ΒΟΛΕΪ

Έχασε, αλλά ελπίζει ο Εθνικός

Η Μπενφίκα επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Εθνικού με τους Εβρίτες να είναι αναγκασμένοι να κυνηγήσουν την πρόκριση στον επαναληπτικό στο χρυσό σετ.

Μπορεί να ξεκίνησε ιδανικά ο αγώνας του Εθνικού με την Μπενφίκα, αλλά δυστυχώς δεν συνεχίστηκε έτσι. Οι Πορτογάλοι επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί της ελληνικής ομάδας και έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Ο Εθνικός πλέον θα κυνηγήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό της Αλεξανδρούπολης μέσα από το χρυσό σετ.

Στα του αγώνα οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-18. Από εκεί και πέρα οι Πορτογάλοι ήταν ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και όντας πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς.

Με τον Γκασπάρ να κάνει μεγάλη ζημιά παίρνοντας 17 πόντους η Μπενφίκα πήρε τα επόμενα σετ με 25-19, 25-18 και 25-19 και τη νίκη με 3-1. Από την ομάδα του Εθνικού πρώτος σκόρερ ήταν ο Μιγαΐλοβιτς με 13 πόντους.

Μπενφίκα - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-18, 25-19

Μπενφίκα: Μπερτασόνι 1, Νταφ 10, Σίλβα Ρέις 7, Γκασπάρ 17, Κόλεβ 3, Σοάρες 17, λ. Κάσας / Λόπες 9, Γκελίνσκι, Ολιβέιρα, Λάνες Ντίαζ

Εθνικός Αλεξ.: Φόγερ 12, Τουράνγιανιν 9, Μιγαΐλοβιτς 13, Κασαμπαλής 2, Κιόσης 9, Γκουιλέν 10, λ. Δαρίδης / Ίλιτς.