ΒΟΛΕΪ

Με καρδιά πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ (MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÁÏ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ έχοντας ως κορυφαίο τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volleyleague.

Κάνοντας ίσως το καλύτερο παιχνίδι του μέσα στη σεζόν ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού, κράτησε την έδρα του κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να προκριθεί στους τελικούς της Volleyleague.

Οι παίκτες του Ελγκέτα ήταν εξαιρετικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ και με όπλο το σερβίς τους επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-14, εκεί όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους 6-1 για να προηγηθούν με 16-15. Από εκεί και πέρα οι παίκτες των γηπεδούχων με τους Σαφράνοβιτς, Ντάντε και Σακόγλου να παίρνουν εύκολους πόντους και τον Τερζή να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι έφτασαν την κατάκτηση του σετ με 25-21.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ και από νωρίς πήρε προβάδισμα τριών πόντων το οποίο συντήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας εύκολα στο 2-0. Ο Παναθηναϊκός με τον Δημητριάδη αντί του αρνητικού Μεργκαρέχο παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στο τρίτο σετ και έφτασε να προηγείται ακόμα και με τέσσερις πόντους (14-18).

Ο Παντακίδης μπήκε αντί του Ανδρεάδη για το σερβίς και γύρισε το σετ. Στο 18-19 ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Μαρούλη με τους Ντάντε και Σαφράνοβιτς να τελειώνουν το ματς και να δίνουν τη νίκη με 3-0 στον ΠΑΟΚ.