ΒΟΛΕΪ

Έκλεισε θέση στο Final 4 του Κυπελλου η ΑΕΚ

MARY SAMIOTOU 2014

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το "εισιτήριο" για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών.

Με όπλο την πίεση από το σερβίς, οι γηπεδούχες είχαν εύκολο έργο απέναντι στην ομάδα του Αίαντα που δεν βρήκε λύσεις στην υποδοχή. Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά (12-10, 16-13) αλλά μετά το 20-17 η ΑΕΚ ξέφυγε για να τελειώσει το σετ με 25-17 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ ξεκίνησε με +5 (8-3, 15-10) με τη διαφορά να φτάνει +8 (20-12) με τον Αίαντα να ροκανίζει και να διαμορφώνεται το 2-0 σετ με 25-20.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με 0-2 στο τρίτο σετ αλλά από εκείνο το σημείο οι «κιτρινόμαυρες» ανέβασαν στροφές πιέζοντας την υποδοχή του αντιπάλου με το σκορ να «ανοίγει» (19-9), το σετ να κλείνει στο 25-19 και την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στο φετινό Φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Μανώλης Ρουμελιώτης μιλώντας στην επίσημη σελίδα της ΕΟΠΕ τόνισε: «Παίξαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και η αλήθεια είναι ότι θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη, Μετά από πολύ καιρό μπορούμε να χαμογελάσουμε λίγο γιατί ήταν πολύ σημαντική αυτή η πρόκριση. Τώρα έχουμε μπροστά μας αυτό το στόχο και θα δουλέψουμε τις επόμενες εβδομάδες για να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι σ’ αυτή τη γιορτή του ελληνικού βόλεϊ. Κάναμε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μας και δεν δώσαμε κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο».

Από την πλευρά του ο Ηλίας Ζωλασταθιάδης είπε: «Κάναμε μια προσπάθεια, αλλά δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα. ‘Ήταν μια καλή ευκαιρία για να προκριθούμε στο φάιναλ φορ, δεν τα καταφέραμε και πλέον τον επόμενο μήνα θ δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις για να πετύχουμε την παραμονή στην Α1 Γυναικών».

ΑΕΚ - Αίας Ευόσμου 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-19

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 1 (1/3 επ.), Κωνσταντινίδου 8 (5/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (10/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (10/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοσμά 4 (4/10 επ., 47% υπ. – 31% άριστες), Κατσαντώνη 13 (8/21 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κακουράτου -λ (53% υπ. – 29% άριστες).

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης): Κυριακίδου 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Χρηστινίδου, Γλυκίδου 4 (4/9 επ., 17% υπ. - 06% άριστες), Φαμπιάν 8 (8/21 επ., 24% υπ. - 06% άριστες), Ανδρονικίδου 8 (8/18 επ., 23% υπ. - 08% άριστες), Στεφανίδου 2 (1/8 επ., 1 άσο), Γεωργιάδου -λ (56% υπ. - 33% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ναϊντένοβα, Καράτερζη 2 (2/7 επ.), Ξανθοπούλου 2 (2/2 επ.).