Νέα ήττα η Εθνική στο World League, 3-1 από το Μεξικό

28-05-2017 NED: 2018 FIVB Volleyball World Championship qualification day 5, Apeldoorn
Nederland - Slowakije /
28-05-2017 NED: 2018 FIVB Volleyball World Championship qualification day 5, Apeldoorn Nederland - Slowakije / RONALD HOOGENDOORN

Η Εθνική ανδρών ηττήθηκε 3-1 σετ από το Μεξικό για την 2η αγωνιστική του πρώτου τουρνουά του World League στη Βαρκελώνη και ήταν το δεύτερο χαμένο ματς μετά το Κατάρ. Χτύπησε ο Ζουπάνη στα μέσα του 4ου σετ για την γαλανόλευκη.

Μετά το Κατάρ ήταν η σειρά του Μεξικού να υποχρεώσει σε ήττα την "λαβωμένη" Εθνική μας ομάδα βόλεϊ των ανδρών στο 3ο γκρουπ του πρώτου τουρνουά του World League που διεξάγεται στη Βαρκελώνη. Οι Αζτέκοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους στην διοργάνωση μακριά από την χώρα τους, επικρατώντας της γαλανόλευκης με 3-1 σετ.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης

Θυμίζουμε πως η Εθνική ομάδα, η οποία πέρσι είχε φτάσει στο Final 4, καταλαμβάνοντας την 3η θέση, αγωνίζεται σε δύο τουρνουά. Πέρα από τη Βαρκελώμνη, θα παίξει και σε αυτό στο Ταλίν. Πλέον, απομένει το ματς με τους Ισπανούς, ενώ στην Εσθονία θα παίξει με τους οικοδεσπότες, με τη Βενεζουέλα και με το Κατάρ ξανά. Στο Final 4 προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες της συνολικής βαθμολογίας μαζί με το Μεξικό που θα διοργανώσει την τελική φάση.

Οι Τζούριτς, Πρωτοψάλτης λόγω τραυματισμών και ο Πανταλέων δεν θα αγωνίζονται, ενώ η Εθνική είχε την ατυχία να δει στο 4ο σετ να αποχωρεί με διάστρεμμα ο καλύτερός της παίκτης ως εκείνη την στιγμή, ο Ζουπάνη, ο οποίος σε προσπάθειά του για μπλοκ προσγειώθηκε πάνω στο πόδι του Βάργκας και τέθηκε νοκ άουτ. Πολύ καλός για την γαλανόλευκη ήταν και ο 20χρονος κεντρικός, Τσέλιος, ο οποίος έκανε την παρθενική του εμφάνιση στην αρχική 6άδα.

Στο αμιγές αγωνιστικό κομμάτι, η Εθνική δεν ήταν καθόλου καλή στο πρώτο σετ, το οποίο έχασε εύκολα με 25-19, αφού βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς. Η ζημιά έγινε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7), όταν με επιμέρους 8-1 το Μεξικό βρέθηκε μπροστά με 16-8 στο δεύτερο. Από 'κει και πέρα, έκανε απλά διαχείριση του υπέρ του προβαδίσματος και έγινε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Εθνική ήταν πιο ανταγωνιστική, βρισκόταν κοντά στο σκορ και έδειχνε ότι μπορούσε να παλέψει για την ισοφάριση. Με το σκορ στο 21-20 για το Μεξικό, οι Αζτέκοι πήραν δυο πόντους και ξέφυγαν με τρεις και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Μάλιστα, οι δυο τελευταίοι πόντοι του Μεξικού ήρθαν με λάθος στο σερβίς από Τσέλιο και Σωτηρίου και με 25-22 έγινε το 2-0 στα σετ. Πλέον, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Κάπου εκεί όμως, υπήρξε αντίδραση και ειδικά μετά το 14-10 του τρίτου σετ για το Μεξικό. Η Εθνική ανέβασε ρυθμούς, επέστρεψε γρήγορα, απέκτησε άμεση επαφή με το σετ και στους κρίσιμους τελευταίους πόντους ήταν πιο ψύχραιμη, μειώνοντας σε 2-1. Στο 23-23, πρώτα ο Ζουπάνη και μετά ο Φράγκος χάρισαν δυο πόντους και η Εθνική μας μπήκε και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα. Αν μη τι άλλο, έδειχνε σφυγμό και δεν επρόκειτο να τα παρατήσει.

Το ξεκίνημα του τέταρτου σετ ήταν πάντως απογοητευτικό (8-2 για το Μεξικό). Η γαλανόλευκη αντέδρασε ξανά, στο 13-12 υπέρ της όμως χτύπησε ο Ζουπάνη και χάλασε ο ρυθμός και η ψυχολογία της. Ο Σωτηρίου μπήκε στην θέση του, αλλά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στην επίθεση. Δυστυχώς, το Μεξικό με 25-21 χάρη σε πόντο του Μορένο στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη και υποχρέωσε την Εθνική μας στην δεύτερη ήττα της στην φετινή διοργάνωση.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 23-25, 25-21

Ελλάδα (Αρσενιάδης): Στιβαχτής, Ανδρεάδης 1 (1/5 επ.), Ζουπάνι 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ), Τσέλιος 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ. – 33% άριστες), Κουμεντάκης 1 (1/7 επ., 36% υπ. – 29% άριστες), Στεφάνου –λ (67% υπ. – 38% άριστες) / Γκαράς –λ , Κοκκινάκης 13 (10/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 87% υπ. – 73% άριστες), Τακουρίδης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, Σωτηρίου (0/7 επ.).

Μεξικό (Λόπεθ): Βάργκας 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ), Ρουίθ 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ, 66% υπ. – 28% άριστες), Ρανχέλ 9 (2/3 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Μπαράχας 18 (17/33 επ., 1 άσο, 70% υπ. -50% άριστες), Μαρτίνεθ 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κόρντοβα 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Ρανχέλ –λ (71% υπ. – 50% άριστες) / Μεντόθα –λ, Περάλες, Κινόνες, Ορεγιάνα, Μορένο.