ΒΟΛΕΪ

Επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του ο Ολυμπιακός, 3-1 τον ΠΑΟΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (MOTION TEAM)
ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟΚ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο Ολυμπιακός όντας ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου. Μεγάλο ματς από τις δύο ομάδες στο σχεδόν κατάμεστο "Αλεξάνδρειο".

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του θα έχει ο Ολυμπιακός ο οποίος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Κυπέλλου την Κηφισιά (19/3, 18.00). Οι ερυθρόλευκοι για να προκριθούν στον τελικό χρειάστηκε να παίξουν κατά διαστήματα εξαιρετικό βόλεϊ και να επικρατήσουν με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Μπόσκαν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση με τους Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς και Κόστα να κάνουν καλή δουλειά στο συγκεκριμένο κομμάτι και με τον Στιβαχτή να μοιράζει σωστά το παιχνίδι για άλλη μία φορά πήραν μία σπουδαία πρόκριση.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ δεν είχε ποιοτική υποδοχή σε αρκετά κομμάτια του αγώνα με αποτέλεσμα να έχει προβλήματα και στην αποτελεσματικότητα του στην επίθεση. Στάροβιτς, Ντάντε και Σαφράνοβιτς έμειναν σε ρηχά νερά, οι κεντρικοί πήραν ελάχιστες μπάλες, ενώ ο Πέτκοβιτς αντικαταστάθηκε στα μισά του δεύτερου σετ λόγω τραυματισμού. Άτυχος στάθηκε και ο Στεφάνου ο οποίος και αυτός χτύπησε στα μισά του τρίτου σετ.

Μπροστά σε 3.000 φιλάθλους, στην πλειοψηφία τους αθλητές των ομάδων βόλεϊ της Θεσσαλονίκης, αλλά και οπαδοί των δύο ομάδων, στα δύο πρώτα σετ έγινε μεγάλη μάχη με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα στο πρώτο και να το κατακτά 25-22 (με άσο Κοκκινάκη) και τον ΠΑΟΚ (παρόλο που έχασε τον Πέτκοβιτς με διάστρεμμα) να απαντά με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας με 25-23 (επίθεση Στάροβιτς).

Από το γ’ σετ και μετά όμως οι ερυθρόλευκοι οι ερυθρόλευκοι ήταν εμφανώς ανώτεροι παρόλο που ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ έκανε το 17-13, 17-16 (μάλιστα στον 16ο πόντο του αποχώρησε με λουμπάγκο ο Στεφάνου και τη θέση του πήρε ο Γκούζντα). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά 19-16 και 22-18 για να κάνει το 2-1 και κατόπιν να κυριαρχήσει πλήρως στο τέταρτο σετ φτάνοντας στην πρόκριση.

Έπειτα από αυτή τη νίκη τους οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 4/4 φέτος απέναντι στον ΠΑΟΚ.