ΒΟΛΕΪ

Εύκολα ο ΠΑΟΚ τον Φοίνικα Σύρου

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τους στο Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου ο ΠΑΟΚ. Στην πρεμιέρα, ο "Δικέφαλος" επικράτησε με 3-0 σετ (22-25, 20-25, 21-25) του διοργανωτή, Φοίνικα Σύρου. Νίκη και για την Μάρεκ Ντούπνιτσα.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τους στο Διεθνές Τουρνουά Νοτίου Αιγαίου ο ΠΑΟΚ. Στην πρεμιέρα, ο "Δικέφαλος" επικράτησε με 3-0 σετ (22-25, 20-25, 21-25) του διοργανωτή, Φοίνικα Σύρου, παρουσία πλήθος κόσμους που βρέθηκε στο κλειστό της Ερμούπολης. Στον άλλον αγώνα, η Μάρεκ Ντούπνιτσα από τη Βουλγαρία κέρδισε με 3-1 τη Μπαια Μάρε από τη Ρουμανία.

Με καλό σέρβις, σταθερή υποδοχή και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έλεγχε πλήρως το παιχνίδι. Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Νίκι Ζελιάσκοφ ξέφυγαν με 12-16 και έκτοτε δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα για το 22-25. Ακόμα πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ κύλησε το δεύτερο σετ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν με το καλημέρα προβάδισμα 3-8 και 7-16 και να φθάνουν με σχετική άνεση στο 21-25. Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν, μένοντας κοντά στο σκορ μέχρι το 15-16 αλλά κάπου εκεί οι νταμπλούχοι πάτησαν γκάζι για το 21-25 και το 0-3.

Ικανοποιημένος από τον σοβαρότητα αλλά και την εμφάνιση των παικτών του εμφανίστηκε ο Νικολάι Ζελιάσκοφ καθώς τόνισε: "Πήγαμε αρκετά καλά στο σέρβις, βγάλαμε άμυνες, κρατήσαμε στην υποδοχή και είχαμε γενικά καλή ανάπτυξη παιχνιδιού. Κάνουμε βέβαια ακόμα λάθη αλλά έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης. Τα παιδιά έπαιξαν πολύ συγκεντρωμένα και σοβαρά"

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ, 1ασος ), Φέργκιουσον 5 (3/6επ. 2μπλοκ), Πάρις 4(3/7επ , 1 μπλοκ), Γκολντγουέλ 4 (3/7επ. 1 μπλοκ), Ντόκιτς 13 (12/29επ. 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (7/13επ. 41%υπ.), Ζήσης (λ-67% υπ), Λάππας 1 (0/5επ. 1 μπλοκ), Αρβανίτης, Μουρούτης.

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Παντακίδης 12 (8/15 επ, 3 μπλοκ, 1 άσος), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σαμπάνης 17(15/28 επ 1 μπλοκ 1 άσος), Γκεργκίεφ 8 (6/10 επ. 1 άσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 13 (11/21 επ. 69 % υπ 1 άσος, 1 μπλοκ), Καρασαββίδης 2 (1/10επ. 1 μπλοκ), Γκαράς (λ-69%), Ντίνας, Τερζής.