ΒΟΛΕΪ

Φύσηξε Βαρδάρης και στη Σύρο, 3-0 ο ΠΑΟΚ τον Φοίνικα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τον Γιαμπλόνσκι πολυτιμότερο παίκτη, τον Κουρνέτα να μοιράζει εξαιρετικά και τον Σεπέδα να τελειώνει τις κρίσιμες μπάλες ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα στη Σύρο.

Το ρεσιτάλ των break συνεχίζεται από τον ΠΑΟΚ. Μετά την έδρα του Ολυμπιακού στα ημιτελικά, "έσπασαν" το πλεονέκτημα και του Φοίνικα στον πρώτο κιόλας τελικό αφού έφυγαν με το εύκολο 3-0 σετ από τη Σύρο.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τα ημιτελικά με τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδραση στον Φοίνικα και έκανε εύκολα το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Οι παίκτες του Καλμαζίδη ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και άκρως αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ στα οποία ο Φοίνικας ήταν περισσότερο ανταγωνιστικός. Μπορεί το ματς γενικότερα να είχε πολλά λάθη αλλά ο ΠΑΟΚ με ελάχιστες εξαιρέσεις στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμος και δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης.

Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι ήταν φανερά αγχωμένοι, έκαναν πολλά λάθη και αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή. Παράλληλα, ο Νίκολιτς είδε το βαρύ του όπλο να είναι σε κακή ημέρα αφού ο Ντόκιτς τελείωσε το ματς με 11/32 επιθέσεις.

Το ματς: O ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή δυνατή δυνατά στον αγώνα και από τα μισά του 1ου σετ άρχισε να επιβάλει το ρυθμό του . Τελευταία φορά στο σετ προηγήθηκε ο Φοίνικας με τον άσσο του Ντόκιτς και το μπλοκ του Φέργκιουσον, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις στο ξέσπασμα του Σεπέδα (με επίθεση και άσσο) αλλά και πόντο του Γιαμπλόνσκι ξέφυγε 16-13.

Ο Φοίνικας κρατήθηκε κοντά και μείωσε το σκορ σε 20-19 με την επίθεση του Λάππα και το άουτ το Σεπέδα. Ο πρώτος χρόνος του Σμαραγδή και το μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκαναν το 24-21 και έκριναν το σετ για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με υπέρβαση του Ντόκιτς.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ. Με το σερβίς του Σμαραγδή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 4-1, αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9. Ο δικέφαλος με τον Χιμένες έκανε το 14-12 αλλά ο Ανδρεάδης με δύο μπλοκ πάνω σε Γιαμπλόνσκι και Χιμένες ισοφάρισε 14-14. Ο Παπαδογούλας έδωσε «άσσο» το σερβίς του Πάρις αλλά ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στο διαιτητικό βίντεο και πήρε το προβάδισμα με 15-14. Ο Φοίνικας στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα έκανε σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Σμαραγδή, κόντρα του Λάππα και άουτ του Χιμένες (18-16). Εκεί ο Ανδρεάδης έκανε νόημα στον... Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ και χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα (18-17). Ο Ανδρεάδης απάντησε για το 19-17 αλλά ο Χιμένες με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 19-19. Ο Φοίνικας προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 22-21 με το μπλοκ του Μουρούτη. Ο Γιαμπλόνσκι με πλασέ ισοφάρισε (22-22) και ο Σεπέδα με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 24-22. Ο ίδιος έκανε φιλέ αλλά και ο Ντόκιτς σε κόντρα επίθεση αντί να ισοφαρίσει έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23.

Με τον «αέρα» του 2-0 σετ ο ΠΑΟΚ απελευθερώθηκε στο 3ο σετ, ενώ στον Φοίνικα υπήρξε απογοήτευση. Με το σερβίς του Λι ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 για το 9-4.

Πολυτιμότερος: Τζέισον Γιαμπλόνσκι.

Ο Αμερικανός ακραίος ήταν εξαιρετικός και βοήθησε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Κράτησε την υποδοχή, ήταν σταθερός στην επίθεση, ενώ βοήθησε και με το σερβίς του και με το μπλοκ του κάνοντας μία γεμάτη εμφάνιση.

Αδύναμος κρίκος: Η υποδοχή του Φοίνικα

Όταν απέναντι σου έχεις σέρβερ όπως είναι οι Χιμένες και Σεπέδα είναι λογικό να έχεις προβλήματα, αλλά τελικά οι υποδοχείς του Φοίνικα είχαν περισσότερα από τους Γιαμπλόνσκι και Λι. Με τέτοια ποσοστά υποδοχής οι παίκτες του Νίκολιτς δύσκολα θα καταφέρουν να κάνουν κάτι.

Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 22-25, 23-25, 14-25

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 13 (11/32 επ, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 19% άριστες), Ανδρεάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/13 επ, 45% υπ - 18% άριστες) / Ζήσης (λ, 20% υπ - 20% άριστες), Ηλίας, Μάρκου, Μουρούτης 1 (μπλοκ), Κάλντγουελ 3 (3/6 επ, 44% υπ - 33% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 9 (6/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ - 36% άριστες), Κουρνέτας 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Σεπέδα 20 (17/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (2/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 22% υπ - 0% άριστες), Ντίνας, Τερζής

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

1ος τελικός - Τρίτη 19 Απριλίου 2016

Δημήτρης Βικέλας, Ερμούπολη 19.00: Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 0-3 (22-25, 23-25, 14-25)