ΒΟΛΕΪ

Με σούπερ Αγκάμεζ προκρίθηκε στους τελικούς ο Ολυμπιακός

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχοντας για μία ακόμη φορά ως πρώτο σκόρερ τον Αγκάμεζ (17π.) επιβλήθηκε με 3-0 επί του Παμβοχαϊκού και χωρίς να χάσει σετ σε τρεις αγώνες προκρίθηκε στους τελικούς της Volleyleague.

Την εξαιρετική του πορεία στην Volleyleague συνέχισε ο Ολυμπιακός ο οποίος έκανε το 3-0 στη σειρά με τον Παμβοχαϊκό και προκρίθηκε στους τελικούς του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι και στο τρίτο παιχνίδι δεν έχασαν σετ, επιβλήθηκαν με 3-0 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό.

Σε ένα ακόμα ματς οι παίκτες του Μπόσκαν ήταν εντυπωσιακά σταθεροί και με τον Αγκάμεζ να είναι για μία ακόμα φορά εντυπωσιακός πήραν τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο διαγώνιος από την Κολομβία σταμάτησε στους 17 πόντους με το εντυπωσιακό 75% στην επίθεση (15/20) και με τους Στεφάνου και Κοκκινάκη να σκουπίζουν στην υποδοχή δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ο Ολυμπιακός. Εξαιρετικό μοίρασμα παιχνιδιού για μία ακόμη φορά από τον Στιβαχτή με τους ερυθρόλευκους να ολοκληρώνουν το ματς με 61% στην επίθεση, ενώ Κόστα και Σουλτανόπουλος είχαν τα 8 από τα 9 μπλοκ της ομάδας τους.

Στην αντίπερα όχθη ο Μπατατζίμ ήταν όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους. Ο Βραζιλιάνος ακραίος είχε εξαιρετικά ποσοστά με 12 πόντους (9/18 επιθ., 63% υποδ., 50% αριστ, 3 άσοι), ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια και του Τζελάτι στο συγκεκριμένο ματς σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα. Εκείνος που ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό ήταν ο Πέτι, ενώ γενικότερα οι παίκτες του Δεληκώστα στην προσπάθειά τους να πιέσουν έκαναν πολλά λάθη.