ΒΟΛΕΪ

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός στο Βραχάτι

Ο καλύτερος Ολυμπιακός της χρονιάς έκανε επίδειξη στο Βραχάτι όπου επικράτησε με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού. Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε ο Φοίνικας. Ανατροπή με 3-2 ο Εθνικός.

Η νίκη του Ολυμπιακού επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι επισκίασε το πρώτο σκέλος της 6ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Στα άλλα δύο ματς της ημέρας, η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά ο Εθνικός έκανε την ανατροπή, ενώ ο Φοίνικας πέρασε από τη Λαμία.

Μαγικός Ολυμπιακός στο Βραχάτι

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και αγγίζοντας το τέλειο σε όλους τους τομείς μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής με τον Παμβοχαϊκό στο κατάμεστο γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» του Βραχατίου.

Με άριστη υποδοχή, τον Στιβαχτή να μοιράζει εκπληκτικά το παιχνίδι και τον Έγκλεσκαλνς να κλείνει τον αγώνα με 80% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ σημειώνοντας την 5η του νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα και πιέστηκε πολύ στην υποδοχή. Η ομάδα του Βραχατίου ήταν ανταγωνιστική μόνο στο 2ο σετ όταν από την αρχή πήρε προβάδισμα μέχρι και το 14-10. Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ιδανικά με φλοτ σερβίς και αποτελεσματικά μπλοκ από Σουλτανόπουλο και Σπίνου. Οι ερυθρόλευκοι με σερί 4-0 προσπέρασαν 16-15 και σταδιακά άνοιξαν την διαφορά στο σκορ. Εντυπωσιακή ήταν και η αντίδραση των αναπληρωματικών του Ολυμπιακού που πανηγύριζαν έξαλλα κάθε πόντο της ομάδας τους.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός - Παμβοχαϊκός 0-3

Τα σετ: 15-25, 20-25, 16-25

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1π. (1 άσσος), Γκρόενβελντ 4 (4/14, 68%υπ., 37% άριστες), Βαντόρν 5 (2/6, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 6 (6/16, 21% υπ., 14$ αριστες), Πελεκούδας 4 (2/5, 1 μπλοκ, 1 ασσος), Κάιο 13 (12/26, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 38% υπ., 19% άριτες), Παπαδόπουλος, Γεωργίου, Παναγιωτάρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5π. (2/2, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εγκλεσκαλνς 16 (12/15, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τσουκ 9 (9/19), Όγκουρτσακ 13 (10/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55% υπ., 40% υπ.), Σπίνου 7 (4/6, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ.-41% υπ., 29% άριστες), Σακόγλου 1 (1/3) Φιλίποφ, Παπαδόπουλος.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε το τρίποντο ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου δυσκολεύτηκε στο «Χαλκιοπούλειο» απέναντι στη μαχητική Λαμία αλλά με όπλο το μπλοκ (14 πόντους) κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 και να σημειώσει την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Άντιθετα, η Λαμία για έκτη αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη.

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 42 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 3 άσσοι, 46 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Λαμία - Φοίνικας Σύρου 1-3

Τα σετ: 23-25, 25-21, 16-25, 15-25

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Αναγνωστόπουλος - Ντραγκίεφ): Λέσκε 5π. (4/8, 1 μπλοκ), Χένσι 5 (5/20, 75% υπ., 42% άριστες), Αγγελόπουλος, Αραούγιο 7 (6/17, 1 άσσος, 25% υπ., 25% άριστες), Παπαθωμόπουλος 7 (4/10, 3 μπλοκ), Χάκγουρθ 11 (10/23, 1 άσσος) / Τσιράκης (λ. - 56% υπ., 25% άριστες), Καρβούνης 1 (1 άσσος), Καπίρης 11 (11/17, 43% υπ., 11 άριστες), Μαδούρας, Μάντζιος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 13π. (8/12, 5 μπλοκ), Φέργκουσον 7 (3/10 4 μπλοκ), Πάρις 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κάλντγουελ 16 (14/22, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 62% υπ., 24% άριστες), Ντόκιτς 24 (24/39), Παπαδόπουλος 9 (6/20, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50% υπ., 22% άριστες) / Ζήσης (λ. - 59% υπ., 26% άριστες), Μουρούτης, Λάππας 2 (1/2, 1 μπλοκ), Ηλίας.

Μεγάλη ανατροπή για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ στην έδρα του από την εντυπωσιακή Παναχαική αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, 19 πόντους από μπλοκ και περισσότερες λύσεις στην επίθεση πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Η ακριτική ομάδα μέτα από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις νίκες την παραμονή του ευρωπαϊκού αγώνα με την Πριέβιτζα.

Η Παναχαϊκή με αιχμή τον Ρουμελιώτη κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (17-14 στο 1ο σετ και 13-8, 16-12, 22-19 στο 2ο σετ) κατάφερε να κάνει ισάριθμες ανατροπές και να κάνει το 0-2 σετ. Ειδικά στο 2ο σετ η Παναχαϊκή κατάφερε με μπλοκ και διαδοχικά λάη των γηπεδούχων να κάνει την ανατροπή. Τους καθοριστικούς πόντους στις κόντρα επιθέσεις πήραν ο Ρουμελιώτης και ο Σαρικεΐσογλου. Το 2ο σετ τελείωσε με επίθεση του Σαρικείσογλου και μπλοκ πάνω στον Σούλιαγκιτς.

Από το 3ο σετ η αποτελεσματικότητα του Εθνικού ανέβηκε στο 62%, η ποιοτική υποδοχή βελτιώθηκε και το μπλοκ επεβαλε το ρυθμό του για να οδηγηθεί ο αγώνας στο 5ο σετ. Εκεί ο Εθνικός πήρε από την αρχή προβάδισμα, η Παναχαική έδειξε κουρασμένη και κρίθηκε ο αγώνας με 15-08 στο τάι μπρέικ.

Ένταση και μικροδιακοπή είχαμε στο 2-1 του 5ου σετ όταν ο Μένιος Ρουμελιώτης άφησε τον αγώνα για να πάει στην έξοδο του γυμναστηρίου προκειμένου να λύσει παρεξήγηση του αδελφού του Τάσου με αστυνομικούς και ο Θέμελης του έδειξε κόκκινη κάρτα. Το επεισόδιο αποδιοργάνωσε την Παναχαϊκή που δε μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ.

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 5 άσσοι, 53 επιθέσεις, 19 μπλοκ, 42 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 3 άσσοι, 65 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναχαϊκή 3-2

Τα σετ: 23-25, 25-27, 25-19, 25-17, 15-08

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κ.Δαλακούρας 12π. (8/16, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 52% υπ., 28% άριστες), Σούλιαγκιτς 21 (17/38, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 9 (5/7, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (2/3, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κιόσης 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αν.Δαλακούρας 20 (18/35, 2 μπλοκ, 59% π., 37% άριστες) / Δαρίδης (λ. 59% υπ., 41% άριστες), Τσέλιος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 7π. (6/19, 1 μπλοκ, 18% υπ., 18% αριστες), Λιβαθηνός 6 (4/5, 1 μπλοκ 1 άσσος), Τακουρίδης 11 (9/12, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 29 (28/59, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (8/24, 78% υπ., 41% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (5/13, 4 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ.- 50% υπ., 38% άριστες), Μακρυγιάννης, Μαυραγάνης (0/1, 1 μπλοκ), Βασιλάκος 9 (5/14, 2 μπλοκ, άσσοι).