ΒΟΛΕΪ

Έτοιμος και χωρίς απώλειες στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τρομερό σερβίς ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη. Εύκολη νίκη και για τον Φοίνικα που πήρε τον Τουράνγιανιν.

Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Αγκάμεζ, Κοκκινάκη που πήραν 6 και 5 άσσους αντίστοιχα ο Ολυμπιακός νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό με 3-0 και σημείωσε το τρίτο του τρίποντο και συνεχίζει η μόνη ομάδα χωρίς απώλεια σετ. Αυτή ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί του Εθνικού στο πρωτάθλημα.

Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήρθε πιο εύκολα απ΄ότι αναμενόταν καθώς η υποδοχή του Εθνικού δεν άντεξε την πίεση και έτσι δε μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός, ενώ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Βλαχόπουλος στη θέση του Χαριτωνίδη ο οποίος από την Παρασκευή έχει γαστρεντερίτιδα και έμεινε εκτός αποστολής.

Όπως φαίνεται και από τη διακύμανση στο σκορ ο Ολυμπιακός από την αρχή και των τριών σετ είχε διαφορά ασφαλείας στο σκορ κι έτσι ο Σλόμπονταν Μπόσκαν είχε την άνεση να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όταν ο Εθνικός κρατήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το 17-19 αλλά ο Αγκάμεζ με σερί 4-0 έκανε το 23-17 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ. Στο 5-6 του 2ου σετ πάλι ο Αγκάμεζ με τα σερβίς του άνοιξε τη διαφορά, ενώ στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Κοκκινάκη να δώσει το δικό του ρεσιτάλ από τα 9μ.

Το θετικό ήταν ότι το γήπεδο ήταν κατάμεστο από φίλους του βόλεϊ και των δύο ομάδων αλλά και το γεγονός ότι στο 3ο σετ ο Μουστακίδης χρησιμοποίησε δύο 15χρονους αθλητές, το λίμπερο Δημήτρη Μύρο και τον διαγώνιο Δημήτρη Μούχλια.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 19-25, 12-25, 15-25 σε 64΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Βλαχόπουλος, Λεάλ 5 (4/12 επ, 1 άσσος, 65% υπ - 47% άριστες), Βανέγκας 7 (7/11 επ, 58% υπ - 42% άριστες), Στίγγας 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ - 28% άριστες), Μύρος (λ), Μούχλιας, Καβαρατζής, Χαραλαμπίδης, Στοϊλούδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 10 (7/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ), Κοκκινάκης 14 (9/13 επ, 5 άσσοι, 75% υπ - 44% άριστες), Άθος Κόστα 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 17 (11/15 επ, 6 άσσοι), Τσούπκοβιτς 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ - 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 40% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/3 επ), Σουλτανόπουλος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Φράγκος 2 (2/5 επ, 67% υπ - 17% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ).

"Κανονιέρηδες" στη Σύρο

Με επίθεση που έβγαζε φωτιές και άγγιξε το 60% σε αποτελεσματικότητα ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Ορεστιάδα 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα αλλά είναι η πρώτη με τρίποντο.

Η Ορεστιάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο μέχρι τα μισά του 1ου σετ και με κακή υποδοχή δε μπόρεσε να έχει απαντήσεις απέναντι στον Φοίνικα που ήταν αποφασισμένος και πήρε τη νίκη μόλις σε 71 λεπτά.

Όπως φαίνεται και στο σκορ οι ακρίτες δεν πίεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ενώ στο 3ο σετ δε μπόρεσαν να συμπληρώσουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Με τον Φοίνικα πήρε συμμετοχή στο 3ο σετ ο Βραζιλιάνος ακραίος Ρεϊνάλντο που είχε πάθει διάστρεμα στους αγώνες του Λιγκ Καπ πριν 20 ημέρες. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μρντακ με 14 πόντους ενώ ο κεντρικός Παπαδόπουλος άγγιξε το τέλειο στην επίθεση με 8/8 τελειωμένες. Η Ορεστιάδα κατέβηκε στον αγώνα με 10 παίκτες.

Πήρε Τουράνγιανιν ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου έλυσε το συμβόλαιο του με τον Αμερικανό κεντρικό Γκρέισον Όβερμαν και απέκτησε τον Σέρβο κεντρικό Πέταρ Τουράνιανιν που τη σεζόν 2015-16 αγωνίστηκε στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο Όβερμαν τραυματίστηκε στο μηνίσκο και θα πρέπει να κάνει επέμβαση και έλυσε το συμβόλαιο του χωρίς να απαιτήσει χρήματα από το συμβόλαιο του.

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 29 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 0 άσσους, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου - Ορεστιάδα 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-17, 25-9 σε 71'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Μρντακ 14 (9/16 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 5 (1/2 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 14 (8/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σούρδι 8 (5/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ - 47% άριστες), Εφραιμίδης 3 (3/6 επ, 29% υπ - 14% άριστες) / Ζήσης (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Κουμιώτης, Ρεϊνάλντο.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Μέρτεν): Γκριν 3 (3/12 επ), Αναστασιάδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μορέλος 9 (9/19 επ, 63% υπ - 44% άριστες), Λουκούμι 2 (2/12 επ, 25% υπ - 13% άριστες), Καραμπαλί 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ), Πεντίδης 2 (2/4 επ) / Καρασαββίδης (λ, 46% υπ - 31% άριστες), Οικονόμου 3 (3/6 επ, 25% υπ - 25% άριστες), Ράπτης, Ιωαννίδης 3 (3/6 επ, 22% υπ - 11% άριστες).

Νίκη με ανατροπή για τον Ηρακλή

O Hρακλής παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από τη Κύζικο Νέας Περάμου νίκησε με 3-1 σετ και πήρε το τρίτο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Στο γυμναστήριο του Λουτρακίου βρέθηκαν πολλοί φίλοι της Κύζικου αλλά και του βόλεϊ και απόλαυσαν έναν ωραίο αγώνα με ωραίες φάσεις και εναλλαγές στο σκορ. Η Κύζικος πάλεψε για άλλη μία φορά τον αγώνα αλλά όπως και στους προηγούμενους αγώνες με τον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά ηττήθηκε με το ίδιο σκορ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή ήταν και πάλι ο Ρώσος διαγώνιος Λεβάν Καλαντάντζε ο οποίος είχε 26 πόντους και 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Γενικά, όμως, ο Ηρακλής κράτησε άριστη υποδοχή κι έτσι ο Βούλγαρος Τσόνο Πέντσεφ είχε την πολυτέλεια να παίξει γρήγορα απέναντι στο μπλοκ της Κύζικου.

Από την άλλη, η Κύζικος κατάφερε να αιφνιδιάσει με την τακτική της τον Ηρακλή και παρά την ήττα της έδειξε πολύ βελτιωμένη στην υποδοχή και στην επίθεση αλλά στο σερβίς δεν τα κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη υποδοχή. Ο Μάξον και ο Γκούλακ παρουσιάτηκαν πιο αποτελεσματικοί, ενώ ο Τομίλιν μπήκε αλλαγή στο 4ο σετ στη θέση του Σαρικεΐσογλου.

Στο 1ο σετ η Κύζικος μπήκε δυνατά με αιχμή τον Μάξον που έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι. Από την άλλη ο Ηρακλής είχε εκνευρισμό, έκανε λάθη και ο Καλαντάντζε ήταν εκτός ρυθμού. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο 2ο σετ με τον Ηρακλή να επικρατεί πλήρως.

Στο 3ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Ηρακλή να έχει όμως μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων που το κράτησε μέχρι το τέλος παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Στο 4ο σετ η Κύζικος προηγήθηκε με 10-7 αλλά κάπου εκεί ο Ηρακλής πίεσε στο σερβίς, πήρε σερί 5-0 κάνοντας το 16-12 και κράτησε τη διαφορά έως το τέλος.

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΑΠΣ Κύζικος - Ηρακλής 1-3

Τα σετ: 1-3 (25-18, 18-25, 22-25, 19-25) σε 98΄

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 4 (4/11 επ), Γκούλακ 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 13% άριστες), Κρέτσης, Περέιρα 18 (16/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λυκούρεσης 6 (5/10 επ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (9/20 επ, 46% υπ - 18% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 57% υπ - 21% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 56% υπ - 33% άριστες), Σονάρι 1 (1/2 επ), Μπεκιάρης, Τόμιλιν 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Κογκαλίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 8 (8/22 επ, 83% υπ - 57% άριστες), Καλαντάντζε 26 (24/42 επ, 2 μπλοκ), Κιόσης 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (4/12 επ, 65% υπ - 52% άριστες), Γάτσης 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 60% άριστες), Μπουράκης (λ), Ηλίας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 5/11

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός 0-3 (19-25, 12-25, 15-25)

Φοίνικας Σύρου - Ορεστιάδα 3-0 (25-18, 25-17, 25-9)

Κύζικος - Ηρακλής 1-3 (25-18, 18-25, 22-25, 19-25)

12 Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 0 0-6

Παναχαϊκή, Κηφισιά, Παμβοχαϊκός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ και Ηρακλής Χαλκίδας έχουν ένα ματς λιγότερο.