ΒΟΛΕΪ

Ήττα και στην Αλεξανδρούπολη για Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Νέα ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, την 7η φετινή που τον αφήνει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Ο Ηρακλής νίκησε τον... Ηρακλή Χαλκίδας και πήρε το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Οπως και στο Μετς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έτσι και στην έναρξη του 2ου γύρου στην Αλεξανδρούπολη, ο Εθνικός νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετά από την 7η ήττα, απομονώνεται επικίνδυνα στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "πράσινοι" απέκτησαν τον Βραζιλιάνο Ερικ Μπατατζίμ και το δελτίο του εκδόθηκε λίγα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Η Εθνικός είχε υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ ενώ και στην επίθεση έκαναν τη διαφορά ο Παγιάν με τον Βελίτσκοβιτς. Ο Παναθηναϊκός υστέρησε στην υποδοχή, το σερβίς του δεν ενόχλησε την υποδοχή του Εθνικού και η επίθεση με εξαίρεση το 2ο σετ κυμάνθηκε κάτω από το 40%.

Ο Εθνικός έπιασε την Κηφισιά και τη Νίκη Αιγινίου στους 15 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 8 βαθμούς.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 22-25, 25-20, 25-12) σε 100'

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (20/37 επ., 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 21 (16/26 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Χριστόφας 9 (4/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 74% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Καβαρατζής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 10 (8/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (3/5 επ.), Μπέλος 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Μπολζάνι 17 (17/36 επ., 53% υπ. - 39% άριστες) . Γκούζντα (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 1 (1/1 επ., 25% υπ. - 25% άριστες).

MEDIA DAY ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
MEDIA DAY ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Ο Ηρακλής πήρε την ισοβαθμία από τον Ηρακλή Χαλκίδας

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις και με ψυχολογία στα ύψη ο Ηρακλής Πετοσφαίριση νίκησε πιο εύκολα απ΄ ότι αναμενόταν τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ και πήρε και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μετά την 12η αγωνιστική ισοβαθμούν με 21 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα ισοβαθμίας μόλις για δύο πόντους. Στον Α΄γύρο ο Ηρακλής είχε νικήσει 3-0 και με πόντους 75-60.

Με τον mvp της 11ης αγωνιστικής Δημήτρη Εφραιμίδη (τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα) να είναι και πάλι κορυφαίος και τον Κώστα Προύσαλη να μοιράζει άψογα το παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε μία τέλεια εμφάνιση με μόλις 12 λάθη (5 χαμένα σερβίς και 7 λάθη σε 82 επιθέσεις)!

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε... χαλαρά στον αγώνα και στο ντεμπούτο του Ερνάντο Γκόμεζ παρουσιάστηκε ακίνδυνος επιθετικά και άσφαιρος στο σερβίς. Ο Γκόμεζ πήρε 9 πόντους σε 17 προσπάθειες.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του αλλά μετά το 8-8 ο Αρμενάκης, ο Εφραιμίδης και ο Φέργκιουσον με σερί 3-0 ανέβασαν τη διαφορά στο 11-8. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να ισοφαρίσει πάλι στο 19-19 όταν ο Γκελίνσκι και ο Γκόμεζ πήραν καθοριστικούς πόντους. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ και στη συνέχεια με επίθεση σε συνδασμόι με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη έφεραν νέο σερί 3-0 και το σκορ έγινε 22-19. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Αρμενάκης τελείωσε το σετ 25-20.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας με τον Γκόμεζ και τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 14-14 με τον Φέργκιουσον και τον Εφραιμίδη, ενώ καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έδωσαν συνολικό σερί 4-0 και με τον Τζιουμάκα έγινε το 17-14. Ο Ηρακλής κράτησε με νύχια και με δόντια το πόλύτιμο προβάδισμα. Οι παίκτες του Ορφανού δεν έκαναν το παραμικρό λάθος και στο 23-20 τελείωσαν το σετ με επιθέσεις Εφραιμίδη και Αρμενάκη.

Μετά το 2-0 τα πόδια των παικτών του Ηρακλή Πετοσφαίριση πήραν... φωτιά και με νέο σερί 3-0 ξέφυγαν 6-3 στο 3ο σετ. Οι Εφραιμίδης, Τζιουμάκας έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ καθώς ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7). Οι φιλοξενούμενοι εκτός ρυθμού απλά συντήρησαν τη διαφορά και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Αρμενάκη.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-18) σε 77'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 0 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (8/20 επ., 67% υπ. - 29% άριστες), Εφραιμίδης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 31% άριστες), Φέργκιουσον 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 50% άριστες), Μπουράκης (λ), Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/14 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Κολτσιάκης 8 (8/22 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Γκόμεζ 9 (9/17 επ.), Τσολάκος 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης.