ΒΟΛΕΪ

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός, νίκησε 3-0 την Κηφισιά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και κατέκτησε το Κύπελλο στο βόλεϊ ανδρών. (VIDEOS)

Πριν την έναρξη του τελικού και με δεδομένη την απουσία του Γιοβάνοβιτς ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών και το επιβεβαίωσε. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και κατέκτησαν το 15ο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Οι παίκτες του Πιάτσα έκαναν λίγα λάθη, εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Σέρβου διαγώνιου από την πλευρά της Κηφισιάς και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τροπαίου.

Βασικό όπλο του Ολυμπιακού ήταν η αποτελεσματικότητα του στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη η Κηφισιά είχε προβλήματα όταν ο Κόβαλτσουκ ήταν στην πίσω ζώνη και αυτό δυσκόλεψε τον Νικολάκη στην ανάπτυξη και το μοίρασμα του παιχνιδιού.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του πρώτου σετ παίρνοντας προβάδισμα (2-5, 5-9), το οποίο έχασε γρήγορα μετά από ένα σερί 5-0 της ομάδας των βορείων προαστίων από τους Χριστοφιδέλη-Ρουμελιωτάκη. Ο ΑΟΠΚ πέρασε μπροστά 10-9 ενώ ο Μπίσετ με μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς έκανε το 13-11.

Ο «ερυθρόλευκοι» «απάντησαν» εκ νέου με δικό τους σερί 6-0 για το 13-17. Η Κηφισιά μείωσε σε 16-18 αλλά έχοντας καλό μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 17-21 και έκαναν το 0-1 (19-25).

Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟΠ Κηφισιάς προσπάθησε από τις αρχές του σετ να έχει ένα μιρκό προβάδισμα, έφτασε 8-7 (α’ τεχνικό ταϊμ άουτ) και 9-8 με τον Κόβαλτσουκ. Με τον Έγκλεσκαλνς οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το σετ στα ίσα 11-11 ενώ ο Κοκκινάκης έδωσε «αέρα» 11-13 αλλά και 13-15 με τον Σπίνου.

Η Κηφισιά δεν είχε λύσεις στην επίθεση, o Κοκκινάκης έγραψε το 18-22 με την ομάδα των βορείων προαστίων να κάνει προσπάθεια «αντεπίθεσης» και με τον Ρουμελιωτάκη στο σερβίς να φτάνει από το 21-24 στο 23-24 με τους «ερυθρόλευκους» όμως να πανηγυρίζουν το 0-2 σετ (23-25).

Με τον «αέρα» του 2-0 ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου καλά στο τρίτο σετ (9-12, 13-16). Η Κηφισιά δεν τα παρατούσε και μείωσε σε 15-17, μια μικρή διαφορά που ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν για να πουν εκ νέου στο παιχνίδι. Ο Κοκκινάκης έκανε το 20-23, η υπέρβαση του Σπίνου έκανε το σκορ 21-23 αλλά η ομάδα του Πιάτσα ψύχραιμη έκανε το 22-25 και το 3-0 σετ.