ΒΟΛΕΪ

Με σόου Αγκάμεζ, 3-0 ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ

VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ / PLAY OF / 1ος ΤΕΛΙΚΟΣ
VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ / PLAY OF / 1ος ΤΕΛΙΚΟΣ EUROKINISSI SPORTS

Έχοντας τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ σε μεγάλη ημέρα (24π.) ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στου Ρέντη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague.

Την πέμπτη του νίκη φέτος σε όλες τις διοργανώσεις επί του ΠΑΟΚ πήρε ο Ολυμπιακός. Στον πρώτο τελικό της Volleyleague οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 3-0 σετ και έκαναν το πρώτο βήμα για την επιστροφή τους στην κορυφή.

Η αναμέτρηση ήταν μία μάχη ανάμεσα στον Λίμπερμαν Αγκάμεζ και τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Ο Κολομβιανός διαγώνιος ήταν απολαυστικός και υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε να παίζει μόνος του στην επίθεση. Ο Αγκάμεζ σταμάτησε στους 24 πόντους έχοντας το τρομακτικό 72% στην επίθεση! Συγκεκριμένα, τελείωσε την αναμέτρηση έχοντα 21/29 επιθέσεις, 1 άσο και δύο μπλοκ.

Για να γίνει ακόμα πιο αντιληπτή η εμφάνιση του Κολομβιανού αρκεί να παραθέσουμε ακόμα δύο στοιχεία. Ο Ολυμπιακός συνολικά κέρδισε 48 πόντους από επίθεση, σερβίς και μπλοκ με τον Αγκάμεζ να παίρνει τους μισούς από αυτούς. Το άλλο στοιχείο που είναι αξιοπρόσεκτο είναι η κακή εμφάνιση των διαγώνιων του ΠΑΟΚ. Ο Ελγκέτα χρησιμοποίησε τόσο τον Στάροβιτς όσο και τον Σακόγλου. Οι δυο τους μαζί είχαν 9/32 επιθέσεις!

Από εκεί και πέρα το κομμάτι που έκανε τη μεγάλη διαφορά ήταν η επίθεση. Ο Ολυμπιακός είχε 55% την ώρα που ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 38%. Ο δικέφαλος του Βορρά δεν είχε τον παίκτη που θα σήκωνε στις πλάτες του την ομάδα. Στο πρώτο σετ τράβηξε λίγο ο Ντάντε, στο δεύτερο ο Στάροβιτς και οι μόνοι που ήταν σταθεροί ήταν ο Σαφράνοβιτς με τον Τακουρίδη.

Ο Ελγκέτα πρέπει να βρει τρόπο να αντιμετωπίσει τον Αγκάμεζ αν θέλει ο ΠΑΟΚ την ερχόμενη Παρασκυεή (28/4) να κάνει το 1-1. Από την άλλη ο Ολυμπιακός πήρε ένα ματς έχοντας σε ρηχά νερά τον Τσούπκοβιτς με τους Στεφάνου και Κοκκινάκη να "σκουπίζουν" την πίσω ζώνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ (1ος ΤΕΛΙΚΟΣ PLAYOFF VOLLEY LEAGUE) (ICONPRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΦΑΣΗ ICON

* Το μπλοκ του ΠΑΟΚ δούλεψε με όλους εκτός από τον Αγκάμεζ.

Το ματς: To ενθουσιώδες ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στον αγώνα είχε ημερομηνία λήξης καθώς μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε τον δικέφαλο μπροστά με 8-7 ο Ολυμπιακός ισορόπησε τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά για τελευταία φορά με 11-10 ύστερα από τον πρώτο χρόνο του Τακουρίδη, αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε φιλέ στην επόμενη φάση (11-11). Στην επόμενη φάση ο Τσούπκοβιτς έκανε μονό μπλοκ στον Σακόγλου ο οποίος αμέσως μετά έδωσε την θέση του στον Σάσα Στάροβιτς. Η είσοδος του Σέρβου διαγωνίου δεν έδωσε στον ΠΑΟΚ τα προσδοκώμενα στο 1ο σετ καθώς είχε 0/3 επιθέσεις (0/5 είχε ο Σακόγλου). Αντίθετα ο Αγκάμεζ στο 1ο σετ έκλεισε με 7/11 τελειωμένες επιθεσεις εκτοξεύοντας την παραγωγή του Ολυμπιακό που μετά το 12-12 πάτησε γκάζι και ξέφυγε 19-14 με διαδοχικές κόντρα επιθέσεις. Στο 17-14 ο Δεληκωστίδης έδωσε μπλοκ του Τακουρίδη στον Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο ρέφερι για φιλέ και δικαιώθηκε καθώς φάνηκε ότι έχει κάνει φιλέ ο κεντρικός του ΠΑΟΚ. Με δύο άουτ επιθέσεις του Σαφράνοβιτς ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-15 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Ολυμπιακό με 25-19.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς, ο Στάροβιτς βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και ισορρόπησε τον αγώνα έχοντας μάλιστα και μικρό προβάδισμα έναντι του Ολυμπιακού στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός για το συγκεκριμένο σετ έχασε την ποιότητα της υποδοχής του (ο Μπόσκαν δοκίμασε τον Φράγκο στη θέση του Κοκκινάκη) αλλά είχε τον εκπληκτικό Αγκάμεζ που μετά από τα δύο σετ είχε 15/22 επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ κατέγραψε προβάδισμα και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ με 8-6 και 16-15 και κράτησε έμεινε μπροστά μέχρι το 18-17. Ο Αγκάμεζ με δυνατή επίθεση ισοφάρισε 18-18, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20 αλλά με το λάθος του Παντακίδης και νέα κόντρα επίθεση του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-20 και 23-21. Ο Σαφράνοβιτς μείωσε για τον ΠΑΟΚ 23-22 και η επόμενη φάση έκρινε το σετ καθώς ο Ντάντε έστειλε άουτ κόντρα επίθεση με καλές προϋποθέσεις (24-22). Το σετ τελείωσε 25-22 με δυνατή κόντρα επίθεση του Αγκάμεζ που εν μέσω αποθέωσης έκανε το 2-0 σετ.

Το 3ο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό όπου απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του. Ο Χόρχε Ελγκέτα βλέποντας πως η ομάδα του δεν είχε ψυχολογία αλλά και ηγέτη επέστρεψε στον αγώνα τον Σακόγλου στη θέση του Στάροβιτς (στο 9-5) αλλά και πάλι δεν άλλαξε η ροή του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με σταθερό ρυθμό, καλύτερη άμυνα και ανεβασμένη ψυχολογία άνοιξε τη διαφορά στο +6 (13-7) και έφτασε άνετα στο 25-16 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του που είχαν γεμίσει το «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.