ΒΟΛΕΪ

"Μισή" νίκη με Μαυροβούνιο

Η εθνική ανδρών νίκησε με 3-2 σετ το Μαυροβούνιο για την 1η αγωνιστική της 2ης φάσης των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Βαθμός με τη Ρουμανία, βαθμός και με το Μαυροβούνιο! Η εθνική ανδρών σπατάλησε ένα βαθμό στον αγώνα με το Μαυροβούνιο, επικρατώντας με 3-2 σετ στην αυλαία των αναμετρήσεων της 2ης φάσης στα προκριματικά του ευρωπαϊκού του 2013 στη φινλανδική Βάνταα.

Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη όδευε για "καθαρή" νίκη με 3-0, ωστόσο οι διεθνείς έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους στο τρίτο σετ.

Οι Μαυροβούνιοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια και ο αγώνας μετατράπηκε σε ντέρμπι. Είχαν πέντε ευκαιρίες να πάρουν το σετ με το πρώτο ματς μπολ να έρχεται στο 25-24. Ωστόσο οι Μαυροβούνιοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν το 2-1 με 34-32 σε 38 λεπτά αγώνα.

Η ελληνική ομάδα απώλεσε και το τέταρτο σετ και ευτυχώς συνήλθε στο τάι μπρέικ. Χρειαζόταν τη νίκη για να παραμείνει στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ.

Οι διεθνείς θα διεκδικήσουν τη νίκη με αντίπαλο τη δυνατή Φινλανδία το Σάββατο (15/9), η οποία ως οικοδέσποινα θα φροντίσει να μην επαναλάβει την εμφάνιση που έκανε στα Τρίκαλα κόντρα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 32-34, 22-25, 15-11

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Χριστοφιδέλης 20 (1 άσος, 17/28 επ., 65% υπ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 36 (3 άσοι, 32/62 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 13 (2 άσοι, 6/11 επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (2 άσοι, 6/10 επ., 67% υπ.), Σουλτανόπουλος 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ, 60% υπ.), Παπαδημητρίου (λ), Καριπίδης 1 (1/2 επ.), Πελεκούδας, Στιβαχτής 1 (1/1 επ.).

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Γιοκσίμοβιτς): Μπόγιτς 3 (2/10 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Ντάμποβιτς 3 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Μιλιβόγεβιτς 22 (1 άσος, 19/33 επ., 53% υπ., 2 μπλοκ), Σούλιαγκιτς 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Μάρκοβιτς 5 (1 άσος, 1/8 επ., 3 μπλοκ), Τσούλαφιτς 28 (2 άσοι, 24/45 επ., 2 μπλοκ), Ράσοβιτς (λ, 75% υπ.), Μίνιτς 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσουκ, Μπόσκοβιτς, Ραντούνοβιτς.