ΒΟΛΕΪ

Ιστορική νίκη για τον Α.Ο. Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε επί του Ανατόλια με 3-0 σετ και πήρε την πρώτη του νίκη της ιστορίας του στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Την πρώτη του νίκη στην Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο νεοφώτιστος ΑΟ Θήρας, καθώς μπροστά σε 600 οπαδούς του επικράτησε με 3-0 του Ανατόλια στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας ματς για την ομάδα της Θήρας που στα δύο πρώτα σετ είχε αντίσταση από το μαχητικό Ανατόλια, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε λύσεις στο σερβίς της Βεργίδου κι έτσι παραμένει χωρίς νίκη αλλά και χωρίς σετ μετά από τρεις αγώνες.

Στο πρώτο σετ η Σαντορίνη ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 8-2, αλλά το Ανατόλια γρήγορα ισορρόπησε και η διαφορά ήταν σταθερά στους δύο πόντους μέχρι το 19-17. Εκεί η Όλγα Βεργίδου πήγε στο σερβίς και δυσκόλεψε τη ζωή των Καετάνο, Δραγουμάνου (συμπαίκτριες και οι τρεις πέρσι στους Μακεδόνες) τρέχοντας ένα σερί 6-0.

Στο β’ σετ το Ανατόλια απάντησε με το ίδιο νόμισμα (1-7) όμως η Σαντορίνη πήρε την αλλαγή η Βεργίδου πήγε στο σερβίς και το σκορ έγινε 8-7. Το Ανατόλια ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 18-16, αλλά όταν η Θήρα ξέφυγε με 21-16 όλα τελείωσαν για να επικρατήσει εύκολα η ομάδα της Ελένης Μεμετζή στο τρίτο σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-16

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 2 (1/7 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 38% άριστες), Καβαθά 10 (5/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Καρπουζά 13 (12/20 επ., 1 άσο), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 3 άσοι), Τένεβα 10 (7/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (58% υπ. – 42% άριστες) /Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Ι., Βαρουδάκη 3 (3/5 επ.), Ψυλλάκη Μ.

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 33% άριστες), Τσοπούλου 2 (2/4 επ.), Νικολαΐδου, Δραγουμάνου 9 (7/21 επ., 2 άσοι, 42% υπ. – 16% άριστες), Κωνσταντινίδου 6 (3/12 επ., 3 άσοι), Καλτουρμίδου Ρ. 4 (2/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (64% υπ. – 55% άριστες) / Παντελίδου, Τσιούκαρη 1 (1/2 επ.), Ρεΐζογλου