ΒΟΛΕΪ

Φιλική ήττα του ΠΑΟΚ από τη Γαλατάσαραϊ

Φιλική ήττα με 2-3 (25-22, 25-22, 24-26, 22-25, 7-15) σετ από την Τουρική Γαλατασαράι γνώρισε ο "Δικέφαλος" στην πρεμιέρα του 1ου Διεθνές Τουρνουά "Ακρίτες 2014" στην Αλεξανδρούπολη με οικοδεσπότη τον Εθνικό.

Φιλική ήττα με 2-3 (25-22, 25-22, 24-26, 22-25, 7-15) σετ από την Τουρική Γαλατασαράι γνώρισε ο Δικέφαλος στην πρεμιέρα του 1ου Διεθνές Τουρνουά "Ακρίτες 2014" στην Αλεξανδρούπολη με οικοδεσπότη τον Εθνικό.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης παρέταξε την ομάδα με τον Κουρνέτα στην πάσα, Λόουσον , Σαφράνοβιτς στα άκρα, Σαμπάνης στη διάγωνιο, Μουρ , Παντακίδης το κεντρικό δίδυμο και λίμπερο ο Γκαράς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και παρά την απουσία του Ερνάρντο Γκόμεζ που αναμένεται το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη προηγήθηκε με 2-0 σετ έχοντας πρώτο βιολί στην επίθεση του Μπράντλει Λόουσον.

Με σταθερή υποδοχή, πίεση από τη γραμμή του σερβίς και το μπλοκ αλλά και τους Σαφράνοβιτς, Σαμπάνη, Μουρ με καλά ποσοστά στην επίθεση ο Δικέφαλος ήταν κυρίαρχος στα δύο πρώτα σετ του αγώνα κόντρα στους Τούρκους του Φλάβιο Γκουλινέλι. Εξαιρετικός και ο Βασίλης Κουρνέτας που στην πρώτη του εμφάνιση με την ασπρόμαυρη ομάδα έδειξε την κλάση του.

Στη συνέχεια ο τεχνικός του ΠΑΟΚ θέλησε να δοκιμάσει διάφορα δίνοντας σταδιακά χρόνο συμμετοχής στους Εφραιμίδη, Ντίνα, Αναστασιάδη, Καρασαββίδη , Μακράκη.

Παρά και τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο σετ με 12-16 πέρασε μπροστά με 21-20 αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες με 24-26. Εξίσου δυνατό ήταν και το τέταρτο σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 16-13 αλλά να το χάνει με 22-25. Στο τάι μπρέικ οι Τούρκοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και το κατέκτησαν με 7-15. Για πρώτο παιχνίδι ο Δικέφαλος άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλευρό του ΠΑΟΚ βρέθηκαν 20 φίλαθλοι της ομάδας από τις γύρω περιοχές οι οποίοι δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν και να χειροκροτούν τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Λόουσον 25 (21/38επ. 3 άσους, 62%υπ-47%αρ.υπ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (10/25επ. 2 άσους, 71%υπ-57%αρ.υπ), Σαμπάνης 11 (10/25 επ. 1άσος), Παντακίδης 4(3/6επ. 1 μπλοκ), Μουρ 10(9/13επ. 1 μπλοκ), Κουρνέτας 4(1/1επ/ 3άσους), Γκαράς (λ-59%υπ-45%αρ), Ντίνας 6(3/6επ. 3μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1 μπλοκ), Εφραιμίδης 3 (3/10επ 67%υπ-33%αρ.), Καρασαββίδης ((λ-58%υπ.-33άρ.υπ), Μακράκης .

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Γκουλινέλι): Αιντίν 18 (13/26επ., 3 μπλοκ, 55%υπ-35%αρ.), Μπάρανεκ 23(16/23επ. 1 μπλοκ, 6 άσους, 65% υπ.-35%αρ), Ακσεκέρ 5 (2/6επ. 3 μπλοκ), Κεσκίν 7(6/6επ. 3μπλοκ), Εμέτ 11 (7/18 επ. 1 μπλοκ), Πολάτ 3 (3/6επ.), Οζμπέκ (λ-70%υπ-41%αρ.), Ουλού 6(5/9επ ,1μπλοκ), Τσακίρ , Τσιράτσκα 6(5/9επ. 1μπλοκ).