ΒΟΛΕΪ

Δώρο της Κηφισιάς στον ΠΑΟΚ, 3-1 τον Παναθηναϊκό

VOLLEY LEAGUE / ÊÇÖÉÓÉÁ - ÐÁÏ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ÊÇÖÉÓÉÁ - ÐÁÏ (ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Η Κηφισιά επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο "Ζηρίνειο" και έκανε δώρο στον ΠΑΟΚ ο οποίος με τη νίκη του με 3-0 σετ επί της Κύζικου ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Volleyleague.

Μετά το Κύπελλο όπου τον απέκλεισε από το Final 4 η Κηφισιά είναι εξαιρετικά πιθανό να στερήσει τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία από τον Παναθηναϊκό. Μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο ΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, όμως στη συνέχεια γύρισε το παιχνίδι και με τη νίκη του με 3-1 σετ έκανε δώρο στον ΠΑΟΚ.

Στην αρχή του πρώτου σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2 (6-8) όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με κόντρα επίθεση του Πούλκο ισοφάρισαν σε 10-10. Με πόντο του Γκονζάλες και στην συνέχεια επίθεση του Μελγαρέχο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 11-14. Ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Τσίροβιτς προηγήθηκε με 12-16, ενώ με ένα σερί έφτασε την διαφορά +7 (13-20). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε το πρώτο σετ με 17-25.

Στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" ένα μικρό προβάδισμα (6-8), όμως, η "απάντηση" των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με άσσο του Ζλάτκο Πούλκο ο ΑΟΠ Κηφισιάς ισοφάρισε σε 10-10. Ο Σλοβένος με νέο άσο έδωσε "αέρα" δύο πόντων στους γηπεδούχους 12-10, αναγκάζοντας τον κόουτς Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες του τριφυλλιού ανέβασαν την απόδοση τους, με άσο του Μελγαρέχο και κόντρα επίθεση του Χαραλαμπίδη πέρασαν ξανά μπροστά με 12-13. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και κερδισμένο μπλοκ από τον ίδιο παίκτη η Κηφισιά προηγήθηκε με 15-13. Με μπλοκ από τους Πούλκο και Μουρούτη πάνω στον Τσίροβιτς και στη συνέχεια άουτ επίθεση από τον Γκονζάλες η Κηφισιά έφτασε στο +4 (19-15). Με επίθεση του Χριστοφιδέλη η Κηφισιά έφτασε στο 22-17 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-20 με μπλοκ του Καρατζά πάνω στον Γκονζάλες.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και με «αιχμή του δόρατος» τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ προηγήθηκε με 8-4. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Μουρούτη και Πούλκο η Κηφισιά έφτασε στο +6 (12-6). Με επίθεση του Πούλκο σε πρώτο χρόνο και άσο του Γιορντάνοφ η Κηφισιά προηγήθηκε με 19-12. Με «όπλο» το μπλοκ η Κηφισιά πήγε στο +10 (24-14) και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-15.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ ξεκίνησε δυνατά και με «όπλο» το δυνατό μπλοκ προηγήθηκε με 1-5. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 6-7 στηριζόμενοι στο καλό μπλοκ. Με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ το σετ ήρθε στα ίσα 10-10. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 13-12. Με κόντρα επίθεση του Γκονζάλες οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 14-16, ενώ λίγο αργότερα με άουτ επίθεση του Βούλγαρου διαγώνιου το σκορ πήγε στο 18-21.

Με τον Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς ο ΑΟΠΚ μείωσε σε 20-22, με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με κόντρα επίθεση του "Μπόμπι" η Κηφισιά έφτασε στο -1 (21-22). Μπλοκ του Χριστοφιδέλη πάνω στον Γκονζάλες διαμόρφωσε το 23-23. Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε σετ μπολ 23-24 με επίθεση του Μελγαρέχο, όμως ο Καρατζάς με έξυπνη κίνηση πάνω στο φιλέ ισοφάρισε σε 24-24. Η Κηφισιά «έσβησε» άλλα τέσσερα σετ μπολ του Παναθηναϊκού και έφτασε σε ματς μπολ 29-28 μετά από φάση διαρκείας. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πούλκο η Κηφισιά κέρδισε το σετ με 30-28 και τη νίκη με 3-1.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα.

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 3-1

Τα σετ: 17-25, 25-20, 25-15, 30-28

* Oι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/3 επ), Χιστοφιδέλης 10 (8/16 επ, 2 μπλοκ, 92% υπ -48% άριστες), Καρατζάς 5 (5/10 επ), Μουρούτης 6 (2/2 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 21 (16/25 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (23/51 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 64% υπ - 44% άριστες), Λάππας, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 9 (8/17 επ, 70% υπ - 54% άριστες), Γκονζάλες 25 (24/42 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Δημητριάδης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 0 (0/2 επ).

Αργότερα τα στατιστικά...

VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÏÓÖÐ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με Τσούπκοβιτς διαγώνιο πέρασε και από τη Μίκρα

Ο Ολυμπιακός με διαγώνιο τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς και βασικούς ακραίους τους Κοκκινάκη, Φράγκο ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή σε 61 λεπτά και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα Volley League. Οι προπονητές και των δύο ομάδων δοκίμασαν πολλά σχήματα και ειδικά ο Σλόμπονταν Μπόσκαν κατέβασε για πρώτη φορά επτάδα χωρίς καθαρόαιμο διαγώνιο. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό καθώς ο Τσούπκοβιτς έπιασε 76% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε για άλλη μία φορά και ο Φράγκος. Ο Ολυμπιακός έφτασε στους 58 βαθμούς και σημείωσε την 20η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Ηρακλής γνώρισε την 11η ήττα και διατηρήθηκε στην 8η θέση με 28 βαθμούς. Ο προπονητής του «γηραιού» Γιάννης Ορφανός ξεκίνησε με βασικούς ακραίους τους νεαρούς Μούχλια, Τζιουμάκα δίνοντας του μία καλή ευκαιρία κόντρα στους αήττητους και πρωτοπόρους. Όπως φαίνεται και στη διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός είχε διαφορά ασφαλείας σε όλα τα σετ και ολοκλήρωσε σε χρόνο... ρεκόρ την επιτυχία του.

Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 18-25, 17-25, 15-25 σε 61'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μούχλιας 8 (8/13 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Τζιουμάκας 5 (5/12 επ, 63% υπ - 42% άριστες), Στεφανίδης 5 (5/20 επ), Κιόσης 1 (1/5 επ), Αναστασιάδης, Γάτσης 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ - 67% άριστες), Μπουράκης (λ, 40% υπ - 20% άριστες), Ηλίας, Χριστόφας 4 (4/6 επ), Κατσιαφλάκας 1 (1/1 επ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 29% άριστες), Φράγκος 13 (8/13 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ - 54% άριστες), Τσούπκοβιτς 16 (16/21 επ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Άθος Κόστα 4 (4/5 επ).

Ανέβηκε δεύτερος ο ΠΑΟΚ

Ανεβάζοντας ρυθμούς στην απόδοση του και με λιγοστά λάθη στο παιχνίδι του ο ΠΑΟΚ νίκησε στους Αγίους Θεοδώρους την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-0 σετ και σημείωσε την 16η νίκη που τον φέρνει πλέον στην 2η θέση της βαθμολογίας μετά την ήττα του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ στην Κηφισιά.

Ο ΠΑΟΚ κράτησε την υποδοχή του σε υψηλά επίπεδα και ο Πέτκοβιτς είχε την ευκαιρία να μοιράσει το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του. Ο δικέφαλος έχει να δώσει αγώνες με την Παναχαϊκή εντός και τον Παμβοχαϊκό εκτός και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του για την 2η θέση.

Η Κύζικος έμεινε στην 11η θέση και στους 11 βαθμούς και πλέον όλα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές με Ηρακλή Χαλκίδας εντός και Ολυμπιακός εκτός. Η Κύζικος αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Βραζιλιάνο διαγώνιο της Ματσιέλ και ο μοναδικός που είχε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Γκούλακ με 12 πόντους.

Κύζικος - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 20-25, 17-25, 19-25 σε 66'

*Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Σονάρι 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Μπεκιάρης 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 13% άριστες), Γκούλακ 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 55% άριστες), Δρογκάρης 1 (άσσος), Λυκούρεσης 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (8/21 επ, 65% υπ - 20% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ - 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 57% υπ - 29% άριστες), Κρέτσης, Θεοδωρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/3 επ), Στάροβιτς 10 (5/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (7/7 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (5/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοΚ), Σαφράνοβιτς 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 26% άριστες), Ντάντε 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ, 75% υπ - 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 73% υπ - 40% άριστες), Παντακίδης, Σακόγλου, Τακουρίδης.

Επέστρεψε στις νίκες ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου εξέπληξε ευχάριστα τους οπαδούς του και με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας 3-0 και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες. Ο Ντούσκο Νίκολιτς χρησιμοποίησε τελικά τον Μίγια Μρντακ αλλά δεν επιβαρύνθηκε στην επίθεση. Το βάρος σήκωσε με επιτυχία ο Βραζιλιάνος ακραίος Ρεϊνάλντο που σημείωσε 20 πόντους και την υποδοχή ο Δημήτρης Εφραιμίδης. Ηρωική εμφάνιση και από τον Δημήτρη Ζήση που αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό αλλά με βάση την τακτική «κρύφτηκε» από τους συμπαίκτες του. Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 33 βαθμούς αλλά η 4η θέση θα είναι δύσκολη υπόθεση καθώς έχει να δώσει αγώνες με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε κακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ και όταν μπήκε στον αγώνα στο 3ο σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρότι έχανε με 16-13, προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ τελείωσε τον αγώνα με 3-0.

Φοίνικας Σύρου - Ηρακλής Χαλκίδας 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-12, 25-22 σε 79΄

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσσος), Χήρας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/23 επ, 1 άσσος), Ρεινάλντο 20 (13/25 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ 85% υπ - 46% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -42% άριστες), Τουράνιανιν 10 (5/8 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Σζάρεκ, Κουμιώτης,

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Κανελλος 1 (1/1 επ), Ντίνας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 4 (4/14 επ, 50% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 7 (7/12 επ, 41% υπ - 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 46% υπ -23% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος 2 (2/4 επ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (1/2 επ).

Νέα νίκη για την Παναχαϊκή

Μία ακόμα μεγάλη νίκη σημείωσε η Παναχαϊκή και μάλιστα μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών που κρίθηκε στο τάι μπρέικ με 19-17. Με πρώτο σκόρερ τον MVP της 19ης αγωνιστικής Νίκο Ρουμελιώτη που σημείωσε 31 πόντους, αλάνθαστο τον Ρεκ και τους Κοτσιλιάνο, Κωστόπουλο να σηκώνουν με επιτυχία την υποδοχή η Παναχαϊκή νίκησε 3-2 τους ακρίτες και προσπέρασε και πάλι στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Εθνικός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και πέρασε μόνος στην 4η θέση.

Παναχαϊκή - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-18, 20-25, 19-17 σε 122΄

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (11/17 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 11 (10/19 επ, 1 άσσος, 61% υπ -36% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 31 (29/62 επ, 2 άσσοι), Μαυραγάνης 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/15 επ, 2 άσσοι, 56% υπ - 27% άριστες) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 65% υπ - 41% άριστες), Ιτάλο (λ), Χριστιάς, Ντονάς 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ)

EΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 16 (13/34 επ, 3 μπλοκ, 52% υπ -33% άριστες), Βανέγκας 21 (18/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 66% υπ -34% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/2 επ), Στίγγας 15 (7/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 8 (6/25 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ - 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος, 2 (άσσοι), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ)