ΒΟΛΕΪ

Εξαιρετικός ο Φοίνικας, λύγισε και τον ΠΑΟΚ

Ανήμερα του Αγίου Νικολάου το "πειρατικό" του Φοίνικα Σύρου με τον Ντόκιτς μεγάλο πρωταγωνιστή επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Volleyleague.

Ο Φοίνικας Σύρου συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις και δείχνει πως θα επιστρέψει μετά από έναν χρόνο αποχής στις πρώτες τέσσερις θέσεις της Volleyleague. Οι "πειρατές" επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ και βρίσκονται έναν πόντο μακριά από την κορυφή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Φοίνικα ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Ντόκιτς. Ο Σέρβος διαγώνιος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους και οδήγησε τους συμπαίκτες του στη νίκη.

Σημαντική ήταν η βοήθεια του Παπαδόπουλου που κράτησε στην υποδοχή και ήταν ουσιαστικός στην επίθεση, ενώ σε έναν ακόμα αγώνα ο Χαραλαμπίδης είχε στήσει το δικό του πάρτι πάνω στο φιλέ. Στην αντίπερα όχθη μπορεί ο Σεπέδα να είχε 19 πόντους αλλά σε έναν ακόμα αγώνα δεν βοήθησε ουσιαστικά. Σε ρηχά νερά έμεινε και ο Χιμένες ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Ο Φοίνικας σημείωσε την 6η νίκη του με την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής και ισοβαθμεί στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Κηφισιά την οποία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη στην εμβόλιμη 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο ΠΑΟΚ έφυγε ηττημένος από το γήπεδο που πήρε το κύπελλο τον Μάρτιο και το κύπελλο Νοτίου Αιγαίου τον Σεπτεμβριου και υποχώρησε 5 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό και 4 πίσω από τον Φοίνικα και την Κηφισιά.

Ο αγώνας έγινε στο «Δ.Βικέλας» με τον Φοίνικα να παίζει πειθαρχημένα σε σερβίς και ανάπτυξη πιέζοντας τον αντίπαλο του στην υποδοχή βγάζοντας νοκ άουτ το μεγάλο ατού, τον Κουβανό Χιμένες. Μάλιστα ο Νίκι Ζελιάσκοφ αντικατέστησε τον Χιμένες στο 13-7 του 4ου σετ, ενώ μία φάση αργότερα υπήρξε διακοπή επειδή από την κερκίδα πετάχθηκε μπουκάλι με νερό στον Χιμένες και ο Κουβανός πέταξε στην κερκίδα.

Ο Φοίνικας πήρε 9 άσσους και από 3 πήραν ο Ντόκιτς και ο Παπαδόπουλος, οι 4 πάνω στον Χιμένες. Σε όλο το 1ο σετ ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 2-3 πόντων, επέβαλε το ρυθμό του καθώς εκμεταλλεύτηκε και τα πολλά λάθη του δικεφάλου. Στο 12-11 δύο λάθη από Σεπέδα, Γκεοργκίεφ έκαναν το 14-11, ενώ με άσσο του Ντόκιτς έγινε το +4 (16-12) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος. Με την κατάκτηση του σετ ο Φοίνικας πίστεψε και στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο 2ο σετ με μεγαλύτερο ρίσκο στο σερβίς και βελτιωμένα ποσοστά στην κόντρα επίθεση. Με τα σερβίς του Σεπέδα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 5-2, ο Φοίνικας ισοφάρισε αλλά μετά από δύο λάθη των γηπεδούχων και μία επίθεση του Πέτρογλου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-7. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 16-16 και με εντυπωσιακό σερί του Πέτρογλου που πήρε τρεις πόντους ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-16 και πήρε το σετ 25-21 παρότι οι συριανοί είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν 21-21 αλλά οι νταμπλούχοι έκαναν σερί 4-0 με Σεπέδα, Πέτρογλου.

Το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά με προβάδισμα 5-3, αλλά ήταν η ώρα του Ντόκιτς να πάρει άσσους και να κάνει σερί 3-0 για το 6-5. Ακολούθησε μεγάλη μάχη πόντο πόντο και τον ΠΑΟΚ να ξεπερνάει το 14-12 του Φοίνικα φτάνοντας στο 16-15 με λάθος του Πάρις. Στο 18-18 ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος με το σερβίς του απογειωσε τον Φοίνικα καθώς πήρε έναν άσσο, χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και ο Ντόκιτς με τον Χαραλαμπίδη έκαναν το 21-18. Το σερί διευρύνθηκε με το λάθος του Σεπέδα και ο Φοίνικας κράτησε το +4 μέχρι το τέλος για το 25-21.

Στο 4ο σετ η επικράτηση του Φοίνικα ήταν ακόμα πιο εύκολη ειδικά και μετά το προβάδισμα 3-0 από τα σερβίς του Πάρις. Στο 8-5 έκανε και σερί 3-0 με το σερβίς του Φέργκιουσον για το 11-5 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου - ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-21, 25-15

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάρις 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάλντγουελ 3 (3/7 επ, 42% υπ - 25% άριστες), Ντόκιτς 25 (21/42 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (9/13 επ, 3 άσσοι, 50% υπ -36% άριστες) / Ζήσης (λ, 29% υπ 12% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ 38% υπ - 25% άριστες)

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 7 (5/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ, 8% άριστες), Ντίνας 7 (5/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 19 (17/43 επ, 2 άσσοι), Γκεοργκίεφ 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 14 (12/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 47% υπ 27% άριστες), Τερζής, Εφραιμίδης 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 9 % άριστες), Καρασαββίδης