ΒΟΛΕΪ

Μόνος τρίτος ο Ηρακλής!

VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με τον Τόλη Αρμενάκη να σταματά στους 24 πόντους ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού και έμεινε μόνος τρίτος στη Volleyleague. Στην τετράδα η Νίκη Αιγινίου.

Ο Ηρακλής έχανε το πρώτο σετ από τον Παμβοχαϊκό αλλά με αντεπίθεση διαρκείας νίκησε με 3-1 σετ και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, έναν βαθμό μπροστά από τον Φοίνικα και τη Νίκη Αιγινίου. Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 6 βαθμούς και στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης, ενώ ο γηραιός είχε ικανοποιητικό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση.

Ο Κώστας Προύσαλης διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τη μέτρια υποδοχή της ομάδας που είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Όπλο των γηπεδούχων ήταν και το μπλοκ, όπου δέσποζε ο Νικηφόρος Φωτιάδης που πήρε 13 πόντους με 7 μπλοκ. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Απόστολος Αρμενάκης, ενώ ο γηραιός είχε ικανοποιητικό ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση. Ο Κώστας Προύσαλης διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τη μέτρια υποδοχή της ομάδας που είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Όπλο των γηπεδούχων ήταν και το μπλοκ, όπου δέσποζε ο Νικηφόρος Φωτιάδης που πήρε 13 πόντους με 7 μπλοκ.

Το 1ο σετ ήταν και το πιο ενδιαφέρον του αγώνα καθώς είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και με ανατροπή στο φινάλε το κατέκτησε ο Παμβοχαϊκός. Ο Ηρακλής με αποτελεσματικό μπλοκ – άμυνα και με δύο πόντους από τον Φωτειάδη και τρεις συνεχόμενους από τον Ριζόπουλο ξέφυγε 13-7 μετά από συνολικό σερί 5-0. Ο Ριζόπουλος ήταν ο εκφραστής και των επόμενων επιθέσεων και η διαφορά άνοιξε στο +7 (18-11). Όλα έδειχναν πως το σετ θα ήταν τυπική διαδικασία αλλά ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε την υποδοχή του και με πρωταγωνιστή τον Δαλακούρα μείωσε σε 21-17. Με τον Παλέντζα στο σερβίς και δύο πόντους από τον Βουλκίδη ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και ισοφάρισε 22-22. Ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ μετά την επίθεση του Εφραιμίδη, ο Παλέντζας ισοφάρισε και ο Αρμενάκης έδωσε νέο προβάδισμα στον «γηραιό» 25-24. Ο Παμβοχαϊκός με επίθεση του Γκλαντστόουν και άουτ του Αρμενάκη προσπέρασε για πρώτη φορά (26-25) και πήρε το σετ 28-26 με επίθεση του Γκλαντστόουν.

Με καλή ψυχολογία ο Παμβοχαϊκός μπήκε μπροστά και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 1ου σετ με 8-7, όμως, από εκεί άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση του Ηρακλή. Με σερί 5-0 και πόντους από Προύσαλη, Φωτιάδη, Αρμενάκη ο Ηρακλής μπήκε μπροστά με 12-8. Αυτή τη φορά κράτησε τη διαφορά και πήρε το σετ με 25-19 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ηρακλής βελτίωσε το σερβίς του, μείωσε τα λάθη του και μπήκε με μικρό προβάδισμα και στο 3ο σετ το οποίο με το σερί 4-0 του Προύσαλη στο σερβίς έγινε το σκορ 15-8. Όπως και στο 2ο σετ κράτησε τη διαφορά και επικράτησε πάλι 25-19 κάνοντας το 2-1.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ. Μέχρι το 10-10 άντεξε η υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Με δύο σερί 3-0 ο Ηρακλής ξέφυγε 13-10 και 17-11 και κάπου εκεί κρίθηκε το τρίποντο για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού που αποθεώθηκε από τους οπαδούς της που βρέθηκαν στη Μίκρα.

Ηρακλής - Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 26-28, 25-19, 25-19, 25-18 σε 104'

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Εφραιμίδης 13 (11/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 34% υπ -17% άριστες), Φέργκιουσον 7 (7/8 επ), Αρμενάκης 24 (19/42 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φωτιάδης 13 (5/9 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/19 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ -38% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 55% υπ -27% άριστες), Ευγενίδης, Ελευθερίου 3 (1/1 επ, 2 άσσοι)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες, Γκλάντστοουν 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 1 (1/4 επ, 62% υπ -41% άριστες), Βουλκίδης 11 (6/10 επ, 1 άσσοις, 4 μπλοκ), Παλέντζας 25 (21/44 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 15 (13/24 επ, 2 μπλοκ, 41% υπ -36% άριστες) / Γκαράς (λ, 64% υπ -36% άριστες), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 55% υπ -27% άριστες)

Στην τετράδα η Νίκη Αιγινίου!

Στη μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος αναδεικνύεται η Νίκη Αιγινίου που με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της απογειώθηκε στη βαθμολογία της Volley League «Πάμε Στοίχημα» καθώς σκαρφάλωσε στους 15 βαθμούς και μοιράζεται την 4η θέση με τον Φοίνικα. Με νίκη 3-0 επί του Εθνικού Πειραιώς η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη διεύρυνε το ιστορικό σερί νικών της στην κατηγορία και συνεχίζει ακάθεκτη...

Με βελτιωμένη υποδοχή, γρήγορη ανάπτυξη και πολλές επιθετικές λύσεις από Γκόρτσανιουκ, Στρούγκαρ, Ροντρίγκεζ η Νίκη είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλο τον αγώνα απέναντι στον Εθνικό από τον οποίο ξεχώρισε μόνο ο Σπυριούνης. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έδειξε κουρασμένη και σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξε πως μπορεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο. Αυτή είναι η έκτη ήττα του Εθνικού που τον κράτησε καθηλωμένο στους 10 βαθμούς και στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η Νίκη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με πιεστικό σερβίς καθήλωσε τον Εθνικό. Στο 10-10 του 1ου σετ ο Γκόρτσανιουκ με φλοτ σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού, το Αιγίνιο με πόντους από Ροντρίγκεζ, Στρούγκαρ και πέναλτι Δημητριάδη έκανε σερί 5-0 για το 15-10. Ο Στρούγκαρ και ο Μαυροβουνιώτης άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά στο 17-11 και κάπου εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο τελείωσε με τρεις συνεχόμενους πόντους του Ροντρίγκεζ.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός βελτιώθηκε και ισορρόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Μία επίθεση δύσκολκη επίθεση του Στρούγκαρ και ένα οριακό άουτ του Νάιτ έκαναν το 19-17. Ο Γκόρτσανιουκ μετά από άμυνα και κόντρα επίθεση έκανε το 21-18 κι εκεί ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα καθώς η Νίκη με συνολικό σερί 5-0 πήρε το σετ 25-18.

Στο 3ο σετ και στο 7-6 η Νίκη με ξέσπασμα των Γκόρτσανιουκ, Στρούγκαρ έφυγε 10-6. Ο Εθνικός δε μπόρεσε να ξαναμπεί στον αγώνα, η υποδοχή του ήταν μέτρια και η Νίκη φτάνοντας στο +6 έκανε το 25-19 και το 3-0 σετ.

Νίκη Αιγινίου - Εθνικός 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-19 σε 79'

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπαλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/18 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Ντίνας 9 (6/9 επ, μπλοκ), Κιγιάδα 10 (5/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/23 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (9/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 77% υπ -38% άριστες) / Ράικοβιτς (λ, 74% υπ - 43% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 7 (7/13 επ, 69% υπ -38% άριστες), Τουρνάκης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 12 (10/28 επ, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 0 (0/3 επ), Σπυριούνης 13 (12/20 επ, 75% υπ -25% άριστες), Αμπανόζ 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ) / Αδαμόπουλος (λ, 53% υπ -24% άριστες), Βολουδάκης (λ, 75% υπ -33% άριστες), Χατζηνικολάου, Ράμος, Δημητούλης 1 (άσσος), Δεληπρίμης 4 (2/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Το Ζηρίνειο οδηγεί την Κηφισιά

Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά η οποία μετά από τρεις ήττες σημείωσε την... τρίτη εντός έδρας νίκη της και πέμπτη συνολικά που την ανέβασε στους 13 βαθμούς.

Με πρώτο σκόρερ τον Τέιλορ Χάντ που σημείωσε 19 πόντους και ποσοστό αποτελεσματικότητας 69% η Κηφισιά νίκησε 3-0 την Παναχαϊκή ωστόσο στο τρίτο σετ έπαιξε τον αγώνα κορώνα - γράμματα. Η Παναχαϊκή πάλεψε να πάρει το 3ο σετ, προηγήθηκε 23-22 αλλά έκανε συνολικά 30 λάθη, είχε μέτρια υποδοχή και επίθεση (δεν ξεπέρασε το 48%) και είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη μετά την 9η αγωνιστική.

Ο ΑΟΠ προηγήθηκε 5-2 πιέζοντας στο σερβίς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν 7-6. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Σουλτανόπουλο και Εφραιμίδη πάνω στον Ρουμελιώτη η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε σερί 4-0 και πήρε προβάδισμα 5 πόντων 11-6. Με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη η Κηφισιά πήγε στο +6 (15-9). Στη συνέχεια η Παναχαϊκή με άσο του Οράμας μείωσαν 16-13. Η Κηφισιά με επίθεση του Εφραιμίδη πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ 20-14. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με δύο συνεχόμενους άσους του Γιάννη Παπαδόπουλου έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-16.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει το προβάδισμα με 6-3 μετά από κόντρα επίθεση του Παναγιώτη Σαλαβασίδη. Με το προβάδισμα στο +3 (8-5) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της, χάλασε την υποδοχή της Παναχαϊκής και με άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη ισοφάρισε 10-10. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Σουλτανόπουλου πάνω στον διαγώνιο της Παναχαϊκής και στη συνέχεια με κόντρα επίθεση του Ντε Σόουζα πήραν προβάδισμα τριών πόντων 14-11. Με μπλοκ του Βραζιλιάνου πάνω στον Ρουμελιώτη η Κηφισιά προηγήθηκε 16-12. Η Παναχαϊκή αντέδρασε και με μπλοκ του Οράμας μείωσε 18-17 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσσο του Νικήτα Εφραιμίδη η Κηφισιά πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 22-18. Με άσο του Τέιλορ Χαντ η Κηφισιά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-20.

Οι κοκκινόμαυροι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο τρίτο σετ. Με «όπλο» το καλό σερβίς που δημιούργησε προβλήματα στην Κηφισιά προηγήθηκαν 7-4. Η Κηφισιά έτρεξε σερί 3-0 και ισοφάρισε 7-7. Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με μπλοκ του Σουλτανόπουλου 10-9. Με άσσο του Νικήτα Εφραιμίδη ο ΑΟΠ Κηφισιάς προηγήθηκε 14-11 αλλά οι πατρινοί με σερί 3-0 ισοφάρισε 14-14 και προσπέρασε 17-16. Οι γηπεδούχοι με άσο του αρχηγού τους Δημήτρη Νικολάκη πήραν ξανά το προβάδισμα με 20-19. Η Παναχαϊκή με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Σαλαβασίδη πέρασε μπροστά 23-22 και έδειξε ικανή να πάρει το σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα αλλά στην πραγματικότητα προηγήθηκε για τελευταία φορά. Ο Χαντ ισοφάρισε 23-23 και με μπλοκ του Σουλτανόπουλου πάνω στον Ρουμελιώτη η Κηφισιά έφτασε σε ματς μπολ. Στην επόμενη φάση με έξυπνο πλασέ του Nικολάκη έδωσε τη νίκη στην Κηφισιά με 25-23.

Κηφισιά - Παναχαϊκή 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-20, 25-23 σε 79'

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λαθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάντ 19 (18/26 επ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ - 20% άριστες), Σουλτανόπουλος 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σονάρι 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (4/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 48% υπ 20% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (άσσοι)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Σαλαβασίδης 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 58% υπ - 13% άριστες), Πόλχλοπεκ 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Νιέβες 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης 12 (11/27 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 3 (3/7 επ, 44% υπ - 28% άριστες), Οράμας 3 (0/2 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μενιος (λ, 44% υπ 28% άριστες), Κοτσιλιάνος 5 (5/9 επ, 46% υπ 23% άριστες).