ΒΟΛΕΪ

Επίδειξη ανωτερότητας από τον Ολυμπιακό, 3-1 τον Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - ÏÓÖÐ (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά με αρκετή ένταση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και διατήρησε το αήττητο του. Μεγάλο ματς από Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς. Δύο διακοπές στο ματς.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Volleyleague αφού επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, διατήρησε το αήττητο του και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι θύμισε ντέρμπι της προηγούμενης δεκαετίας με όλα τα σετ να είναι "κλειστά", ενώ δεν έλειψε και η ένταση ανάμεσα στους παίκτες που οδήγησε στη ρίψη αντικειμένων και την προσωρινή διακοπή του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις στο ματς με τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς να κάνουν μεγάλο ματς επιθετικά, τον Στιβαχτή να οργανώνει εξαιρετικά το παιχνίδι και τους Κοκκινάκη και Στεφάνου να κάνουν μεγάλο ματς στην πίσω ζώνη. Σουλτανόπουλος και Κόστα ήταν έσπασαν αρκετές μπάλες.

Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός δεν είχε σε τόσο καλή ημέρα τους Τσίροβιτς και Μεργκαρέχο, με τους Πανταλέων και Ρανγκέλ να βοηθούν σημαντικά και τον Γκονζάλες να είναι μόνιμη επιθετική λύση. Σημαντική δουλειά και από τον Δαρίδη στην πίσω ζώνη τόσο σε υποδοχή όσο και άμυνα.

Μετά από αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός έχει καπαρώσει την πρώτη θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός θα παλέψει για τη δεύτερη με τον ΠΑΟΚ μέχρι το τέλος.

Μας άρεσε: Το θέαμα που πρόσφεραν κατά διαστήματα οι δύο ομάδες με ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες εκατέρωθεν. Ειδικά οι Κοκκινάκης και Δαρίδης έδωσαν ρεσιτάλ στο συγκεκριμένο τομέα.

Δεν μας άρεσε: Η συμπεριφορά των παικτών. Τόσο οι Πανταλέων και Κόστα που μάλωναν σαν τα κοκόρια, όσο και εκείνη του Αγκάμεζ προς την εξέδρα. Οι δύο πρώτοι είχαν έντονη λογομαχία πάνω στο φιλέ, ενώ ο Κολομβιανός μετά από επίθεση του έκανε χειρονομία προς την κερκίδα βρίζοντας σε άπταιστα ελληνικά. Αν μη τι άλλο οι παίκτες πρέπει να κρατούν την ψυχραιμία τους και να δίνουν το καλό παράδειγμα. Τα όσα συνέβησαν έδωσαν αφορμή στους ανεγκέφαλους να πετάξουν αντικείμενα και ένα από αυτά να βρει τον Τσούπκοβιτς στην μύτη.

* Μόνος του πάλευε επιθετικά ο Γκονζάλες για τον Παναθηναϊκό έχοντας 23 πόντους

Το ματς: Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενθουσιασμό στον αγώνα και με το σερβίς του Τσίροβιτς αλλά και το μπολοκ του Πανταλέων πέρασε μπροστά με 8-6. Ο εξαιρετικός Αγκάμεζ με δύο επιθέσεις και ένα λάθος του Τσίροβιτς έφεραν σερί 3-0 και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 9-8. Μετά από εναλλαγές στο σκορ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε. Ηταν η στιγμή που ο Παναθηναϊκός έκανε τρία διαδοχικά λάθη ενώ τον τέταρτο πόντο πήρε ο Τσούπκοβιτς. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18 με την επίθεση και έναν άσσο του Γκονζάλες αλλά αλλά ο Ολυμπιακός δεν έκανε άλλο λάθος και με τους Κόστα, Αγκάμεζ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Με αυτοπεποίθηση στο σερβίς και υψηλότερα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή ο Ολυμπιακός μπήκε στη θέση του οδηγού και στο 2ο σετ όπου από την αρχή είχε διαφορά +2 (6-4, 11-9, 15-13 και 19-17). Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο αλλά και με ένα από τα λίγα λάθη του Ολυμπιακού στο σετ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 19-19. Ο Ολυμπιακός έκανε πάντα το πρώτο βήμα και ο Παναθηναϊκός ισοφάριζε μέχρι το 22-22. Ο εξαιρετικός Κοκκινάκης έκανε το 23-22 και ο Αγκάμεζ το 24-22. Ο Γκονζάλες μείωσε το σκορ σε 24-23 αλλά ο Χαραλαμπίδης έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός «ξεκούραστα» έκανε το 2-0 σετ.

* Την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Τσούπκοβιτς

Η μάχη κορυφώθηκε στο 3ο σετ που είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο σκορ καθώς ο Ολυμπιακός είχε τρία ματς μπολ και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ μετά από έξι σετ μπολ και μπήκε στον αγώνα. Πάλι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +2 μέχρι το 9-7 αλλά με πρωταγωνιστές τους Τσούπκοβιτς, Κόστα (πήρε άσσο) ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 11-9. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 19-16 αλλά δε σιγούρεψε το παιχνίδι του, ο Τσίροβιτς ρίσκαρε στο σερβίς και ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Τσίροβιτς με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 20-20 ενώ με άουτ του Αγκάμεζ και μπλοκ του Πανταλέοντα στον Αγκάμεζ οι πράσινοι έκαναν συνολικό σερί 5-0 και προσπέρασαν 23-20. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ (24-21) με τον Γκονζάλες αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί 4-0 ύστερα από φοβερές άμυνες των Κοκκινάκη, Στεφάνου και προσπέρασε 25-24. Με πάιπ του Τσούπκοβιτς και πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός έκανε το 26-25, αλλά η απάντηση ήρθε από Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς για το νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με 27-26. Ο Γκονζάλες ισοφάρισε και ο Κόστα έφερε τον Ολυμπιακό στο 28-27 στο τρίτο και τελευταίο ματς μπολ που δεν αξιοποιήθηκε. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 28-28 με τον Πανταλέων και με επίθεση του Γκονζάλες και άουτ επίθεση του Αγκάμεζ πήρε το σετ 30-28 αξιοποιώντας το έκτο σετ μπολ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Επεισοδιακό ήταν το 4ο σετ όπου είχαμε τρεις κόκκινες κάρτες, όλες ακριβοδίκαιες από τον Νώντα Γεροθόδωρο. Στο 9-9 είχαν λογομαχία ο Κόστα με τον Πανταλέων. Σημειώθηκε ολιγόλεποτη διακοπή, έπεσαν αντικείμενα και ένα από αυτά χτύπησε τον Τσούπκοβιτς στη μύτη αλλά λίγα λεπτά αργότερα οι δύο πρωταγωνιστές του επεισοδίου έδωσαν τα χέρια αλλά δεν γλίτωσαν τις κάρτες. Στο 11-13 δέχτηκε κόκκινη και ο Αγκάμεζ που έκανε χειρονομία στους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Ακολούθησαν ομηρικές μάχες στο φιλέ και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 21-21. Ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Ρανγκέλ ξέφυγε 23-21. Η είσοδος του Φράγκου έδωσε τον 22ο πόντο στον Ολυμπιακό και η ισοφάριση ήρθε με το μπλοκ του Κόστα στον Ρανγκέλ στην βραζιλιάνικη μονομαχία. Ο Γκονζάλες κάρφωσε άουτ και ο Ολυμπιακός έφτασε πάλι σε ματς μπολ, αλλά στην επόμενη φάση ισοφάρισε (24-24). Ο Αγκάμεζ κάρφωσε άουτ και ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά σε σετ μπολ ώστε να κάνει το 2-2. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ισοφάρισαν με πάιπ του Τσούπκοβιτς και πήραν και προβάδισμα με φιλέ των Μαρούλη, Χαραλαμπίδη. Ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του Μελγκαρέχο. Στη συνέχεια είχαμε ρίψη αντικειμένων με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μπαίνουν κατευθείαν στα αποδυτήρια.

Η φωτογραφία του αγώνα: Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης με έναν λιλιπούτειο φίλαθλο του Παναθηναϊκό στο ζέσταμα των δύο ομάδων. Τέτοιες εικόνες θα θέλαμε να βλέπουμε παντού στα ελληνικά γήπεδα.