ΒΟΛΕΪ

Μακεδόνες και Θέτιδα στην Α1

Οι Μακεδόνες Αξιού και η Θέτιδα εξασφάλισαν την άνοδο τους στην Α1 βόλεϊ γυναικών, ενώ την Κυριακή θα κριθεί η τελευταία θέση ανάμεσα σε Ελπίδα Αμπελοκήπων και Ηλυσιακό.

Τις δύο ομάδες που θα αγωνίζονται την επόμενη περίοδο στην Α1 μάθαμε μετά τους αγώνες του Σαββάτου στο τουρνουά ανόδου. Η Θέτιδα Βούλας έκανε το 2/2 αφού μετά την Ελπίδα Αμπελοκήπων νίκησε και τον Ηλυσιακό σφραγίζοντας την άνοδο.

Από την άλλη οι Μακεδόνες παρά την ήττα τους με 3-2 σετ από την Ελπίδα Αμπελοκήπων πανηγύρισαν και εκείνοι την επιστροφή τους στην Α1 αφού ότι και να γίνει στους αγώνες της Κυριακής θα είναι του χρόνου στην Α1.

Το τρίτο και τελευταίο εισιτήριο θα κριθεί ανάμεσα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων και τον Ηλυσιακό θα αναμετρηθούν την Κυριακή. Η Ελπίδα μετά τη νίκη με 3-2 σετ επί των Μακεδόνων Αξιού θέλει είτε επικράτηση με οποιοδήποτε σκορ στο τελευταίο ματς, είτε ήττα με 3-2 σετ για να επιστρέψει στην Α1. Την ίδια ώρα ο Ηλυσιακός θέλει καθαρό τρίποντο για να μπορέσει να ανέβει εκείνος.

ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΣΠ Θέτις 1-3 (15-25, 25-23, 17-25, 14-25)

Α.Ο.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιώσης): Σωτηρίου, Δασκαλοπούλου, Λιαρούτσου, Τσέλιου, Κωνσταντίνου, Ράγκου, Πασχάλη (λ) / Χαμπηλομάτη, Βακαλοπούλου, Χανδρή

Θέτιδα (Σωτηρόπουλος): Μελετιάδου, Φραγκιαδάκη, Τουρνάκη, Χριστοδούλου, Φωτεινού, Λεωνίδου, Κερασιώτου (λ), Ζήση Χ., Ζήση Π.25

ΑΣ Μακεδόνες - ΑΣ Ελπίς 2-3 (21-25, 25-13, 25-22, 21-25, 5-15)

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου, Χαραβελούλη, Κόλλα, Γιαννούλη, Καραφουλίδου, Μυρίδου (λ), Πολυνοπούλου, Τσαγκαράκη, Σπανού, Παπαδοπούλου, Γκόλτσιου

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Μπολέτου Κ., Καλαντάτζε, Γκοβεδάρου, Σεφεριάδου, Μπολέτου Μ., Σουπιώνη (λ) , Κομνίνο, Τσιφλικιώτη, Ντολοπούλου, Καραμούτσα, Βουγιουκλίδου, Δροσοπούλου