ΒΟΛΕΪ

Εκπληκτικός ο Σεπέδα, 3-0 σετ ο ΠΑΟΚ τον Φοίνικα!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Φοίνικα στη Σύρο στον δεύτερο ημιτελικό του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" και πέρασε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (20/2, 21:00) τον Ολυμπιακό, ο οποίος νωρίτερα επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ του Ηρακλή.

Όταν ο Σεπέδα βρίσκεται σε τέτοια βραδιά, δεν έχει να φοβάται τίποτα ο ΠΑΟΚ. Ο Κουβανός έκανε μαγικά πράγματα στο κλειστό της Ερμούπολης, ο Φοίνικας δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να τον σταματήσει και το 3-0 σετ φαντάζει φυσιολογικό και δίκαιο για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη της αναμέτρησης

Μαεστρικό μοίρασμα του παιχνιδιού από τον Κουρνέτα, πολύ καλός κατά διαστήματα και ο Χιμένες, με τον "Δικέφαλο" να προκρίνεται για πρώτη φορά στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με φόντο το παρθενικό τρόπαιο της σεζόν. Μια μάχη αμφίρροπη ανάμεσα σε δυο ομάδες που πήγαν στη Σύρο για να φύγουν με την Κούπα στις αποσκευές τους.

Ο Σεπέδα πήγε στο σερβίς στο 2-2 του πρώτου σετ και με τρεις απανωτούς άσους έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις τους. Με το 8-5 πήγαν οι δυο ομάδες στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, για να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 15-12 και 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από 'κει και πέρα, το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ και όλα κρίθηκαν στο τέλος, με τους Κουρνέτα και Σεπέδα να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους και να διαμορφώνουν το 27-25.

Ο Φοίνικας μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1 στο ξεκίνημα, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ανέκαμψε και σιγά σιγά άρχισε να ελέγχει εκ νέου την κατάσταση. Άρχισε να πατάει καλύτερα στο ματς και ο Χιμένες, την ώρα που ο Ντόκιτς είχε πολλά προβλήματα για τους νησιώτες.

Με τον Πάρις στη γραμμή του σερβίς ο Φοίνικας μπήκε ιδανικά στο δεύτερο σετ φτάνοντας σε ένα γρήγορο 3-0 και 4-1 με τον Ντόκιτς. Ο ΠΑΟΚ με τον Τακουρίδη στο κέντρο κατάφερε σταδιακά να μειώσει και να κάνει την ανατροπή οδηγώντας την αναμέτρηση στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ με μπολ του Έλληνα κεντρικού. Στο 21-20 των γηπεδούχων ανέλαβαν δράση οι Κουβανοί και καθάρισαν το σετ με 25-22. Η αρχή του τέλους για την ομάδα του Νίκολιτς...

Το τρίτο σετ δεν αντέχει σε κριτική. Ο ΠΑΟΚ μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 23-10. Κάπου εκεί έκανε αλλαγές ο Καλμαζίδης, η ομάδα του αποσυντονίστηκε και οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, μειώνοντας 24-20 με απανωτούς πόντους. Μέχρι εκεί όμως, καθώς ο Σεπέδα καθάρισε την μπουγάδα με μπλοκ άουτ σε δική του επίθεση και οι περσινοί νταμπλούχοι πέρασαν στο μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 27-25, 25-22, 25-20

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (14/24 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 26% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 25 (18/33 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Λι 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (4/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ - 33% άριστες), Τερζής, Σαμπανάι, Σμαραγδής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (3/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (11/24 επ, 42% υπ - 23% άριστες), Ντόκιτς 11 (10/28 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (7/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ - 48% άριστες) / Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Λάππας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης.