ΒΟΛΕΪ

Μπλόκ(ο) της Κηφισιάς στον ΠΑΟΚ

Η Κηφισιά έκανε το διπλό της αγωνιστικής αφού επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volleyleague. Δύσκολη νίκη με 3-0 για τον ΠΑΟ.

Πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια είχε η 6η αγωνιστική της Volleyleague. Η μεγάλη νίκη ωστόσο ήταν αυτή της Κηφισιάς κόντρα στον ΠΑΟΚ όπου με εντυπωσιακό μπλοκ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το τρίποντο από τη Θεσσαλονίκη. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε με 3-0 επί του Ηρακλή, ενώ η Ορεστιάδα έφυγε και εκείνη με το διπλό από τη Μίκρα.

* Ο Σεπέδα ναι μεν πήρε 21 πόντους, αλλά κόπηκε οκτώ φορές από το μπλοκ της Κηφισιάς

Μπλοκ και επιθετική πολυφωνία της έδωσαν τη νίκη

Όλοι έχουν συμφωνήσει ότι η Κηφισιά με την απόκτηση των Χριστοφιδέλη και Στεφάνου ανέβηκε ποιοτικά και με τον Μπίσετ να εμφανίζεται ακόμα καλύτερος σε σχέση με πέρσι η ομάδα των Βορείων Προαστίων είναι ικανή για μεγάλα πράγματα.

Όσοι δεν το πίστευαν σίγουρα το κάνουν μετά το σπουδαίο διπλό στο PAOK Sports Arena κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά έπαιξε με δύο κεντρικούς μετά τον τραυματισμό του Παντακίδη και μπήκε ιδιαίτερα νωθρά στο ματς. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά που σιγά σιγά μεγάλωνε.

Έτσι, φτάσαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +5 (11-16). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ δεν ήρθε ποτέ και με το μπλοκ της Κηφισιάς να λειτουργεί στην εντέλεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στο 0-1 (17-25). Ό,τι αναφέραμε για το πρώτο σετ κάντε τα αντίστροφα και θα βρείτε την εικόνα του δεύτερου. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα στροφές, το μπλοκ λειτούργησε, η υποδοχή ανέβηκε και έτσι φτάσαμε στο 1-1 με συνοπτικές διαδικασίες.

Σετ 38 λεπτών γεμάτο ανατροπές

Όλο το ματς κρίθηκε στο τρίτο σετ. Εκεί που είδαμε διαδοχικές ανατροπές. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-2, αλλά η Κηφισιά ήταν εκείνη που πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με ένα μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Σεπέδα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα τριών πόντων (11-14), αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 15-14 για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι και να πάνε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 16-15. Ο ΠΑΟΚ ήταν συνέχεια μπροστά και προηγήθηκε με 22-20 με επίθεση του Ρουμελιωτάκη στο φιλέ. Δύο λάθη όμως από τους Κουβανούς των γηπεδούχων έφεραν νέα ισοπαλία στο σετ και πήγαμε έτσι στην παράταση του σετ... Η μία ομάδα διαδεχόταν την άλλη στο σκοράρισμα με τον ΠΑΟΚ να χάνει εννιά σετ μπολ πριν ο Μπίσετ με άσο και ο Ρουμελιωτάκης με μπλοκ δώσουν το σετ στην Κηφισιά με 34-32 έπειτα από 38 λεπτά.

Νέα ανατροπή και τέλος

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το τέταρτο σετ και έδειχνε να το ελέγχει. Είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκε με 10-4, αλλά η Κηφισιά δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας και τον Γιοβάνοβιτς να τελειώνει όλες τις κρίσιμες μπάλες κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και τελικά να κατακτήσει το σετ και τη νίκη με 25-23.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ που είδε τους Πέτρογλου και Σεπέδα να τελειώνουν με 21 πόντους, την ώρα που η Κηφισιά είχε τον Γιοβάνοβιτς με 25, πέντε συνολικά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τα διπλάσια μπλοκ (16-8).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

ΠΑΟΚ - Κηφισιά 1-3

Τα σετ: 17-25, 25-17, 32-34, 23-25

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 17 (16/36 επ, 1 μπλοκ, 19% υπ - 5% άριστες), Ντίνας 5 (3/10 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 21 (17/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 50% υπ - 25% άριστες), Γκαράς (λ, 61% υπ -22% άριστες), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 12 (7/21 επ, 5 μπλοκ, 46% υπ 27% άριστες), Μπίσετ 12 (8/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 63% υπ - 28% άριστες), Γιοβάνοβιτς 25 (21/52 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 91% υπ 45% άριστες), Κάπελλας, Κοντος, Κόβαλτσουκ 1 (μπλοκ), Φραγκιαδάκης.

* Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Φερέιρα με 18 πόντους

Δυσκολεύτηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Μετά την ήττα από την Ορεστιάδα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες. Οι πράσινοι σε μια Κυψέλη που είχε περίπου 800 φιλάθλους τους επιβλήθηκαν με 3-0 σετ κόντρα στον μαχητικό Ηρακλή.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου σε αντίθεση με την εικόνα τους στα προηγούμενα ματς, στα κρίσιμα ήταν σοβαροί και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα τριών πόντων με 20-17. Αυτό κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του σετ και το κατέκτησαν με 25-23.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-1, για απαντήσουν οι πράσινοι με ένα δικό τους επί μέρους 7-3. Μάλιστα, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έφτασαν με αέρα τριών πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα 24-24, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος και έκανε το 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν τυπική διαδικασία με τον Παναθηναϊκό να παίζει απελευθερωμένα και τον Ηρακλή να έχει κατεβάσει τα χέρια. Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 25-15 που σφράγισε την επιστροφή των πράσινων στις νίκες. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0

Τα σετ: 25-23, 26-24, 25-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/2 επιθ.), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/11 επίθ., 50% υποδ., 44% αριστ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φερέιρα 18 (17/31 επίθ., 1 μπλοκ), Σιμεόνοφ 2 (1/10 επιθ., 64% υποδ., 29%αριστ., 1 άσο), Κανέλλος 7 (4/6 επιθ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πανταλέων 1 (1/4 επιθ.), λίμπερο ο Πολυχρονιάδης (47% υποδ., 41% αριστ.), Μπούρας (λ), Ρούσσης, Μπέλος, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επιθ.)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Πάτρας): Πέντσεφ, Χατζηηλιάδης 9 (7/17 επιθ., 50% υποδ., 30% αριστ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 12 (11/25 επιθ., 1 άσο), Στεφανίδης 2 (2/6 επιθ.), Στίγγας 3 (1/6 επιθ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/8 επιθ., 3 μπλοκ), λίμπερο Παπαδημητρίου (47% υποδ., 37% άριστ), Πιπέργιας, Τζιουμάκας 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 7 (6/8 επιθ., 67% υποδ, 50% αριστ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 2 (2/3 επιθ.)

* Με τον πρόεδρο, πάτερ Κωνσταντίνο, στον πάγκο της η Ορεστιάδα έκανε την ανατροπή και έφυγε με το διπλό από τη Μίκρα.

Διπλό με προεδρική ευλογία

Η αντεπίθεση της Ορεστιάδας συνεχίζεται και αυτή τη φορά με τον πρόεδρό της, πάτερ Κωνσταντίνο, στον πάγκο της έφτασε σε μια σπουδαία νίκη. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από τον Άρη, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφυγαν με το διπλό από τη Μίκρα.

Ο Άρης πήρε δύσκολα το πρώτο σετ με 25-23 όντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του μπροστά στο σκορ. Στα άλλα δύο όμως σετ η Ορεστιάδα ήταν καταιγιστική και με τους Γκούσταβσον και Βουκασίνοβιτς να βομβαρδίζουν έκαναν το 1-2. Στο τέταρτο σετ είχαμε μια μεγάλη ανατροπή. Ο Άρη ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ και έφτασαν στην τελική ευθεία του σετ όντας μπροστά με 21-16.

Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση της Ορεστιάδας η οποία ροκάνισε τη διαφορά, έστειλε το σετ στην παράταση και τελικά το κατέκτησε με 27-25 παίρνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Άρης - Ορεστιάδα 1-3

Τα σετ: 25-23, 22-25, 19-25, 25-27