ΒΟΛΕΪ

Φωτιά στη μάχη της παραμονής

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ηρακλής και Άρης πήραν σπουδαίες νίκες στη μάχη για την παραμονή, ενώ στην Πάτρα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 επί της Παναχαϊκής με τον Ονόπα αρνητικό πρωταγωνιστή.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και πήρε την 14η νίκη στο πρωτάθλημα που του ανοίγει το δρόμο για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο καθώς ήδη ξέφυγε από τον Φοίνικα 6 βαθμούς και περιμένει τη δοκιμασία της Κηφισιάς στη Λαμία την Κυριακή.

Η νίκη αφιερώθηκε στη μνήμη των θυμάτων της «Θύρας 7» και στην επέτειο των 35 ετών από το τραγικό συμβάν στο στάδιο Καραϊσκάκη.

Ο αγώνας ειδικά στα δύο πρώτα σετ είχε άγρια ομορφιά, με εναλλαγές στο σκορ, δύο κόκκινες κάρτες στο φινάλε του 1ου σετ σετ Λιβαθηνό και Πιάτσα και μία ένσταση της Παναχαϊκής για το 2ο σετ σετ το οποίο και κέρδισε. Η ένταση δημιουργήθηκε στο 22-23 του 1ου σετ. Ο Ρουμελιώτης έκανε επίθεση με τους πατρινούς να ζητούν μπλοκ - άουτ, ενώ ο διαιτητής Ονόπας έδωσε άουτ. Ακολούθησε έντονος διάλογος μεταξύ του προπονητή του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα και του πασαδόρου της Παναχαϊκής Γιάννη Λιβαθηνού και ο Ονόπας τους χρέωσε κόκκινη κάρτα τελειώνοντας το σετ.

Όπως φαίνεται και στο βίντεο της ΝΟVA ο Ονόπας δείχνει κόκκινη πρώτα στον Λιβαθηνό και μετά στον Πιάτσα, άρα το σετ έπρεπε να τελειώσει 25-22 και να ξεκινήσει με -1 πόντο ο Ολυμπιακός στο 2ο σετ. Ομως, ο Ονόπας υποστήριξε στη γραμματεία πως σε παράλληλη χρέωση κάρτας πρώτα χρεώνεται κάρτα στην ομάδα που έχει το σερβίς (δηλαδή ο Ολυμπιακός και το σκορ έγινε 24-23) και στη συνέχεια η Παναχαϊκή και τελείωσε το σετ (25-23).

Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή κατέθεσε σημείωση για ένσταση. Υποστήριζε πως ο Ολυμπιακός έπρεπε να ξεκινήσει με -1 πόντο στο σετ αλλά μετά το τέλος του αγώνα δεν έκανε ένσταση.

Μάχη πόντο πόντο

Είχε προηγηθεί μεγάλη μάχη των δύο ομάδων στο 1ο σετ. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε 8-5, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 8-8. Πόντο πόντο φτάσαμε στο 20-19 και ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από Τσουκ, Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε 22-20. Με δύο λάθη από Σουλτανόπουλο (σερβίς στο φιλέ) και τον Ταμπουρατζή (λάθος θέσεις) έγινε το 22-22. O Tσουκ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 23-22 και στην επόμενη φάση κάρφωσε ο Ρουμελιώτης.

Το σετ πάντως πήγε στους πατρινούς που με μπροστάρηδες τους Τόρρες, Βάλτερ και Βλαχοστάθη είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 16-15, αλλά ο άσσος του Ρουμελιώτη και τα καλά σερβίς του έβαλαν μπροστά την ομάδα του με 18-16 και το σετ τελείωσε με τη διπλή μπαλιά του Φιλίποφ και τον άσσο του Βάλτερ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Μπήκε δυνατά στο 3ο σετ με μεγάλο προβάδισμα 5-1 και αργότερα με 18-5 και έφτασε άνετα στο 1-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάντα το προβάδισμα. Ξέφυγαν 11-8 με δύο λάθη των πατρινών, ενώ με σερί 3-0 ξέφυγαν με 17-11. Η Παναχαϊκή μείωσε σε 17-14 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος.

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Παναχαϊκή - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 22-25, 25-21, 11-25, 20-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 14 (11/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ - 34% άριστες), Λιβαθηνός, Τόρρες 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 14 (12/30 επ, 2 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (6/11 επ, 56% υπ - 24% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Ντονάς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Χριστιάς, Γεωργόπουλος 1 (μπλοκ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 2 (2/3 επ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 19 (16/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 20% άριστες), Τσουκ 18 (14/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 7% άριστες), Σπίνου 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 27% άριστες), Σακόγλου 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Όγκουρτσακ 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ - 17% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (3/3 επ, 1 άσσος).

Ροπαλιά του Ηρακλή στο Βραχάτι

Την επιτυχία στο Λιγκ Καπ με νίκη 3-1 και πρόκριση επί του Παμβοχαϊκού στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης, επανέλαβε ο Ηρακλής και στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε μία πολύ κρίσιμη περίοδο που διψάει για βαθμούς ώστε να πετύχει την παραμονή του.

Με πρώτο σκόρερ τον Παλέντζα ο «γηραιός» νίκησε με 3-1 τον Παμβοχαϊκό στο «Γ.Τριαντάφυλλος» και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τον Άρη και την Παναχαϊκή ενώ απειλείται πλέον και η Ορεστιάδα. Αντίθετα απομονώθηκε στο -5 η Λαμία που είναι στην 12η θέση.

Ο Παμβοχαϊκός συνέχισε τα αρνητικά αποτελέσματα με 5 συνεχόμενες ήττες σε πρωτάθλημα και Λιγκ Καπ. Είναι χαρακτηριστικό πως σε όλα τα σετ ο Ηρακλής έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με προβάδισμα στο σκορ, ακόμα και στο 2ο σετ που πήρε ο Παμβοχαϊκός. Η ομάδα του Γιώργου Χριστόπουλου ήταν κακή επιθετικά, ενώ γρήγορα αποσύρθηκε στον πάγκο ο Κάιο. Από την αρχή του 2ου σετ τη θέση του πήρε ο Ωρολογάς και γύρισε διαγώνιος ο Ροντρίγκο.

Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ αλλά από το 3ο σετ ο Ηρακλής βρήκε και πάλι τα πατήματα του και πήρε δίκαια μία σπουδία νίκη. Μάλιστα είναι το δεύτερο τρίποντο του Ηρακλή στο πρωτάθλημα και το προηγούμενο ήταν πάλι εκτός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την Ορεστιάδα. Μετά από αυτή την ήττα ο Παμβοχαϊκός χάνει κάθε ελπίδα για την 4αδα.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων

Παμβοχαϊκός - Ηρακλής 1-3

Τα σετ: 17-25, 25-23, 21-25, 23-25

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (1/2 επ), Γκρόενβελντ 6 (3/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Βαν Ντορν 12 (8/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 23 (21/47 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/7 επ, 4 μπλοκ), Κάιο 3 (3/11 επ) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ - 36% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς 2 (2/2 επ, 52% υπ - 32% άριστες), Βαρδής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 10 (5/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 60% υπ - 53% άριστες), Παλέντζας 22 (22/45 επ), Τσολάκος 5 (3/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Πίτζα 11 (11/20 επ, 56% υπ - 38% άριστες), Γάτσης 8 (5/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ - 35% άριστες), Πιπέργιας.

Μεγάλη νίκη από τον Άρη

Κάνοντας τη καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Αινεία Τζελάτι (στην επίθεση) και τον Γιάννη Παπαϊακώβου ο Άρης νίκησε τον Φοίνικα με 3-0 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς για την παραμονή του στην Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Φοίνικας γνώρισε την 4η ήττα στο πρωτάθλημα (όλες εκτός έδρας) και απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που πήρε τη νίκη επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Άρης - Φοίνικας Σύρου 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-22, 26-24 σε 82

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 9 (6/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ), Παπαϊακώβου 5 (3/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 7 (6/6 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 5 (5/16 επ, 62% υπ - 50% άριστες), Τζελάτι 22 (20/35 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ - 14% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μούχλιας

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (11/23 επ, 59% υπ - 45% άριστες), Ντόκιτς 16 (13/37 επ, 3 άσσοι), Παπαδόπουλος 2 (2 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 55% υπ - 25% άριστες), Ηλίας, Λάππας 4 (4/9 επ, 62% υπ - 38% άριστες), Ανδρεάδης

* Τον τίτλο του MVP της προηγούμενης αγωνιστικής πήρε ο Άλβι Σούρδι

Εύκολα ο Παναθηναϊκός τα πιτσιρίκια της Ορεστιάδας

Μόλις σε 62΄ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ορεστιάδα με 3-0 σετ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που του δίνουν το δικαίωμα να ελπίζει στο θαύμα της 4αδας.

Οι ακρίτες έκαναν την έκπληξη και λόγω των συμπτωμάτων γαστραντερίτιδας που είχαν όλοι σχεδόν οι βασικοί παίκτες, αγωνίστηκαν με τη νεανική ομάδα τους. Μεταξύ αυτών ο 14χρονος Παναγιώτης Μποζίδης, υιός του Θοδωρή που έγραψε ιστορία ως πασαδόρος της Ορεστιάδας και αγωνίζεται ακόμα στο Νέστωρα. Εκτός έμειναν οι Ριζόπουλος, Βουκασίνοβιτς, Κωνσταντινίδης (είχε γαστρεντερίτιδα και έμεινε Ορεστιάδα), ενώ ο Αμπουίλα μπήκε αλλαγή για ένα σετ.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας αμούστακα παιδιά απέναντι του δεν χαλάρωσε, περιόρισε τα λάθη του και με υπεροχή στην επίθεση πήρε τη 10η νίκη στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στους 28 βαθμούς.

Ενδεικτική της μαχητικότητας της Ορεστιάδας ήταν το καλό ξεκίνημα στο 1ο και στο 3ο σετ όπου μάλιστα έφτασε πρώτη στα τεχνικά τάιμ άουτ με 7-8 και 6-8 αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και πήρε τη νίκη. Ο Σούρδι ήταν βασικός ακραίος στα δύο πρώτα σετ και ο Παπαδόπουλος στο 3ο σετ, όμως, το βάρος της υποδοχής δίπλα στον πασαδόρο σήκωσε ο Ούγκο Λεόν Γκιμαράες. Η Ορεστιάδα διατηρήθηκε στην 8η θέση και στους επόμενους έξι αγώνες της κανονικής περιόδου θα παλέψει για να κρατήσει τη θέση της.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων. Της Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Ορεστιάδας 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-15, 25-19 σε 62΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1π. (1/2 επ.), Ούγκο Λεόν Γκιμαράες 13 (10/15, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 40%αρ.), Γουίντσον Φερέιρα 9 (9/13), Κανέλλος 5 (3/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 7 (5/7, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σούρδι 6 (5/8, 1 μπλοκ, 80%υπ.) / Πολυχρονιάδης (λ. - 73%υπ., 45%αρ.), Ρεζκ, Ρούσσης, Παπαδόπουλος 5 (4/4, 1 μπλοκ, 80%υπ.), Μπέλος 3 (3/7), Σαμαντάς 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Αγγελής, Μπούρας (λ).

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστόφ): Σκαρλατίδης 1 (1/1), Λαχτάρας 6 (5/10, 1 άσσος, 59%υπ., 18%αρ.), Οικονόμου 6 (4/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Μίλιτς 3 (2/3, 1 μπλοκ), Άλαν Καρντόσο 14 (14/29) / Αντωνιάδης (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Αμπουίλα 1 (1 άσσος), Μποζίδης 1 (1/1), Πεντίδης 2 (1/1, 1 μπλοκ).