετ έπαθε διάστρεμμα ο Πεντράο και τη θέση του πήρε ο Μακρυγιάννης. Το 5-3 του Ηρακλή έγινε 7-6 για τον Φοίνικα και στη συνέχεια 9-7 με πόντους του Πέτερλιν. Ο Γκόμεζ μείωσε 11-10 αλλά ο Φοίνικας πάτησε γκάζι πάλι με επίθεση του Πέτερλιν και τα σερβίς του Μαρούλη που χάλασαν την υποδχοή των φιλοξενουμένων. Με λάθος του Μακρυγιάννη και μπλοκ του Γάτση στον Γκόμεζ έγινε το 14-10 και ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Μαρούλη (14-11) και λάθος επίθεση του Γκόμεζ (15-11) και 3-2.

Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Τα σετ: 25-27, 25-19, 23-25, 25-20, 15-11 σε 137΄.

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 10 άσσοι, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν 6 άσσοι, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ):Στεφανίδης 6 (2/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χήρας 4 (4/10 επ.), Μαρούλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 24 (21/56 επ., 3 άσσοι), Πέτερλιν 23 (19/32 επ., 4 μπλοκ, 59% υπ. - 34% άριστες), Γάτσης 12 (8/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 53% υπ. - 24% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Λινζ 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 33% άριστες), Πεντίδης.

ΑΠΦΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης):Χαραλαμπίδης 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης 13 (9/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 23% άριστες), Δεληπρίμης 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 21% άριστες), Γκόμεζ 25 (24/61 επ., 1 άσσος), Γκελίνσκι 1 (άσσος), Πεντράο 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 61% υπ. - 25% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Μακρυγιάννης, Αδάμ, Αναστασόπουλος, Τσολάκος.

ΑΛΩΣΕ ΤΗ ΜΙΚΡΑ Η ΚΗΦΙΣΙΑ

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σοάρες έσπασε την έδρα του Ηρακλή Πετοσφαίριση και με νίκη 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα της Α΄φάσης των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 πήρε προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος στο Ζηρίνειο την Τετάρτη 11 Απριλίου και η Κηφισιά χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση.

Η Κηφισιά έκανε έψογη εμφάνιση με λίγα λάθη, καλή τακτική και 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ ο Ηρακλής έκανε κακή εμφάνιση και μάλιστα γνώρισε την δεύτερη εντός έδρας ήττα στην εφετινή σεζόν (η πρώτη ήταν από τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ). Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο «γηραιός» οικοδόμησε μεγάλη διαφορά αλλά ο ΑΟΠ Κηφισιάς γύρισε τον αγώνα. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 11-5, 20-15 και 22-18 αλλά η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας από φοβερό σερί του Σοάρες έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 23-22 αλλά πήρε το σετ 26-24 με επίθεση του Χαντ και μπλοκ του Σονάρι.

Ηρακλής - Κηφισιά 0-3

Τα σετ: 20-25, 24-26, 16-25 σε 72΄.

* Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν 3 άσσοι, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1π. (1 μπλοκ), Τζιουμάκας 13 (10/16επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 82%υπ. 65%αρ.), Εφραιμίδης 8 (5/15, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 71%υπ. 54%αρ.), Σμαραγδής 5 (4/6, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (4/7), Αρμενάκης 13 (12/26, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 77%υπ. 62%αρ.), Μπουράκης (λ), Μούχλιας.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (0/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 14 (14/24), Ντε Σόουζα Σοάρες 15 (12/17επ., 3 μπλοκ, 74%υπ. 52%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4, 1 άσσος), Βόιτσικ (80%υπ. 70%αρ.), Σονάρι 9 (7/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας λ. - (67%υπ., 50%αρ.), Πολυχρονιάδης, Παπαδόπουλος, Μανίκας, Εφραιμίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ, 50%υπ. 50%αρ.).

ΠρόγραμμαPlay Off 1-8, Play Off 1-4

Play off 1-8(πρόκριση στις 2 νίκες)

Τρίτη 27 Μαρτίου 2018

1οςΑγώνας

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 16.30: Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0 (25-19, 25-20, 25-14) (νίκες: 1-0)

Μ.Τετάρτη 4 Απριλίου 2018

1οςΑγώνας

Γυμναστήριο Μίκρας 18.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (20-25, 24-26, 16-25)(νίκες: 0-1)

Γυμναστήριο Ερμούπολης 19.00: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 3-2(25-27, 25-19, 23-25, 25-20, 15-11) (νίκες: 1-0)