ΒΟΛΕΪ

Με... προπόνηση το 1-0 ο Ολυμπιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία με 3-0 σετ επί του ΑΟ Θήρας στον πρώτο τελικό για την Α1 βόλεϊ γυναικών. Κακή εμφάνιση από την ομάδα της Σαντορίνης.

Αν κάποιος περίμενε τον ΑΟ Θήρας να κοντράρει τον Ολυμπιακό δεν το είδε στον πρώτο τελικό της Α1 βόλεϊ γυναικών. Οι ερυθρόλευκες με συνοπτικές διαδικασίες επιβλήθηκαν με 3-0 σετ και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς παρουσιάστηκαν σοβαρές από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και με εξαίρεση το πρώτο σετ δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα.

Το μπλοκ - άμυνα ήταν για μία ακόμα φορά, ενώ στην επίθεση Λαζάρεβιτς και Τσβετάνοβα δεν είχαν πρόβλημα με τη Χριστοδούλου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι. Η εικόνα του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Κοβάτσεβιτς να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετές από τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του.

Από την άλλη ο Οικονόμου δικαιούται να έχει πολλά παράπονα από τις παίκτριες του. Ο ΑΟ Θήρας ήταν καλός μέχρι το 20 του πρώτου σετ. Από εκεί και πέρα έκανε πολλά λάθη, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει, με τα επιθετικά του όπλα να είναι σε κακή ημέρα.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων τη Δευτέρα (18/4) στη Σαντορίνη.

Το ματς: Στην εκκίνηση του τελικού, ο ενθουσιασμός της Σαντορίνης από την πρώτη της παρουσία και το καλό σερβίς των φιλοξενούμενων (στο πρώτο σετ πήραν τους 2 μοναδικούς τους άσους) έδωσε την εικόνα του ντέρμπι με τον ΑΟΘ να ξεφεύγει 15-17 μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά εκεί τα σερβίς της Λαζάρεβιτς επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 18-17.

Ο ΑΟΘ ισοφάρισε 18-18, όμως το 20-19 έγινε 24-19 με ρεσιτάλ της Τσβετάνοβα και μετά το 1-0, ο τελικός ουσιαστικά τελείωσε.

Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε πάνω στο φιλέ, αφού το σερβίς της Σαντορίνης δεν μπορούσε να χαλάσει την υποδοχή του (63% με 47% άριστες ενώ ο ΑΟΘ είχε 31% με 28%) και έτσι τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασαν άνετα στο 3-0, διατηρώντας και το αήττητο σερί τους κόντρα στην ομάδα της Θήρας.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 18/4 και ώρα 17:30 στην Σαντορίνη (απευθείας μετάδοση ΕΡΤ 2).

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός - ΑΟ Θήρας 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-12, 25-12

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 11 (8/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 56% άριστες), Μαλασάι 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ, 70% υπ. - 60% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (16/31 επ.), Κονόμι -λ (50% υπ. - 30% άριστες) / Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τέζα, Εμμανουηλίδου

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 8 (6/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 31% άριστες), Οικονομίδου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 3 (3/13 επ., 21% υπ. - 21% άριστες), Βεργίδου 2 (2/4 επ.), Βίντοβιτς 4 (3/20 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (56% υπ. - 56% άριστες) / Καραφουλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα 2 (2/2 επ), Σκορδίλη, Βουβούλη.