ΒΟΛΕΪ

Έφερε τη σειρά στα ίσα ο Φοίνικας, 3-2 την Κηφισιά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Ανδρεάδη και Λάππα ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί της Κηφισιάς και έφερε την ημιτελική σειρά στο 1-1.

Αυτή τη φορά ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο αποφασιστικός στο τάι μπρέικ και με όπλο του το μπλοκ επιβλήθηκε με 3-2 σετ της Κηφισιάς, έκανε το 1-1 και πλέον η ημιτελική σειρά μεταφέρεται στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων.

Η Κηφισιά ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο την υποδοχή της και το σερβίς της (5 άσοι) κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-18.

Στα επόμενα δύο σετ ο Φοίνικας ήταν εκείνος που κυριάρχησε. Με το μπλοκ σε πρώτο ρόλο και τα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή ολοένα να ανεβαίνουν οι Συριανοί έφτασαν στο 2-1 με την είσοδο του Λάππα να παίζει σημαντικό ρόλο.

Στο τέταρτο σετ είχαμε μια πραγματική μάχη. Οι γηπεδούχοι που έπαιξαν χωρίς τον Χριστοφιδέλη και με τον Γιοβάνοβιτς να κουράζεται τα έδωσαν όλα. Ο Φοίνικας έχασε δύο ματς μπολ και με τον Κόβαλτσουκ να βοηθά σημαντικά με μία μεγάλη άμυνα και εξαιρετικό σερβίς η Κηφισιά έστειλε το ματς στο τάι μπρεικ.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές το μπλοκ τους και τον Ανδρεάδη. Ο έμπειρος κεντρικός ήταν εξαιρετικός., ολοκλήρωσε το ματς με 87% στην επίθεση και βοήθησε και εκείνος από την πλευρά του ώστε να φτάσει η ομάδα του στη νίκη.