ΒΟΛΕΪ

Φινάλε στους ομίλους με ματσάρες

Την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βόλεϊ υψηλού επιπέδου είχαν όσοι είδαν τους τελευταίους αγώνες των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο βόλεϊ ανδρών. Διαβάστε τι έγινε σε όλα τα ματς.

Αυτό που περιμέναμε έγινε στα τελευταία παιχνίδια των ομίλων της πρώτης φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ. Εκεί όπου κρίθηκαν όλα τα εισιτήρια για την επόμενη φάση με μόνο δύο από τις 16 ομάδες να είναι αδιάφορες.

Τα μεγάλα ματς ανάμεσα στη Γαλλία και την Ιταλία και τη Βουλγαρία με την Ολλανδία έσπασαν καρδιές αποζημιώνοντας όσους τα παρακολούθησαν. Ας δούμε τι έγινε στα παιχνίδια, αλλά και τα σταυρώματα στη συνέχεια της διοργάνωσης.

* Ρεσιτάλ έδωσε ο Νικόλοφ με 27 πόντους

Ματσάρα 169 λεπτών

Ό,τι και να γράψει κανείς για το Ολλανδία - Βουλγαρία θα είναι λίγο. Οι οράνιε δεν πτοήθηκαν από την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι των διοργανωτών και πάλεψαν στα ίσα το ματς και λύγισαν μετά από μάχη 169 λεπτών.

Οι Βούλγαροι πρέπει να ανάψουν μια λαμπάδα στον Βλάντιμιρ Νικόλοφ ο οποίος με 27 πόντους ήταν καταλυτικός στη νίκη της ομάδας τους. Στην αντίπερα όχθη ο Φαν Ντάικ είχε και εκείνος 26, αλλά τελικά δεν έφτασαν για να χαρίσουν τη νίκη στην Ολλανδία.

Στο άλλο ματς η Γερμανία πήρε με συνοπτικές διαδικασίες την νίκη κόντρα στην Τσεχία και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα αποτελέσματα 1ος όμιλος (Σόφια – Βουλγαρία)

Γερμανία – Τσεχία 3-0 (25-14, 25-14, 25-16)

Ολλανδία – Βουλγαρία 2-3 (27-29, 25-20, 26-28, 25-23, 15-17)

Γαλλική "κηδεία" στους Ιταλούς

Με τον Νώντα Γεροθόδωρο δεύτερο διαιτητή οι Γάλλοι έκαναν μια σπουδαία ανατροπή και επιβλήθηκαν με 3-2 σετ επί των διοργανωτών Ιταλών κατακτώντας παράλληλα την πρώτη θέση στο Β όμιλο. Οι Ιταλοί παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ προηγήθηκαν με 2-0, αλλά ο Εν Γκαμπέθ και ο Ρουζιέ είχαν άλλη άποψη.

Με "δολοφονικό" σερβίς οι Γάλλοι έκαναν την ανατροπή και μάλιστα εύκολα. Ο Εν Γκαμπέθ σταμάτησε στους 21 πόντους έχοντας τέσσερις άσους, ενώ ο Ρουζιέ πρόσθεσε άλλους 17. Εξαιρετική δουλειά από το σερβίς έκανε και ο Λε Ρου έχοντας πέντε άσους. Από την πλευρά τους οι Ιταλοί είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων αλλά αυτό δεν έφτανε. Έτσι, οι Γάλλοι πέρασαν απευθείας στα προημιτελικά, ενώ οι Ιταλοί θα παίξουν με τους μαχητικούς Φινλανδούς.

Σε ό,τι αφορά την τρίτη θέση του ομίλου η Εσθονία έκανε περίπατο κόντρα στην Κροατία και θα παίξει με την Σερβία στην επόμενη φάση.

Τα αποτελέσματα 2ος όμιλος (Τορίνο – Ιταλία)

Εσθονία – Κροατία 3-0 (25-19, 25-18, 25-10)

Γαλλία – Ιταλία 3-2 (23-25, 21-25, 25-19, 25-17, 15-13)

1. Γαλλία 8

2. Ιταλία 7

3. Εσθονία 3

4. Κροατία 0

* Το πανηγύρισαν με την ψυχή τους οι Βέλγοι

Δεύτερο το Βέλγιο

Στο ντέρμπι για τη δεύτερη θέση ανάμεσα στο Βέλγιο και την Σλοβενία εκείνοι που χαμογέλασαν τελικά ήταν οι πρώτοι. Σε παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες (είναι χαρακτηριστικό πως όλα τα σετ που πήραν οι Βέλγοι κρίθηκαν στην παράταση), οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και έφτασαν στη νίκη.

Στο άλλο ματς οι Πολωνοί έκαναν μια καλή προπόνηση κόντρα στη Λευκορωσία επικρατώντας με 3-0.

Τα αποτελέσματα 3ος όμιλος (Βάρνα – Βουλγαρία)

Βέλγιο – Σλοβενία 3-1 (27-25, 14-25, 27-25, 28-26)

Λευκορωσία – Πολωνία 0-3 (13-25, 19-25, 17-25)

1. Πολωνία 9

2. Βέλγιο 6

3. Σλοβενία 3

4.Λευκορωσία 0

* Είτε ως διαγώνιος είτε ως κεντρικός ο Μουσέρσκι μπορεί να ισχυριστεί ότι... δεν βλέπει τους αντιπάλους του.

Η "αρκούδα" βρυχάται...

Οι Ρώσοι έχουν έρθει αγριεμένοι σε αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και φρόντισαν να το δείξουν και στους Σέρβους τους οποίους λογικά θα αντιμετωπίσουν και στους "8". Με τους Μιχαΐλοβ, Μουσέρσκι και Κλιούκα σε μεγάλη ημέρα η Ρωσία δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και το τελικό 3-1 σετ το αποδεικνύει.

Ο Μιχαΐλοβ σταμάτησε στους 18 πόντους με τον Μουσέρσκι σε ρόλο κεντρικού να σταματά στους 18 πόντους με πέντε μπλοκ και τρεις άσους. Ο Ατανασίεβιτς από την άλλη έμοιαζε να είναι εντελώς μόνος τους.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Φινλανδία παρέμεινε ζωντανή στο τουρνουά επικρατώντας με 3-0 επί της Σλοβακίας και ετοιμάζεται να πουλήσει ακριβά το τομάρι της κόντρα στους διοργανωτές Ιταλούς.

Τα αποτελέσματα του 4ου όμιλου (Μπούστο Αρσίτζιο-Ιταλία)

Φινλανδία – Σλοβακία 3-0 (26-24, 25-22, 25-22)

Σερβία – Ρωσία 1-3 (23-25, 25-21, 18-25, 20-25)

1. Ρωσία 9

2. Σερβία 5

3. Φινλανδία 3

3. Σλοβακία 1

Ο τρόπος διεξαγωγής

Σε τέσσερις ομίλους θα χωριστούν οι 16 ομάδες που έχουν πάρει την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί σε Ιταλία και Βουλγαρία. Από αυτές θα συνεχίσουν στη διοργάνωση οι δώδεκα μετά τον γύρο των ομίλων.

Οι πρώτες των τεσσάρων ομίλων θα περάσουν απευθείας στους προημιτελικούς, ενώ οι δεύτεροι και οι τρίτοι κάθε ομίλου θα παίξουν μεταξύ τους σε νοκ άουτ αγώνες με έπαθλο την πρόκριση στην οκτάδα. Από εκεί και μετά θα έχουμε αγώνες νοκ άουτ μέχρι να φτάσουμε στον τελικό που θα διεξαχθεί στη Σόφια.