ΒΟΛΕΪ

Λάτιν πρόκριση για τον Παναθηναϊκό, 3-2 τον Φοίνικα

VOLLEY LEAGUE / PLAY OFF / ÐÁÏ - ÖÏÉÍÉÊÁÓ ÓÕÑÏÕ (ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Έχοντας ως κορυφαίους τους τρεις Λατίνους του, Γκονζάλες, Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague.

Ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Φοίνικα Σύρου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του βόλεϊ. Οι δύο ομάδες έπαιξαν σε ένα ματς την πρόκριση στον ημιτελικό με τους πράσινους να επικρατούν με 3-2 σετ.

Αυτό ήταν το πέμπτο παιχνίδι των δύο ομάδων για φέτος στο πρωτάθλημα και το τέταρτο που κρίθηκε στο πέμπτο σετ.

Οι παίκτες που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού ήταν οι τρεις Λατίνοι του. Ο Γκονζάλες ήταν εξαιρετικός στην επίθεση έχοντας 67% ποσοστό επιτυχίας (26/39), ο Μεργκαρέχο έκανε το πιο γεμάτο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα (58% στην επίθεση, 71% στην υποδοχή, 5 μπλοκ και 1 άσο), ενώ ο Ρανγκέλ ήταν απολαυστικός στο μπλοκ!

Από την άλλη ο Φοίνικας είχε σε κακή ημέρα τον Μρντακ, ο οποίος φάνηκε μόνο στο τέταρτο σετ και κυρίως από τη γραμμή του σερβίς, ενώ με εξαίρεση το πρώτο σετ οι παίκτες του Νίκολιτς δεν απέδωσαν καλό βόλεϊ.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με μειονέκτημα έδρας.

Το ματς: Το πρώτο σετ ήταν συλλεκτικό για τον Φοίνικα Σύρου. Με το μπλοκ άμυνα του Παναθηναϊκού να απουσιάζει από το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι είχαν το εντυπωσιακό 73% στην επίθεση και όπως ήταν φυσιολογικό δεν ήταν δυνατό να χάσουν αυτό το σετ (16-25).

Στο δεύτερο η εικόνα ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στο μπλοκ κάνοντας επτά στο συγκεκριμένο σετ, ο Φοίνικας Σύρου δεν ήταν αποτελεσματικός και οι πράσινοι έκαναν έτσι το 1-1 με 25-16.

Ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 7-3 και 9-5. Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού. Με τον Τσίροβιτς να ανεβάζει την απόδοσή του οι πράσινοι αρχικά ισοφάρισαν 10-10 και στη συνέχεια προσπέρασαν με 12-11. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα και έκαναν το 2-1 με 25-19.

Στο τέταρτο σετ είχαμε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Εκεί ο Παναθηναϊκός με τον Μεργκαρέχο να σερβίρει εξαιρετικά προηγήθηκε με 14-11, αλλά ο Μρντακ με τα δικά του σερβίς ήταν εκείνος που άλλαξε τη ροή του σετ. Ο Σέρβος διαγώνιος με τρεις άσου βοήθησε τον Φοίνικα να τρέξει ένα επί μέρους 5-0 και να προηγηθεί με 16-14. Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ προηγήθηκε με 21-20! Από εκεί και πέρα όμως άρχισε το ρεσιτάλ των μπλοκ για τους φιλοξενούμενους. Με δύο από τον Χήρα και έναν από τον Μρντακ ο Φοίνικας έκανε το 25-21 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως υπήρχε μόνο μία ομάδα. Ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικό σερβίς και το μπλοκ τους να κάνει θραύση το κατέκτησαν με 15-7 και πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά.