ΒΟΛΕΪ

Με ψυχή πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ "απέδρασε" από το Ζηρίνειο

VOLLEY LEAGUE / ÊÇÖÉÓÉÁ - ÐÁÏÊ
VOLLEY LEAGUE / ÊÇÖÉÓÉÁ - ÐÁÏÊ EUROKINISSI SPORTS

Στο καλύτερο παιχνίδι μέχρι τώρα στη σεζόν ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί της Κηφισιάς σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Δεν έφτασαν στον ΑΟΚ οι 39 πόντοι του Γιορντάνοφ.

Μεγάλο ματς είχαν την ευκαιρία να δουν όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά. Ο "δικέφαλος του Βορρά" απέδρασε από το Ζηρίνειο με 3-2 σετ έπειτα από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές.

Επιθετικά η αναμέτρηση ήταν ανάμεσα στον Μπόμπι Γιορντάνοφ και τον ΠΑΟΚ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος ήταν συγκλονιστικός έχοντας 39 πόντους με 36/69 επιθέσεις και ποσοστό 52%! Για να γίνει ακόμα περισσότερο αντιληπτή η μεγάλη εμφάνιση του Γιορντάνοφ αρκεί να αναφέρουμε ότι η Κηφισιά πήρε συνολικά 55 πόντους από την επίθεση και οι 36 ανήκαν στο διαγώνιο της...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά μέσα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Κηφισιάς. Ο Σωτηρίου ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και το 25-17 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Αυτή παρέμεινε ίδια στο μεγαλύτερο μέρος και του δεύτερου σετ με τον Αρσενιάδη να ρίχνει στο ματς τον Νικήτα Εφραιμίδη αντί του Πούλκο. Αυτή ήταν και η αλλαγή που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Ο Εφραιμίδης κράτησε την υποδοχή δίνοντας το δικαίωμα στο Νικολάκη να παίξει πιο γρήγορα και σε συνδυασμό με τα φλοτ σέρβις του Χριστοφιδέλη στο Σωτηρίου η Κηφισιά μετέτρεψε το 15-20 σε 25-23 τρέχοντας ένα επί μέρους 10-3. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αλλά στο τέλος οι παίκτες του Αρσενιάδη έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 2-1 σετ (26-24).

Από εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και με συνοπτικές διαδικασίες έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ αφού με τον Σακόγλου να ανεβαίνει πήρε το τέταρτο σετ με 25-20. Έτσι, όλα κρίθηκαν στο τάι μπρεικ. Όλη η τακτική του Καλμαζίδη ήταν στο πως θα περιορίσει τον Γιορντάνοφ και για να καταφέρουν οι παίκτες του να ακολουθήσουν τις οδηγίες του έπρεπε να φτάσουμε στο 9-7 του τάι μπρέικ. Από εκείνο το σημείο και μετά έκαναν τρία μπλοκ στον Βούλγαρο, πήραν συνολικά επτά πόντους από μπλοκ στο πέμπτο σετ και έτσι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 3-2 σετ.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Κηφισιά - ΠΑΟΚ 2-3

Τα σετ: 17-25, 25-23, 26-24, 20-25, 13-15

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 45 λάθη αντίπαλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης):Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 11 (7/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 56% υπ - 26% άριστες), Μουρούτης 2 (0/2 επ, 2μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πούλκο 4 (3/10 επ, 1 άσσος, 44% υπ 33% άριστες), Γιορντάνοφ 39 (36/69 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ -19 άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς 1 (1/4 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 5 (3/11 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 22% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):Πέτκοβιτς 3 (3/4 επ), Σακόγλου 22 (19/39 επιθέσεις, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 17 (14/23 πε, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ - 23% άριστες), Ανδρεάδης 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (13/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ -47% άριστες) / Γκαράς (λ, 69% υπ - 41% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σμαραγδής, Παπαδόπουλος

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 25/11

Κηφισιά - ΠΑΟΚ 2-3 (17-25, 25-23, 26-24, 20-25, 13-15)

7. Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός 7 (9-11)

8. Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 5 (8-12)

9. Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 4 (6-13)

10. Α.Π.Φ.Σ.Ηρακλής Χαλκίδας 3 (5-9)

11. Α.Π.Σ.Κύζικος Ν. Περάμου 3 (7-12)

12. Α.Ο.Ορεστιάδας 0 (1-15)

* Ο Παναθηναϊκός έχει δύο ματς λιγότερα.

** ΠΑΟΚ, Ηρακλής, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Φοίνικας Σύρου, Παμβοχαϊκός, Ορεστιάδα, Ολυμπιακός, Κύζικος, Παναχαϊκή, Παναθηναϊκός και Ηρακλής Χαλκίδας έχουν ένα ματς λιγότερο.

*** Η Κηφισιά έχει ένα ματς περισσότερο.