ΒΟΛΕΪ

Ήττα για την Εθνική από Λευκορωσία

Βόλεϊ γυναίκες

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Ελλάδας βόλεϊ των γυναικών για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, που ηττήθηκε από τη Λευκορωσία με 3-2 σετ. Αύριο με Σλοβενία η συνέχεια.

Είχε πάθος, αποφασιστικότητα, η καθυστερημένη, ωστόσο, αποτελεσματικότητα της στο ματς, στοίχισε σήμερα στην Ελλάδα, στο δεύτερο παιχνίδι της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, στο πλαίσιο του τουρνουά που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε στο τάι μπρέι από τη Λευκορωσία, με 3-2, «γυρνώντας» στον αγώνα, έχοντας χάσει τα δύο πρώτα σετ. Κορυφαίες για την Εθνική ήταν οι Εύα Χαντάβα, Ελένη Κιόση.

Μαχητικό πνεύμα, αμυντικά αντανακλαστικά και επιθετικές λύσεις, ως επί το πλείστον, με τη Χαντάβα, τα χαρακτηριστικά της Εθνικής στο πρώτο σετ. Στοιχεία που της επέτρεψαν να παρουσιαστεί αισθητά βελτιωμένη, σε σχέση με την πρεμιέρα της στο τουρνουά απέναντι στην Τσεχία (16/9), δεν ήταν αρκετά, όμως, για να της δώσουν το θετικό αποτέλεσμα. Η Λευκορωσία προηγήθηκε γρήγορα με 7-3, αναγκάζοντας τον Τάκη Φλώρο να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο, η Ελλάδα μείωσε σε 8-5, γρήγορα, εντούτοις, η Λευκορωσία ξέφυγε ξανά (17-10), διαφορά που πήγε στο +9 (24-15) και παρέμεινε στο ίδιο επίπεδο για τις –τυπικά- γηπεδούχες στο ματς, με το σετ να ολοκληρώνεται υπέρ τους με 25-16.

Με αιχμή την αμυντική αποτελεσματικότητά της, η Ελλάδα προηγήθηκε στην αρχή του δεύτερου σετ (3-5). Η «απάντηση» από τη Λευκορωσία ήρθε με πόντους από το μπλοκ και τις Μαλασάι (σ.σ. του Ολυμπιακού), Ιονάβα, να επιβάλλουν το… νόμο τους (6-5). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφερε την κατάσταση στα ίσια (7-7, 9-9), με την αντίπαλό του να αποκτά «αέρα» 5 πόντων, με επιμέρους σκορ 7-2 (16-11). Διαφορά που «ανέβηκε» στο +8 (21-13), με σερί 5-0 και τη Μαλασάι να μένει για… ώρα στο σέρβις για τη Λευκορωσία. Το σετ έληξε, εν τέλει, για την τελευταία με 25-14.

Καλύτερο από τα δύο προηγούμενα, το τρίτο σετ για την Εθνική. Αμυντική και επιθετική αποτελεσματικότητα, αντίδραση στο μπλοκ και ώθηση από την κερκίδα (15 Ελληνες φίλαθλοι παρακολούθησαν δια ζώσης τον αγώνα), της έδωσαν προβάδισμα με πέντε πόντους (5-10). Λάθη, στην πορεία, και δυναμική από τη Λευκορωσία στο μπλοκ, οδήγησαν στο 10-10. Το σκηνικό πήρε αρνητική τροπή, με την αντίπαλο της Ελλάδας να ξεφεύγει με +3 (18-15, 20-17), οι διεθνείς, ωστόσο, με πείσμα, επανέκαμψαν δυναμικά. Με επίθεση, σε πρώτο χρόνο, από την Λαμπρούση και την Κιόση να εκτελεί από το σέρβις, δόθηκε το… σύνθημα της αντεπίθεσης. Η Εθνική «έτρεξε» σερί 8-2 και πήρε επιβλητικά το σετ με 22-25.

Με τη φόρα που άφησε το τρίτο νικηφόρο σετ, επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική. Προηγήθηκε με 2-5 στο τέταρτο σετ, έχοντας δυναμική στο μπλοκ και το σέρβις. Στην πορεία, λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης από τις διεθνείς, έδωσαν τη δυνατότητα στη Λευκορωσία να μπει στο ματς (5-5, 10-7). Ο ομοσπονδιακός τεχνικός μάζεψε τις παίκτριές του, με τάιμ άουτ, για να τις ηρεμήσει και είχε αποτέλεσμα. Η Ελλάδα, αρχικά, ισοφάρισε (11-11) και απέκτησε, ελάχιστα αργότερα, το προβάδισμα (13-14), με επιθετική αιχμή τη Χαντάβα. Ακολούθησε πορεία χέρι- χέρι για τις δύο ομάδες (13-14, 16-15, 16-18, 18-18), με την Ελλάδα να πηγαίνει στο +3, με σερί 4-1 (19-22). Η Λευκορωσία ισοφάρισε, 24-24, ο Τάκης Φλώρος πήρε τάιμ άουτ και με την επανέναρξη της αναμέτρησης, δύο πόντοι (μπλοκ από τις Εμμανουηλίδου, Μερτέκη και επίθεση της Κιόση), έδωσαν το σετ στην Εθνική με 24-26.

Η Λευκορωσία άνοιξε πρώτη... λογαριασμό στο τάι μπρέικ (2-0), με την Ελλάδα να ισοφαρίζει (2-2) και να κυνηγά, στη συνέχεια, στο σκορ (4-3, 6-5, 9-9). Όλα αυτά μέχρι το 12-9 για την αντίπαλο της Εθνικής. Σημείο στο οποίο (μετά από δύο τάιμ άουτ από τον ομοσπονδιακό τεχνικό), η Χαντάβα με «φαρμακερό» σέρβις έφερε την Ελλάδα στο 12-12, για να πάρει τελικά η Λευκορωσία το σετ- και συνολικά έτσι το ματς- με 15-12.

Χαντάβα: «Βγάλαμε ψυχή, χάσαμε από χαζά λάθη»

Στην επιθυμία της Εθνικής να κερδίσει, αλλά και στα «χαζά», όπως τα χαρακτήρισε, λάθη στο τάι μπρέικ, που στοίχισαν τελικά στην ομάδα, εστίασε η Ευα Χαντάβα, με την ολοκλήρωση του αγώνα. «Αρχίσαμε να παίζουμε από το τρίτο σετ και μετά. Στο τάι μπρέικ κρίθηκαν όλα στις λεπτομέρειες, από δικά μας χαζά λάθη. Επρεπε να τελειώσουμε κάποιες μπάλες, ενώ είχαμε την ευκαιρία. Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα και κοντράραμε τη Λευκορωσία στα ίσια», είπε αρχικά. Πρόσθεσε η διεθνής ακραία λέγοντας: «Δείξαμε ότι το θέλαμε περισσότερο τη νίκη, βγάλαμε ψυχή στο γήπεδο και αυτό βοήθησε να φανερώσουμε πολλά από τα θετικά μας στοιχεία. Βοήθησε, επίσης, πολύ και η κερκίδα. Όταν ακούς στο γήπεδο να φωνάζουν υπέρ της Ελλάδας, έχεις πάντα έναν παίκτη παραπάνω».

Τα σετ: 25-16, 25-14, 22-25, 24-26, 15-12
Λευκορωσία (Κλίμοβιτς)Κάβαλτσουκ 11 (9/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παλτσεούσκαγια 3 (3 άσοι), Μαλασάι 11 (10/34 επ., 1 άσο, 52% υπ. – 48% άριστες), Κλίμοβιτς 7 (6/15 επ., 1 άσο), Ιονάβα 16 (8/17 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 60% άριστες), Μιχαϊλένκο 1 (1/8 επ.), Πολιούτσκαγια –λ (69% υπ. – 46% άριστες) / Καλινούσκαγια - Γκουενγκόρ 1 (1/3 επ.), Σιλάντσιεβα 13 (10/27 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. – 50% άριστες), Κούτσκο 4 (1/1 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σέριουκ, Μιχαϊλένκο 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ).
Ελλάδα (Φλώρος)Κιόση 17 (17/44 επ.), Παπαφωτίου, Λαμπρούση 13 (7/17 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/2 επ.), Χαντάβα 21 (20/42 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 18% άριστες), Τοτσίδου 3 (2/2 επ., 40% υπ. – 00% άριστες), Αρτακιανού –λ (55% υπ. – 41% άριστες) / Ιακωβίδου-λ (20% υπ. -20% άριστες), Μερτέκη 4 (3/18 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Διώτη 3 (3/17 επ., 33% υπ. – 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ).