ΒΟΛΕΪ

Έτοιμος για το απόλυτο ο Ολυμπιακός

VOLLEY LEAGUE /  ÏÓÖÐ - ÊÇÖÉÓÉÁ.  (Eurokinissi Sports - ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ)
VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÇÖÉÓÉÁ. (Eurokinissi Sports - ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός παίζοντας με πολλές αλλαγές επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς στου Ρέντη στο ντέρμπι της Volleyleague και παραμένει αήττητος. Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός.

Με κορυφαίο τον Ανδρέα Φράγκο (φωτογραφία) που σημείωσε 16 πόντους και είχε 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά 3-0 σετ και συνεχίζει την αήττητη πορεία του μετά την 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Οι "ερυθρόλευκοι" έπιασαν τους 55 βαθμούς και πλέον εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο καθώς ο δεύτερος Παναθηναϊκός είναι 9 βαθμούς πίσω αλλά ο Ολυμπιακός έχει πλεονέκτημα ισοβαθμίας.

Και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές. Ο Ολυμπιακός είχε βασικούς ακραίους Φράγκο, Κοκκινάκη και ο mvp της 18ης αγωνιστικής Κονσταντίν Τσούπκοβιτς ο οποίος και τιμήθηκε κιόλας για τη διάκριση του, μπήκε αλλαγή στο 3ο σετ. Επίσης μετά από πολύ καιρό έκανε την επανεμφάνιση του ο Καναδός κεντρικός Τζάστιν Νταφ που είχε τραυματιστεί. Στο 3ο σετ αγωνίστηκε και ο Ρουμελιωτάκης στη θέση του Κοκκινάκη.

Με πολλές και σημαντικές απουσίες αγωνίστηκε και η Κηφισιά η οποία έμεινε στους 29 βαθμούς της βαθμολογίας. Απουσίασε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ και διαγώνιος αγωνίστηκε ο Ζλάταν Πούλκο ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 22 πόντους. Επίσης δεν αγωνίστηκε και ο τραυματίας Κώστας Χριστοφιδέλης, εν.ω εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ήταν και ο Νίκος Παπαγγελόπουλος και κεντρικοί αγωνίστηκαν οι Καρατζάς, Μουρούτης. Βασικοί ακραίοι ήταν οι Εφραιμίδης, Λάππας. Παρά τις απουσίες η Κηφισιά δεν παράτησε τα όπλα και ιδιαίτερα στο 1ο σετ ήταν απειλητική.

Ολυμπιακός - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-12, 25-22 σε 72'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/2 επ), Κοκκινάκης 3 (3/8 επ, 40% υπ - 40% άριστες), Άθος Κόστα 3 (3/4 επ), Φράγκος 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 68% υπ - 64% άριστες), Αγκάμεζ 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 43% υπ - 36% άριστες), Γκούζντα (λ), Νταφ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 50% άριστες), Τσούπκοβιτς 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Καρατζάς 6 (6/11 επ), Μουρούτης 2 (2 μπλοκ), Πούλκο 22 (21/34 επ, 1 άσσος), Λάππας 6 (6/14 επ, 45% υπ - 24% 'άριστες), Εφραιμίδης 8 (7/19 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 53% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 53% άριστες), Κάπελλας (λ, 55% υπ - 36% άριστες), Γαβριήλ, Βελούδης, Γιωτάκης.

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÑÅÓÔÉÁÄÁ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÑÅÓÔÉÁÄÁ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

* Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού για ένα ακόμα ματς ο Τσίροβιτς

Επανήλθε στη δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη μαχητική Ορεστιάδα με 3-1 σετ και επέστρεψε στις επιτυχίες αλλά και στη 2η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα Volley League. Η Ορεστιάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση αλλά παρά την ήττα έκανε ελπιδοφόρα εμφάνιση για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι "πράσινοι" ανέβηκαν στους 46 βαθμούς, έναντι 45 του ΠΑΟΚ. Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν δίκαιη καθώς υπήρχε υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ ενώ κράτησε καλύτερη ποιότητα υποδοχής. Στα δύο πρώτα σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Ίωνας Ρεζκ στη θέση του τραυματία Μαρούλη και στο 3ο και στο 4ο σετ ο νεαρός Θεοφάνης Ρουσσόπουλος. Το εντυπωσιακό είναι πως πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τσίροβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκαναν οι Ρανγκέλ, Πανταλέων στο μπλοκ όπου συνολικά οι γηπεδούχοι πήραν 16 πόντους.

Η Ορεστιάδα είχε πρωταγωνιστές τους Λουκούμι, Μορέλος αλλά και τον Μολδαβό πασαδόρο Λέσκοφ που έκανε τη διαφορά στο 3ο σετ. Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα 2-4 πόντων, ενώ στο 2ο σετ η Ορεστιάδα είχε προβάδισμα μέχρι και 14-8. Με σερί 5-0 από τον Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13. Η διαφορά ανέβηκε στους +3 (19-16), με το διπλό με διπλό μπλοκ από Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ. Με νέο εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού διαμορφώθηκε το 21-17. Ο νεαρός Ρουσόπουλος με δικό του πόντο τελείωσε το σετ με 25-20.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα έγινε απειλητική με 88% στην υποδοχή της και 43% στην επίθεση. Από το 9-9 είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και πήρε το σετ με σχετική άνεση 25-20. Ο Παναθηναϊκός παρότι δεν είχε καλή υποδοχή στο 4ο σετ διπλασίασε τα ποσοστά του στην επίθεση αγγίζοντας το 62% και έφτασε με άνεση στο 25-11 αποφεύγοντας μεγαλύτερες περιπέτειες.

Παναθηναϊκός - Ορεστιάδα 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-20, 20-25, 25-11) σε 96΄

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μελγκαρέχο 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 53% άριστες), Ρεζκ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 62% υπ - 46% άριστες), Ρουσσόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 1 (άσσος).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 5 (4/24 επ, 1 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (1/2 επ, 4 μπλοκ), Μορέλος 16 (14/34 επ, 65% υπ -25% άριστες), Λουκούμι 17 (13/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ -35% άριστες), Πεντίδης 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 50% υπ -39 % άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης, Ιωαννίδης.

Ο Εθνικός τη νίκη, η Κύζικος τις εντυπώσεις

Μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-2 σετ και έμεινε μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης ακόμα και της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο. Έναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Κύζικος στην προσπάθεια της να βελτιώσει την θέση της στα πλέι άουτ και πλέον απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την Ορεστιάδα η οποία με αυτές τις ισορροπίες υποβιβάζεται χωρίς πλέι άουτ.

Ο Εθνικός με τη νίκη αυτή έφτασε τους 32 βαθμούς. Οι ακρίτες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 αλλά και τις δύο φορές η Κύζικος ισοφάρισε έχοντας διαγώνιο τον Γκούλακ, ενώ στο 4ο σετ τραυματίστηκε ο Σόουζα και τη θέση του πήρε ο Μπεκιάρης. Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου η Κύζικος προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Εθνικός με δύο σερί 3-0 πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Κύζικος 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-17, 21-25, 25-19, 19-25, 15-10) σε 116'

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (14/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 63% υπ - 44% άριστες), Βανέγκας 19 (14/40 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 65% υπ - 44% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 53% υπ - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος).

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 4 μπλοκ), Γκούλακ 16 (14/30 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ντε Σόουζα 6 (4/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 21 (19/31 επ, 2 άσσοι, 61% υπ - 25% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 54% υπ - 54% άριστες), Μπεκιάρης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ).

Ο Ηρακλής Χαλκίδας τη μάχη των γηραιών

Tην πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» πανηγύρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας και μάλιστα με 3-1 σετ επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 στο ντέρμπι των ημίθεων που έγινε στο γυμναστήριο της Κανήθου στην Χαλκίδα. Περισσότεροι από 300 φίλοι των γηπεδούχων χειροκρότησαν την ομάδα τους η οποία έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε πρώτο σκόρερ τον Τάπια με 26 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Ντίνας και ο Κολτσιάκης. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν καλύτερη στην επίθεση και στο σερβίς, ειδικά στο 2ο σετ όπου σημείωσε 5 άσσους και κλείδωσε το προβάδισμα με 2-0 σετ.

Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση απάντησε στο 3ο σετ με πολύ καλό μπλοκ και κορυφαίους τους Κιόση, Τζιουμάκα αλλά από το 4ο σετ έβγαλε κούραση και γνώρισε την ήττα που τον κράτησε στην 8η θέση και στους 28 βαθμούς.

Ηρακλής Χαλκίδας - Ηρακλής 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-18, 22-25, 25-16) σε 109'

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 26 (24/55 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 11 (7/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 12 (8/25 επ, 4 άσσοι, 62% υπ - 35% άριστες), Ρενάν 1 (1/2 επ), Κλότσκο 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ - 40% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 3 (3/11 επ, 22% υπ - 22% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 2 (2 άσσοι).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Τζιουμάκας 10 (5/23 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ - 30% άριστες), Στεφανίδης 7 (4/20 επ, 3 μπλοκ), Κιόσης 8 (3/6 επ, 5 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (12/25 επ, 1 άσσος, 70% υπ - 43% άριστες), Γάτσης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 53% υπ - 28% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ).

Ο Ρουμελιώτης άλωσε το Βραχάτι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή νίκησε τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι με 3-0 σετ και πήρε βαθιά ανάσα για την παραμονή της στην κατηγορία. Είναι η πρώτη νίκη της πατρινής ομάδας μετά τις 5 Δεκεμβρίου, η τέταρτη συνολικά στο πρωτάθλημα και η δεύτερη εκτός έδρας που την φέρνει στους 13 βαθμούς.

Η Παναχαϊκή εδραίωσε τη νίκη της από το 1ο σετ όπου κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-20. Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή είχε συνέχεια το προβάδισμα καθώς με το σερβίς της άνοιξε δρόμους στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Καθοριστικό ήταν και το 3ο σετ όπου και πάλι η Παναχαϊκή κατάφερε να κάνει ανατροπή από 21-17 και με τους Μαυραγάνη, Κωστόπουλο και Ρεκ να κερδίζουν καθοριστικούς πόντους πήρε την πολύτιμη νίκη.

Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή 0-3

Τα σετ: 23-25, 20-25, 26-28 σε 91΄

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού πρήλθαν από 5 άσσος, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ, Γκράχαμ 10 (5/9 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πετι 18 (14/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ 32% άριστες), Πελεκούδας 7 (4/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζελάτι 7 (6/19 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 9 (9/17 επ, 41% υπ -28% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ -35% άριστες), Λολίτσας (λ), Αγγελόπουλος, Σκαρλατίδης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 45% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν 24 (22/36 επ, 2 άσσοι), Μαυραγάνης 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Κωστόπουλος 9 (7/12 επ, 2 άσσοι, 59% υπ - 41% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ (λ, 31% υπ - 15% άριστες), Ιτάλο, Ντονάς, Καραμπερης.