ΒΟΛΕΪ

Ξεχωρίζουν οι ομάδες που θα παλέψουν για την άνοδο

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΟΦΗ ΠΑΟ (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / Eurokinissi Sports)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΟΦΗ ΠΑΟ (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Χωρίς μεγάλες εκπλήξεις και με τα περισσότερα φαβορί να ξεχωρίζουν διεξήχθησαν οι αγώνες της Α2 βόλεϊ ανδρών. Μάχη στον πρώτο υποόμιλο του δεύτερου ομίλου για την άνοδο.

Μια ακόμη νίκη για το βόλει του ΟΦΗ, που συνεχίζει στην πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Α2 και πηγαίνει ολοταχώς για τα μπαράζ ανόδου στην Α1! Ο ΟΦΗ πήρε και το κρητικό ντέρμπι με τον ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη, πήρε το πρώτο σετ (22-25), οι Ρεθυμνιώτες ισοφάρισαν σε 1-1 (25-23), αλλά ο ΟΦΗ είχε το σθένος και την ποιότητα να πάρει τα δυο επόμενα σετ με 17-25 και 18-25 και να πάρει μια ακόμη νίκη. Μάλιστα, η ομάδα του Ηρακλείου εκμεταλλεύτηκε το ρεπό της Παλλήνης και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς.

Στην έκπληξη της αγωνιστικής η Καλαμάτα 80 επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Πανερρυθραϊκού και ουσιαστικά τον έβγαλε εκτός από όποιες πιθανότητες είχε να διεκδικήσει την είσοδο του στα μπαράζ ανόδου. Σημαντικό διπλό πήρε το Μαρκόπουλο στο ντέρμπι παραμονής με τον Μίλων και τον έπιασε στους 13 βαθμούς, ενώ ο ΣΦΠ Χανίων επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της ΑΕΚ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 1ου ΥΠΟΟΜΙΛΟΥ ΤΟΥ 1ο ΟΜΙΛΟΥ

ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΟ Μαρκοπούλου 1-3 (22-25,27-25,20-25,20-25)

ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-1 (25-23,25-20,18-25,25-20)

ΣΦΠ Χανίων - ΑΕΚ Αθηνών 3-1 (25-20,14-25,25-22,25-21)

Ο Σάκης νίκησε τον Αργύρη στον ντέρμπι των αδερφών Ψάρρα

Συνέχεια στις νίκες, μετά το ρεπό της προηγούμενης εβδομάδας, για τους άντρες του Εθνικού Πειραιά. Οι κυανόλευκοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στην ομάδα του Πανιωνίου και έφτασαν εύκολα στο 3-0, μέσα στη Ν.Σμύρνη.

Οι Πειραιώτες βρήκαν το ρυθμό τους σιγά σιγά και πήραν το πάνω χέρι και έφτασαν στη κατάκτηση του 1ου σετ με 25-17. Το 2ο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Εκμεταλλευόμενοι τη κακή υποδοχή των Νεοσμυρνιωτών καθώς επίσης και την πολύ καλή επίθεση τους, οι αθλητές του Σάκη Ψάρρα έκαναν το 25-10 και το 2-0 σετ. Στο 3ο σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια αλλά στο τέλος του σετ, οι αθλητές του Εθνικού παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έφτασαν στο 25-20 και το τελικό 3-0 σετ.

Μεγάλα ντέρμπι που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες είχαμε στα άλλα δύο ματς του υποομίλου. Ο ΓΣ Απόλλων επιβλήθηκε δύσκολα με 3-2 σετ επί της Ροδίων Άθλησις, ενώ ο Ιωνικός αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από την Δραπετσώνα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 2ου ΥΠΟΟΜΙΛΟΥ ΤΟΥ 1ο ΟΜΙΛΟΥ

Σάββατο 25/2

ΓΣ Απόλλων - Ροδίων Άθλησις 3-2 (25-17,21-25,25-19,19-25,15-7)

ΑΣ Ιωνικός - ΔΑΣ Δραπετσώνας 3-2 (18-25,20-25,25-20,25-23,15-4)

Κυριακή 26/2

ΓΣ Πανιώνιος - Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3 (17-25,10-25,20-25)

Συνεχίζεται το "θρίλερ" ανόδου

Ο πιο αμφίρροπος υποόμιλος είναι ο πρώτος του δεύτερου ομίλου. Εκεί όπου οι τρεις πρώτες ομάδες έχουν δύο βαθμούς διαφοράς. ΑΕΠ Ολυμπιάς, ΕΑΠ Πατρών και Νίκη Αιγινίου πήραν εύκολα τρίποντα και έτσι παρέμεινε αναλλοίωτη η κορυφή.

Νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία, που μετά από καιρό συνοδεύτηκε και από καλή εμφάνιση, πέτυχαν οι άνδρες της Ελπίδας στην Α2 Ανδρών με 3-0 επί του ΣΠΑ Καρδίτσας. Οι τρεις βαθμοί όχι μόνο απομάκρυναν την ομάδα από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά την ξανάφεραν στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα μπαράζ για την Pre-League. Κυρίως όμως φαίνεται ότι επαναφέρουν την ηρεμία που είχε χαθεί μετά τα προβλήματα απουσιών και τις ήττες του 2017.

Απέναντι σε μια ομάδα που ψάχνει βαθμούς για την παραμονή της, η Ελπίδα κινδύνεψε μόνο στο πρώτο σετ, όταν προηγήθηκε με 18-15 και βρέθηκε πίσω με 18-21. Κατάφερε όμως να κάνει το 1-0 και αποκτώντας αυτοπεποίθηση έπαιξε πολύ καλύτερα στη συνέχεια, για να φτάσει στο 3-0 με όπλο το μπλοκ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 1ου ΥΠΟΟΜΙΛΟΥ ΤΟΥ 2ο ΟΜΙΛΟΥ

ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3-0 (25-23,25-16,25-22)

ΑΣΠ Απόλλων - ΕΑ Πατρών 1-3 (18-25,25-20,23-25,17-25)

ΑΣ Άρης - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 0-3 (15-25,18-25,27-27)

ΑΣ Ελπίς - ΣΠΑ Καρδίτσας 3-0 (25-22,25-14,25-18)

Προελαύνει ο ΑΜΣ Νέστωρ

Το αήττητο σερί του συνέχισε για ένα ακόμα παιχνίδι ο ΑΜΣ Νέστωρ ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του ΑΟ Σερρών και έκανε το 11/11 δουλεύοντας ουσιαστικά και για τον Πήγασο Πολύχνης που είχε βαθμολογική απώλεια στο ματς με τη ΧΑΝΘ. Η ομάδα της Πολύχνης βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει δύο βαθμούς από το παιχνίδι.

Η ΓΕ Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-1 σετ κόντρα στην ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Αίαντας Ευόσμου πήρε το τρίποντο κόντρα στον ΟΠΑΘ Περσέα και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.