ΒΟΛΕΪ

Ήττα με 3-0 σετ από την Ολλανδία για την Εθνική

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 3-0 από την Ολλανδία στην πρεμιέρα της στον 3ο προκριματικό γύρο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Χωρίς αποφασιστικότητα οι διεθνείς του Γιάννη Ορφανού με εξαίρεση το τρίτο σετ δεν μπόρεσαν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση στα δύο πρώτα απέναντι στην οικοδέσποινα του ομίλου.

Αποστολή ΠΣΑΤ: Φώτης Γαλούσης

Ο πρώτος πόντος του αγώνα ήταν για την Ολλανδία με πετυχημένη επίθεση της Σλούτζερς και έγινε το 2-0 με μπλοκ, πριν μειώσει η εθνική μας ομάδα. Μια κακή υποδοχή έδωσε το «δικαίωμα» στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (4-1) και αμέσως μετά τεσσάρων πόντων με την Ντάαλντεροπ να νικά την Παπαφωτίου στο φιλέ, αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ για να «ξυπνήσει» τις διεθνείς μας.

Μια κακή επίθεση της Βασιλαντωνάκη ανέβασε το σερί των Ολλανδέζων και η Σλούτζερς με άσο έγραψε το 7-1. Στο τεχνικό τάιμ άουτ, η Ολλανδία πήγε με …αέρα έξι πόντων (8-2). Η Μερτέκη με καταπληκτικό καρφί έκανε το 10-4 αλλά η Ολλανδία είχε πολύ καλές επιλογές στην επίθεσή της, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας που κυμαίνονταν από έξι μέχρι οκτώ πόντους (9-3 και πιο μετά 12-4). Η Γιώτα με πρώτο χρόνο μείωσε στους επτά και η Μερτέκη στους έξι, όταν η εθνική μας για πρώτη φορά πήρε δύο σερί πόντους (12-6). Η Ντάαλντεροπ αποκατέστησε τη διαφορά στους οκτώ και η ίδια παίκτρια με καρφί, χωρίς μπλοκ, το 16-7. Διψήφια διαφορά με άσο της Μπέλιεν, που οι γηπεδούχες διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ, καθώς η νεοεισελθούσα Πλακ έδωσε σημαντικές λύσεις. Τελικό σκορ του πρώτου σετ 25-13.

Επίθεση της Χαντάβα ανακόπηκε από το ολλανδικό μπλοκ και η ασταμάτητη Ντάαλντεροπ κάρφωσε για το 1-0 στο δεύτερο σετ. Γρήγορα οι «οράνιε» έφθασαν στο 3-0, πριν η Βασιλαντωνάκη με μπλοκ-άουτ δώσει τον πρώτο πόντο στην εθνική μας. Με το σκορ στο 7-2, οι Ολλανδέζες είχαν την απάντηση σε δύο ελληνικές επιθέσεις και η Βαλισαντωνάκη δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα στην απέναντι πλευρά. Έτσι, στο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 8-2, με τις διεθνείς μας να μην έχουν αντίδραση. Η Λαμπρούση με ένα καλό σέρβις μείωσε σε 9-5 και η Βασιλαντωνάκη σε 10-6, αλλά οι γηπεδούχες ήλεγχαν το ματς διατηρώντας σταθερή διαφορά …ασφαλείας αφού οι παίκτριες του Γιάννη Ορφανού δεν βρήκαν ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα. Η Βασιλαντωνάκη ήταν αυτή που πήρε το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων και με την Γιώτα στο σέρβις, η Ελλάδα είχε δύο σερί πόντους (13-9). Κακή υποδοχή της Κονόμι και μονό μπλοκ στην Λαμπρούση διαμόρφωσαν το 16-9. Το σερί για την Ολλανδία έφθασε στο 6-0 (19-9) πριν η Μπόνχαρτς πετάξει την μπάλα στο φιλέ. Η Βασιλαντωνάκη με έναν άσο και μια καλή επίθεση μείωσε στους οκτώ, αλλά δεν υπήρχε ανάλογη συνέχεια. Η Ολλανδία πολύ εύκολα έφθασε στην κατάκτηση του δευτέρου σετ, επίσης με σκορ 25-13.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, η εθνική μας ομάδα είχε δύο αναπάντητους πόντους αλλά η Μπάους πήρε πάνω της… την Ολλανδία, μειώνοντας σε 2-3, πριν η Μερτέκη δεχθεί διπλό μπλοκ. Με άσο η Σελέστε Πλακ έβαλε μπροστά στο σκορ τις γηπεδούχες, η Ντε Κρόιφ έκανε το 5-3 και αμέσως μετά δόθηκε «πιαστό» της Παπαφωτίου. Διπλό σκορ (8-4) στο τεχνικό τάιμ άουτ. Με εντυπωσιακό μονό μπλοκ, η Γιώτα μείωσε σε 9-7, αλλά οι Ολλανδέζες κατάφεραν να ανακόψουν την Βασιλαντωνάκη με τριπλό μπλοκ σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις μας. Έτσι, η διαφορά ξέφυγε και πάλι, 13-8 όταν κάλεσε τάιμ άουτ ο προπονητής της Ελλάδος. Με μπλοκ της Λαμπρούση διαμορφώθηκε το 16-13 αλλά εν συνεχεία η Στόλτενμποργκ νίκησε στο φιλέ την Νομικού. Στο σημείο εκείνο, η Βασιλαντωνάκη είχε δύο σερί πόντους για την ελληνική ομάδα, όμως η Γιάσπερ με μια φοβερή επίθεση έκανε το 20-15. Κάπως έτσι, οι Ολλανδέζες έκλεισαν το παιχνίδι κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-18.

Να σημειωθεί πως το γήπεδο δεν γέμισε ασφυκτικά, όμως περίπου 2000 φίλαθλοι της Ολλανδίας δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα, σε φίλαθλα πλαίσια και χειροκροτώντας μεταξύ των άλλων την ελληνική ομάδα, στο ξεκίνημα και στο φινάλε της συνάντησης.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-13, 25-18)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μόρισον):Στόλτενμποργκ 1 (μπλοκ), Μπέλιεν 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ντε Κρόιφ 14 (9/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπάλκεστιν 5 (3/9 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. - 62% άριστες), Σλούτσες 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Νταλντερόπ 10 (10/17 επ., 58% υπ. - 58% άριστες) / Σχόουτ (λ, 11% υπ. - 11% άριστες), Πλακ 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπάους 7 (7/11 επ., 44% υπ. - 33% άριστες), Μπόνγκαρτς 3 (3 άσσοι), Γιάσπερ 1 (1/4 επ.), Κόουλχας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ορφανός):Παπαφωτίου 2 (2/2 επ.), Λαμπρούση 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 3 (3/16 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Βασιλαντωνάκη 19 (16/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατνάβα 1 (1/12 επ., 12% υπ. - 6% άριστες), Γιώτα 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 41% υπ. - 36% άριστες), Νομικού (14% υπ. - 14% άριστες), Κουντουρά, Καλανταρίδου.