ΒΟΛΕΪ

Ξεκίνησαν με νίκες Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα και ο Παναθηναϊκός με 3-1 επί της Κύζικου στο Λουτράκι στην πρεμιέρα τους στη Volleyleague.

Με τον Τσούπκοβιτς να προσθέτει μία ακόμα γεμάτη εμφάνιση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός αγωνιζόμενος χωρίς τους Μελγκαρέχο και Γκονσάλες πέρασε από το Λουτράκι επικρατώντας με 3-1 επί της Κύζικου.

* Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Τσούκποβιτς με 22 πόντους

"Πυροβολούσε" από το σερβίς ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με νίκη χωρίς απώλειες σετ στην έδρα της Παναχαϊκής έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 49ο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η ομάδα του Πειραιά νίκησε 3-0 και είναι η μόνη που δεν έχει χάσει σετ στους αγώνες της πρεμιέρας. Η Παναχαϊκή πάλεψε τον αγώνα και ειδικά το 2ο σετ όπου είχε μικρή διαφορά στο σκορ μέχρι τον 20ο πόντο αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πήρε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με αιχμή στην επίθεση τον Αγκάμεζ είχε προβάδισμα 12-11. Δύο άσσοι του Τσούπκοβιτς άνοιξαν τη διαφορά στο 14-11 και από εκεί και πέρα η ομάδα του Πειραιά άρχισε να χτίζει διαφορά στο σκορ που έφτασε στη μέγιστη τιμής της στο +10 με το τελείωμα του σετ (25-15).

Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή με το σερβίς του Ρεκ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4-1. Μετά από πολλές μάχες στο φιλέ αλλά και λάθη και από τις δύο ομάδες η Παναχαϊκή διατήρησε το προβάδισμα 19-17 μετά και το χαμένο σερβίς του Φιλίποφ. Με πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα, μπλοκ του Αγκάμεζ στον Ρουμελιώτη και άουτ του Ρουμελιώτη ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 20-19 και 22-21. Ο Αγκάμεζ έδωσε τη χαριστική βολή με άσσο για το 23-21, ακολούθησε επίθεση του Βλαχοστάθη στο φιλέ και νέος άσσους του Αγκάμεζ που τελείωσε το σετ 25-21 για το 2-0.

Μάχη μέχρι το 14-14 έγινε και στο 3ο σετ με την Παναχαϊκή να παλεύει με νύχια και με δόντια για να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Τα σερβίς του Τσούπκοβιτς και το μπλοκ από τον Αγκάμεζ έκαναν το 16-14, ενώ λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Κοκκινάκη να πάρει επίθεση και άσσο κάνοντας το σκορ 22-17. Με τον Βλαχοστάθη να κερδίζει δύο μπλοκ σε επιθέσεις των Τσούπκοβιτς, Κοκκινάκη η Παναχαϊκή μείωσε σε 24-22 αλλά τελικά ο Βλαχοστάθης χρεώθηκε με φιλέ και ο αγώνας τελείωσε 3-0.

Οι πιο αποτελεσματικοί του Ολυμπιακού ήταν οι Τσούπκοβιτς, Αγκάμεζ, Κοκκινάκης, ενώ από την Παναχαϊκή Μπαράχας και Μένιος Ρουμελιώτης χρεώθηκαν από 6 και και 5 άσσους αντίστοιχα. Επιθετικά Σορμάζα και Μπαράχας είχαν τα καλύτερα ποσοστά από την ομάδα της Πάτρας.

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Παναχαϊκή - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 15-25, 21-25, 22-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Συνοδινός): Ρεκ 6 (2/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Σορμάζ 10 (9/13 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 18% άριστες), Μπαράχας 9 (9/11 επ, 53% υπ - 21% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 10 (10/28 επ), Βλαχοστάθης 5 (1/4 επ, 4 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 33% υπ - 13% άριστες), Κωστόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 4 (2/5 επ, 2 άσσοι), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 10 (8/14 επ, 2 άσσοι, 73% υπ - 27% άριστες), Άθος Κόστα 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 13 (9/16 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 22 (15/23 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ - 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 29% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος

* Μεγάλο βάρος των επιθέσεων του Παναθηναϊκού πήρε ο Τσίροβιτς

Νίκησε χωρίς Μελγκαρέχο και Γκονσάλες ο Παναθηναϊκός

Μετά από σκληρό αγώνα δύο ωρών στο κατάμεστο γυμναστήριο του Λουτρακίου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει με δυσκολία 3-1 σετ τη νεοφώτιστη και τυπικά γηπεδούχο Κύζικο Νέας Περάμου.

Οι «πράσινοι» είχαν δύο μεγάλες απώλειες καθώς εκτός από τον Αργεντινό διαγώνιο Γκονζάλες στερήθηκαν και των υπηρεσιών του Κουβανού Μελγκαρέχο που έπαθε θλάση στους κοιλιακούς και θα μείνει εκτός γηπέδων 15-20 ημέρες.

Κι επειδή από αγκάθι βγαίνει ρόδο, η απουσία του Μεργκαρέχο έδωσε την ευκαιρία στον Ανδρεόπουλο τζούνιορ να δείξει το μεγάλο του ταλέντο. Ο 15χρονος Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (μικρή φωτογραφία) μαζί με τον Θωμά Δημητριάδη μοιράστηκαν τη θέση του δεύτερου ακραίου και μαζί με τον Τσίροβιτς και τον Δαρίδη όλη την υποδοχή του Παναθηναϊκού.

Η Κύζικος πάλεψε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά έκανε λάθη στην τελική προσπάθεια των κρίσιμων φάσεων ωστόσο ικανοποίησε τους οπαδούς της με τη μαχητικότητα που έδειξε στον πρώτο της αγώνα στη μεγάλη κατηγορία.

H Kύζικος μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή πήρε προβάδισμα με 9-4 το οποίο και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ χάρις τα καλά ποσοστά σε επίθεση και σερβίς. Από το 2ο σετ οι πράσινοι ισορρόπησαν τον αγώνα και με δύο πόντους από Πανταλέων, Τσίροβιτς ξέφυγαν 10-7. Η Κύζικος με σερί 3-0 προσπέρασε σε 16-14 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21, αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 σετ. Οι πράσινοι με καλές άμυνες και δύο λάθη των γηπεδούχων γύρισαν το σκορ και πήραν το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας 1-1.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 12-10 και 15-12 και κράτησε το +3 μέχρι το τέλος του σετ παρά τις αλλαγές των ακραίων που έκανε ο Γιάννης Λάιος. Μεγάλη μάχη με εναλλαγές στο σκορ είχαμε στο 4ο σετ όπου ο Λάιος έβαλε τον Τομίλιν διαγώνιο και πέρασε τον Σαρικεΐσογλου ακραίο μαζί με τον Σονάρι. Το 6-3 για την Κύζικο έγινε 8-7 για τον Παναθηναϊκό, 13-10 για την Κύζικο και 16-15 για τον Παναθηναϊκό. Οι εναλλαγές το σκορ συνεχίστηκαν μέχρι που η Κύζικος ισοφάρισε με τον Τομίλιν σε 23-23. Με επίθεση από τον Μπέλο και ένα άουτ του Γκούλακ τελείωσαν ο αγώνας.

Θερμή ατμόσφαιρα δημιούργησαν στο γήπεδο και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, ενώ κίτρινη κάρτα χρεώθηκε ο Ρανγκέλ. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμιλιν με 18 πόντους και τον ακολούθησε με 16 ο Μάξον. Στην αντίπερα όχθη για το νικητή Παναθηναϊκό Τσίροβιτς και Μπέλος σταμάτησαν στους 16 πόντους.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: "Με τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αγωνιστήκαμε, λόγω των σημαντικών ελλείψεων και των προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε, ήταν μια τεράστια νίκη, η οποία κυρίαρχα στηρίχτηκε στην ψυχή των αθλητών.

Καταφέραμε να ανατρέψουμε το κακό νευρικό και ξεκίνημα, όπου κάναμε πολλά λάθη. Στην πορεία βρήκαμε ρυθμό και στο τέλος πετύχαμε μια σπουδαία νίκη. Η ομάδα μας φέτος έχει στοιχειά πρωταθλητισμού και πιστεύουμε ότι μετά τη σταθεροποίηση των προηγούμενων ετών, ήρθε η ώρα ο Παναθηναϊκός να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους μας εδώ στην Κορινθία, στους οποίους αξίζει ένα μπράβο για τον τρόπο που μας συμπαραστάθηκαν και τραγουδούσαν για μας. Ήταν κι εκείνοι συντελεστές της νίκης".

* Οι πόντοι της Κύζικου Νέας Περάμου προήλθαν: 4 άσσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Κύζικος - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 25-21, 23-25, 22-25, 23-25

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 6π., (4/9, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σονάρι 6 (2/4, 4 μπλοκ), Γκούλακ 13 (12/33, 1 άσσος, 65% υπ., 38αρ.), Δρογκάρης, Τομίλιν 18 (16/31, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 57% υπ., 86% αρ.), Μάξον 16 (14/34, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ. 60%υπ., 28%αρ. ), Αχιλλεόπουλος (λ. - 43% υπ., 29αρ.), Μπεκιάρης 1 (1/1), Κρέτσης, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 2 *1/3, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 5 (4/8, 1 μπλοκ, 57% υπ., 43% αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ.): Μαρούλης 2π. (2 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/32, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48% υπ., 41% αρ.), Δημητριάδης 3 (1/6, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 47% υπ., 40% αρ.), Μπέλος 16 (16/37), Ρανγκέλ 7 (4/11, 2, μπλοκ, 1 άσσο), Πανταλέων 10 (6/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 63% υπ., 42% αρ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 7 (7/11, 36%υπ., 21%αρ.), Χαραλαμπίδης 1 (0/2, 1 άσσος), Ρεζκ.