ΒΟΛΕΪ

Ήττα του ΠΑΟΚ στην Άγκυρα από την Χάλκμπανκ

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με ήττα ολοκλήρωσε τις φετινές ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο ΠΑΟΚ, καθώς στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του CEV Champions League Ανδρών, έχασε από την Χάλκμπανκ με 3-1 σετ.

Με ήττα ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για το 2017 ο ΠΑΟΚ, καθώς στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του CEV Champions League Ανδρών, έχασε από την Χάλκμπανκ με 3-1.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι στον όμιλο, αφού είχε ηττηθεί εκτός έδρας και στην πρεμιέρα από την φινλανδική, Σασταμάλα, στα πέντε σετ.

Ο Ιταλός κόουτς ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κουμεντάκη, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς, Γκιόν και λίμπερο τον Παπαδημητρίου. Με διαγώνιο ανάγκης τον Γκιόν στη θέση του τραυματία Γκόμεζ και με μέτρια υποδοχή ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να σταθεί στην Αγκυρα απέναντι στην Χάλκμπανκ και γνώρισε την ήττα.

Το πρώτο σετ κατέληξε στην Χάλκμπανκ με 25-21, για να απαντήσει ο "Δικέφαλος" στο δεύτερο με 26-24. Οι γηπεδούχοι πήραν το τρίτο με 25-20, το επόμενο με 25-22 και έφτασαν στη νίκη σε μια αναμέτρηση που κράτησε 2 ώρες και 8 λεπτά.

Να σημειωθεί πως η τουρκική ομάδα πήρε τον αγώνα παρότι έκανε συνολικά 41 λάθη, εκ των οποίων τα 23 ήταν χαμένα σερβίς. Η αποστολή του ΠΑΟΚ επιστρέφει αύριο (22/12) στη Θεσσαλονίκη.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 25-20, 25-22

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Κόβατς): Πέτριτς 17 (14/29 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 11% υπ - 0% άριστες), Σούμπασι 15 (13/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -41% άριστες), Μπατούρ 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Γκιουνές 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεζουέλο 6 (2/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ερνάντες 20 (18/33 επ, 2 άσσοι) / Γιελσιμπουλάκ (λ, 54% υπ - 36% άριστες), Ντεμιρτσιλέρ (λ), Ραμαζάνογλου 1 (άσσος), Τσαμ, Λοχ, Τσερνοκόζεφ.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (13/32 επ, 1 άσσος, 33% υπ -25% άριστες), Τακουρίδης 10 (5/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/9 επ, 1 άσσος), Βάλκιερς 2 (2/3 επ), Σαφράνοβιτς 16 (14/24 επ, 2 άσσοι, 57% υπ - 43% άριστες), Γκιόν 11 (8/23 επ, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ -43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/1 επ).

Σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του αγώναΣασταμάλα - Φριντριχσχάφεν (0-3) η βαθμολογία του Β' ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής:

1) VfB FRIEDRICHSHAFEN 6 (6-1)

2) Halkbank ANKARA 3 (4-4)

3) Ford Store Levoranta SASTAMALA 2 (3-5)

4) PAOK THESSALONIKI 1 (3-6)