ΒΟΛΕΪ

Νέο τρίποντο χωρίς απώλεια σετ ο Ολυμπιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 επί του Παμβοχαϊκού και συνέχισε χωρίς απώλειες την πορεία του στη Volleyleague. Νέα σούπερ εμφάνιση από τον Τσούπκοβιτς.

Mε πλουραλισμό σε όλους τους παραγωγικούς τομείς και πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων στο ενεργητικό τους ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό και σημείωσε την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος και μάλιστα είναι η μοναδική ομάδα δεν έχει χάσει ακόμα σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ήταν ανταγωνιστικός στο 2ο και στο 3ο σετ αλλά δεν πήρε ποτέ τα ηνία του σκορ (με εξαίρεση το 23-22 στο 3ο σετ) και γνώρισε την πρώτη του ήττα στην πρώτη έξοδο μακρυά από το Βραχάτι.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Παμβοχαϊκού που προηγήθηκε 3-1 η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Καναδός Νταφ πήγε στο σερβίς στο 3-2 υπέρ του Βραχατίου για να φύγει στο 9-3 υπέρ του Ολυμπιακού, μετά από πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα στο πρώτο σετ, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν εύκολα το 25-11 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 12-11. Ο Τσούπκοβιτς δυσκόλεψε το σερβίς των γηπεδούχων και με σερί 4-0 πήρε «αέρα» πέντε πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11). Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και έφτασε το σετ στον πόντο πέντε φορές, ωστόσο με πρώτο χρόνο του Νταφ, ο Ολυμπιακός έκανε το 25-23 και το 2-0.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους και να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Με άσσο του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός πήγε στο +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) και λίγο αργότερα ο Τζελάτι μείωσε για τον Παμβοχαϊκό στον πόντο το σετ (21-20).

Ένα λάθος του Κοκκινάκη και ένα του Τσούπκοβιτς, ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 22-22 και πέρασε αμέσως μετά μπροστά με πλασέ του Μπατατζίμ. Ο Σλόμπονταν Μπόσκαν κάλεσε τάιμ άουτ και το σκηνικό άλλαξε. Ο Αγκάμεζ ισοφάρισε σε 23-23, ο Τσούπκοβιτς με μπλοκ στον Τζελάτι έδωσε το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα του και αμέσως μετά ο Αγκάμεζ μπλόκαρε τον Μπαταγκίμ για το 25-23 και το τελικό 3-0.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 3-0

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-23 σε 76'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 9 (5/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ - 44% άριστες), Άθος Κόστα 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (14/22 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 48% άριστες) / Στεφάνου (λ, 72% υπ - 56% άριστες), Φράγκος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 6 (2/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτι 11 (10/18 επ, 1 άσσος), 48% υπ - 26% άριστες), Πελεκούδας 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 6 (6/21 επ), Μπαταγκίμ 9 (9/17 επ, 56% υπ - 38% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου.