ΒΟΛΕΪ

Ξανά στην τετράδα ο Φοίνικας, 3-1 τον Παμβοχαϊκό

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (VOLLEY LEAGUE) (ICONPRESS/ICONPRESS) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (VOLLEY LEAGUE) (ICONPRESS/ICONPRESS) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ICON

Με όπλο του το σερβίς ο Φοίνικας Σύρου επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Volleyleague.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και το δεύτερο τρίποντο πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου και μάλιστα με υπηρεσιακό προπονητή τον Σταύρο Μαραγκό. Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού και έπιασε την Κηφισιά στην 4η θέση της βαθμολογία με 10 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός παρουσιάστηκε με νέο πασαδόρο τον Πορτορικανό Μοράλες και σαφώς βελτιωμένος ωστόσο μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής είναι η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη ή βαθμό στο ενεργητικό της.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και με εξαίρεση το 4ο σετ όπου οι συριανοί ξέφυγαν από την αρχή, οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο. Το σερβίς του Φοίνικα και ο πλουραλισμός στην επίθεση έπαιξαν σημαντικό ρόλο, ενώ από τα μέσα του 3ου σετ ο Παμβοχαϊκός έδειξε σημάδια κούρασης στην υποδοχή και έκανε πιο εύκολα το λάθος στην τελική προσπάθεια.

Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι με κλειστό σκορ στα τρία πρώτα σετ. Μέχρι το 11-11 του 1ου σετ οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο. Ο Λινζ βρήκε ρυθμό στο σερβίς, πήρε άσσο, χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και ο Φοίνικας με σερί 4-0 ξέφυγε 15-11. Ο Παμβοχαϊκός κράτησε και μείωσε τη διαφορά ενώ με το σερβίς του Γκλαντσόουν απάντησε με δικό του σερί 3-0 ισοφαρίζοντας 19-19. Ο Φοίνικας με το άουτ του Βουλκίδη σε πρώτο χρόνο ξέφυγε 23-21, αλλά και πάλι ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε με επίθεση του Παλέντζα και μπλοκ του Γκλαντστόουν στον Γιορντάνοφ (23-23). Οι δύο ομάδες έχασαν τα σερβίς (24-24) και ο Πέτερλιν έκανε το 25-24. Ο ίδιος έχασε το σερβίς και το σετ κρίθηκε με επιθέσεις Πέτερλιν, Λινζ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ μόνο που στο 9-9 ήταν ο Παμβοχαϊκός που έκανε σερί 4-0 και αποσπάστηκε με 13-9. Ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 17-17. Ακολούθησε νέο ράλι μέχρι που το λάθος του Γιορντάνοφ και ο πόντος του Γλάντστοουν έκαναν το 21-19. Η ευστοχία του Παλέντζα σε φάσεις διαρκείας έδωσαν λύσεις στον Παμβοχαϊκό που με 25-22 ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Όπως και στα προηγούμενα, έτσι και στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα. Στο 11-11 ο Φοίνικας μετά από μπλοκ του Χήρα στον Δαλακούρα πήρε μικρό προβάδισμα 14-12, ενώ στην επόμενη φάση χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα ο Δεληκώστας. Ο Πέτερλειν έκανε το 17-14 και ο Φοίνικας πήρε μικρό προβάδισμα που το διεύρυνε σε 20-15 με σερί 3-0 από τα σερβίς του Πέτερλιν. Οι Κορίνθιοι πέταξαν λευκή πετσέτα και το σετ πήγε στον Παμβοχαϊκό.

Στο 4ο σετ ήταν η ώρα του Γιορντάνοφ να δείξει τα... δόντια του από τα 9 μέτρα. Με τα σερβίς του Βούλγαρου διαγωνίου ο Φοίνικας μπήκε με προβάδισμα 4-1 που μεγάλωσε όταν και ο Λινζ άρχισε να πιέζει στο σερβίς ανοίγοντας τη διαφορά στο 6-2. Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε πρόσκαιρα και μείωσε σε 10-7, όμως και πάλι ο Γιορντάνοφ με επίθεση και αργότερα με τα σερβίς του έκανε συνολικό σερί 4-0 και έγινε νταμπλ σκορ (14-7). Μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να βρει λύσεις και ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Φοίνικας Σύρου - Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 27-25, 22-25, 25-17, 25-14

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Μαραγκός): Μαρούλης, Γιορντάνοφ, Πέτερλιν, Λινζ, Χήρας, Γάτσης / Ζήσης (λ), Στεφανίδης, Ηλίας, Λινζ, Σταυρακάκης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες, Γκλαντστόουν, Παλέντζας, Βουλκίδης, Δαλακούρας, Σαρικεΐσογλου / Γκαράς (λ), Κωστάκης, Γεωργίου.