ΒΟΛΕΪ

Διπλό παραμονής για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, 3-1 τη Νίκη Αιγινίου

LEAGUE CUP 2018 / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Νίκης στο Αιγίνιο και πήρε μία σημαντική νίκη στα play out της Volleyleague.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε της κανονικής περιόδου και το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και με πρωταγωνιστές τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς που πήραν 24 και 23 πόντους αντίστοιχα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε στο Αιγίνιο την τοπική Νίκη με 3-1 σετ και ξεκίνησε με τρίποντο την σειρά των πλέι άουτ.

Η Νίκη είχε το πλεονέκτημα του πρώτου εντός έδρας αγώνα αλλά ακόμα ο δρόμος για την παραμονή είναι μακρύς και δύσκολος.

Ο αγώνας ήταν ένα βολεϊκό θρίλερ στα τρία πρώτα σετ. Στο 1ο σετ ισοφάρισε ο Εθνικός με άσσο του Βελίτσκοβιτς σε φλοτ σέρβις αλλά η Νίκη με επίθεση του Κιχάδα και κόντρα επίθεση του Στρούγκαρ έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παγιάν ισοφάρισε 22-22 και με ένα λάθος του Μαυροβουνιώτη αλλά και ένα μπλοκ του Μεχία στον Μαυροβουνιώτη έδωσε προβάδισμα 24-22 για τον Εθνικό. Μείωσε ο Στρούγκαρ 24-23 αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε και με 20-15 με φοβερό σερβίς του Ριζόπουλου που έκανε σερί 5-0 αλλά η μαχητική Νίκη απάντησε με τον Παπαδόπουλο. Ο πατρινός ακραίος με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 23-23 αλλά το σετ κρίθηκε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς και με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Μαυροβουνιώτη ο οποίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης της Νίκης.

Με καλύτερη ψυχολογία και πιο πιεστικό σερβίς ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 στο 4ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με καλύτερο ρυθμό και ασταμάτητους τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς η ακριτική ομάδα πήρε το σετ 25-18 και μαζί την πολύτιμη νίκη 3-1 σετ.

Νίκη Αιγινίου - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

Τα σετ: 25-23, 23-25, 23-25, 18-25 σε 124΄

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 2π. (2/3 επ.), Μαυροβουνιώτης 14 (11/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Ντίνας 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 21 (20/41 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 11 (8/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 18% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 69% υπ., 34% άριστες), Κιοσσές, Μήλης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 24 (20/44 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 23 (18/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Μέγια 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80% υπ. - 47% άριστες) / Κοντοστάθης (λ. - 44% υπ. - 10% άριστες), Βλαχόπουλος.