ΒΟΛΕΪ

Ήττα του Ολυμπιακού στο τάι μπρέικ από την Ταργκοβίστε

CHALLENGE CUP / ΟΣΦΠ - ΤΑΡΓΚΟΒΙΤΣΕ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού ηττήθηκε στου Ρέντη από την Ταργκοβίστε στο τάι μπρέικ για το πρώτο ματς στο πλαίσιο των 16 του Challenge Cup και θα παλέψει στη Ρουμανία για την πρόκριση.

Η Ταργκοβίστε αναδείχθηκε νικήτρια στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, στου Ρέντη, για το πρώτο ματς των δύο ομάδων στο πλαίσιο των "16" του Challenge Cup.

Οι "ερυθρόλευκες" γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από 14 νίκες σε Ελλάδα κι Ευρώπη, κι αυτή στο τάι μπρέικ! Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο μέχρι το 18-18 στο πρώτο σετ. Οι Ρουμάνες με ένα σερί 7-0, ωστόσο, το έκαναν δικό τους (25-18).

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο και διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας. Ενδεικτικό τούτης της διαπίστωσης είναι το γεγονός ότι οι γηπεδούχες είχαν το προβάδισμα στο 18-14.

Αλλά, έχασαν ένα δικό τους σετ. Η Ταργκοβίστε έφθασε στην ισοφάριση 24-24 και πήρε και το δεύτερο σετ με άσο της Φάιερς (25-27).

Το τρίτο σετ "βάφτηκε"... "ερυθρόλευκο". Και σχετικά εύκολα, μάλιστα. Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς το κατέκτησαν με 25-16.

Ίδιο ήταν το σκορ και στο τέταρτο σετ, καθώς ο Ολυμπιακός έφθασε στην ισοφάριση. Με Πολ, Γιώτα και Χίπε, οι "ερυθρόλευκες" πήραν το τέταρτο σετ (25-16) και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, όλα πήγαιναν πόντο-πόντο, με αυτόν της Λαμπρούση να διαμορφώνει το 9-9. Οι Ρουμάνες, ωστόσο, "έτρεξαν" ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 13-11. Με επίθεση της Νιεμέρ μείωσε ο Ολυμπιακός σε 12-13 αλλά η Κολάρ πέτυχε το 12-14 και με πρώτο χρόνο της Οτάσεβιτς η Ταργκοβίστε έφτασε στο 13-15 και πήρε τη νίκη.

Πλέον, η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς της Ρουμανίας, την Τρίτη (6/2, 18:00) με τον Ολυμπιακό να θέλει νίκη 3-0 ή 3-1 για απευθείας πρόκριση, ενώ σε περίπτωση 3-2 αυτή θα κριθεί στο "χρυσό σετ".

Τα σετ: 2-3 σε 1.53, 18-25 (23'), 25-27 (30'), 25-16 (23'), 13-15 (15')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 18-21, 18-25

2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-27

3ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-16

4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16

5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νιέμερ 20 (14/41 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 40% άριστες), Πολ 10 (7/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Λαμπρούση 5 (4/11 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 25 (22/49 επ., 3 άσσοι) / Κονόμι (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Κωνσταντινίδου.

ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ (Γκιγιέρμο): Χροντσέκοβα 8 (4/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιθ 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Φάιερς 15 (13/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 34% άριστες), Τρίτσα 16 (14/46 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Οτάσεβιτς 12 (3/8 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κόλαρ 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντιουρ (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Σόουζα 1 (άσσος), Τσαλότα 1 (άσσος), Μάρτσιου 1 (1/2 επ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στην επίσημη σελίδα του Ολυμπιακού: "Προφανώς δεν είμαι χαρούμενος που χάσαμε, αλλά είμαι ικανοποιημένος πολύ επειδή παίξαμε ένα ματς σαν αυτό τη φετινή σεζόν από πλευράς δυσκολίας και απέναντι σε ένα πολύ καλό αντίπαλο, με εμπειρία και πολύ καλές βασικές αθλήτριες. Σε κάποιες στιγμές δεν ήμασταν καλά από ψυχολογικής πλευράς ίσως επειδή δεν έχουμε παίξει τόσο δυνατά ματς φέτος. Ωστόσο σε όλους σχεδόν τους τομείς ήμασταν καλύτεροι. Τώρα πρέπει πρώτα από όλα να ηρεμήσουμε και εφόσον παίξουμε όπως ξέρουμε στη Ρουμανία έχουμε πολλές πιθανότητες και την ευκαιρία να προκριθούμε".