ΒΟΛΕΪ

Δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του μαχητικού Ηρακλή Χαλκίδας

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ υπέστη απώλειες στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Ηρακλή Χαλκίδας, που πήρε έναν πόντο από το τελικό 3-2 υπέρ του "δικεφάλου του βορρά" στην 6η αγωνιστική.

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά νίκησε δύσκολα 3-2 τον Ηρακλή Χαλκίδας που πήρε έναν πολύτιμο βαθμό από τους πρωταθλητές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με διαγώνιο τον Σακόγλου και ακραίο τον Γκιόν αλλά με την απώλεια του 2ου σετ ο Ντανιέλε Ρίτσι έριξε στον αγώνα τον Γκόμεζ και τον Σωτηρίου, ενώ και ο Πελεκούδας πήρε τη θέση του Τακουρίδη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πίεσε με το σερβίς και το μπλοκ του, ο Γκελίνσκι έκανε για άλλη μία φορά άψογη εμφάνιση και οι Τάπια, Μότα σήκωσαν το βάρος της επίθεσης. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με εξαίρεση το 5ο σετ είχε προβάδισμα στο σκορ, έκανε ανατροπές και αν ήταν πιο προσεκτική στο 3ο σετ θα μπορούσε και να είχε προηγηθεί.

O ΠΑΟΚ στο 1ο σετ φάνηκε πως θα έχει τον απόλυτο έλεγχο ειδικά όταν με σερί 5-0 προηγήθηκε 12-7 και 16-10 με το καλό σερβίς του Σαφράνοβιτς. Η υποδοχή του όμως του ΠΑΟΚ δεν ήταν ποιοτική και τα σερβίς του Τσολάκου και του Μότα κράτησαν τον Ηρακλή στον αγώνα. Με δύο μπλοκ πάνω στον Γκιόν ο Ηρακλής Χαλκίδας μείωσε 16-13 και με το σερβίς του Μότα μείωσε 17-16. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σερβίς του Παντακίδη και το σερί από Γκόμεζ και με 25-19 πήρε προβάδισμα 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έδειξε να πιστεύει σε κάτι θετικό και αυτό φάνηκε στο ρίσκο που πήραν οι παίκτες του στο σερβίς. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ξέφυγε 14-10 και μέχρι το τέλος του σετ κράτησε την πολύτιμη διαφορά για το 25-22 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ είχε εναλλαγές στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 13-8 αλλά δεν «καθάρισε» το σετ. Με ένα πρωτοφανές σερί 8-0 με το σερβίς του Γκελίνσκι και αποτελεσματικά μπλοκ ο Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ «παγώνοντας» το «Παλατάκι». Ο Ηρακλής προηγήθηκε και 22-20 αλλά ο ΠΑΟΚ σε ένα από τα καλύτερα και ποιο αποτελεσματικά σερί της βραδιάς κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22. Ο Πελεκούδας έκανε μπλοκ, ο Γκόμεζ εκτέλεσε δύο φορές, ο Τσολάκος έχασε μία επίθεση και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Σωτηρίου.

Ο Ηρακλής παρά την απώλεια του 3ου σετ δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να παλεύει. Με επιθέσεις του Τάπια και του Μακ Γουίλιαμ ξέφυγε 14-11. Δύο άουτ επιθέσεις του Τάπια και ένα λάθος του Χαραλαμπίδη έδωσε «δώρο» στον ΠΑΟΚ την ισοφάριση 14-14 . Ακολούθησαν σκληρές μάχες πόντο πόντο με τον Ηρακλή να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ 24-23 και 25-24. Ο Γκόμεζ ισοφάρισε και τις δύο φορές αλλά ο Μότα και ο Τάπια με κόντρα επίθεση έκλεισαν το σετ για τον Ηρακλή Χαλκίδας που έκανε το 27-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Έχοντας ήδη χάσει έναν βαθμό ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη στο 5ο σετ όπου και πάλι ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν ανταγωνιστικός. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά στο 7-7 οι πρωταθλητές με αποτελεσματικό σερί από μπλοκ – άμυνα και κόντρα επιθέσεις ξέφυγαν 10-7 και τελικά με 15-12 πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 3-2 (25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12) σε 134΄

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Σακόγλου 5π. (1/11 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης (5/7, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/14, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/3, μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 13 (12/36, 1 άσσος, 79% υπ -50% άριστες), Γκιόν 10 (7/20, 3 άσσοι, 53% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ.-87% υπ., 67% αρ.), Παπαδημητρίου λ., Παντακίδης 4 (3/3, 1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 10 (8/18, 2 άσσοι), Γκόμεζ 18 (18/32)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19π. (17/50 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/20), Τσολάκος 10 (5/13, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μότα 20 (16/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκελίνσκι 4 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 48% υπ., 43% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/1), Αναστασόπουλος