ΒΟΛΕΪ

Η πρόκριση περνάει από την Αθήνα για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Μιχάνσκα στη Λευκορωσία για το δεύτερο γύρο του Τσάλεντζ Καπ στο βόλεϊ γυναικών, αλλά η υπόθεση πρόκριση είναι ανοικτή για τον επαναληπτικό.

Ανοικτή έμεινε η υπόθεση πρόκριση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ μετά τον πρώτο αγώνα για το δεύτερο γύρο του Τσάλεντζ Καπ. Οι κιτρινόμαυρες μετά από ένα ματς με μεγάλες ανατροπές ηττήθηκαν με 3-2 από τη Μιχάνσκα, αλλά μπορεί να πάρει την πρόκριση στο ματς της Αθήνας.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο σετ. Τελικά, οι γηπεδούχες κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με 27-25.

Η αντίδραση των αθλητριών του Μανώλη Ρουμελιώτη ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Η ΑΕΚ με εξαιρετική απόδοση κατάφερε όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά να κάνει και την ανατροπή.

Η ομάδα της Λευκορωσίας από εκεί και πέρα πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-2 σετ. Πλέον η ΑΕΚ με μία νίκη 3-0 ή 3-1 παίρνει την πρόκριση, ενώ σε περίπτωση που επικρατήσει με 3-2 θα πάμε σε χρυσό σετ.

Η Σπανού ήταν πρώτη σκόρερ για την ΑΕΚ με 20 πόντους και την ακολούθησαν οι Κωνσταντινίδου και Ιβάνοβα με 15. Για την Μιχάνσκα εξαιρετικές ήταν οι Σιλάντσεβα και Σέριουκ.

Μιχάνσκα - ΑΕΚ 3-2

Τα σετ: 27-25, 21-25, 17-25, 25-20, 15-7.

Μινχάνσκα (Χούλεβιτς): Κανάνοβιτς 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Σιλάντσεβα 17 (16/52 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 10% άριστες), Σέριουκ 18 (15/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 28% άριστες), Λιτρβίνοφσκα 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μαρίσεβιτς 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Καλινούσκαγια 9 (4/19 επ., 5 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (56% υπ. - 22% άριστες) / Τουπίκινα 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιουλεμπιάκινα 3 (2/4 επ., 1 άσο), Μπαμπένκα 1 (1 άσο).

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/50 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 15 (15/31 επ., 36% υπ. – 11% άριστες), Λαμπρινίδου 9 (1/15 επ., 8 μπλοκ), Σπανού 20 (17/42 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 06% άριστες), Καβαθά 14 (3/6 επ., 8 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (55% υπ. – 15% άριστες) / Τσοχατζή, Κατσαντώνη, Μπελιά.