ΒΟΛΕΪ

Ασταμάτητη η Ζενίτ, 3-0 κόντρα στην Περούτζια

Η Ζενίτ Καζάν με επιθετικές αιχμές του Μιχαΐλοβ (19π.) και Λεόν (16π.) επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Περούτζια και κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο Champions League της. Τρίτη η Λούμπε.

Δεν έχει αντίπαλο η Ζενίτ και το απέδειξε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Οι παίκτες του Βλάντιμιρ Αλέκνο μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο τον τελικό του Champions League στη Ρώμη, επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της Περούτζια και θα επιστρέψουν στο σπίτι τους με το τρόπαιο.

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 8-6.. Από εκεί και πέρα πήρε όμως μπροστά η "μηχανή" της Ζενίτ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Τρέχοντας ένα επί μέρους 19-7 οι Ρώσοι έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με όπλα τους τα σερβίς και το μπλοκ (2 άσοι και τέσσερις πόντοι από μπλοκ).

Στο δεύτερο σετ ήταν το μοναδικό που είχαμε κόντρα. Η Περούτζια βελτίωσε την υποδοχή της και ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζαΐτσεφ. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν μπροστά μέχρι την τελική ευθεία του σετ, όμως οι Μιχαΐλοβ και Λεόν είχαν αντίθετη άποψη και με 25-23 έδωσαν το σετ στη Ζενίτ.

Κάπου εκεί η Περούτζια "άδειασε" με τους Ρώσους να συνεχίζουν με ασταμάτητο ρυθμό το σφυροκόπημα από τη θέση του σερβίς. Οι παίκτες του Αλέκνο πήραν οκτώ (!!!) άσους, είχαν το εξωπραγματικό 75% στην επίθεση (12/16 επιθέσεις) και με συνοπτικές διαδικασίες πήραν το σετ με 25-14 φτάνοντας σε ένα εύκολο 3-0.

Περούτζια - Ζενίτ 0-3

Τα σετ: 15-25, 23-25, 14-25

Περούτζια (Μπερνάρντι): Μπούτι 4 (4/6 επιθέσεις), Ζαΐτσεφ 14 (11/18 επιθ., 53% υποδ., 26% αριστ, 3 μπλοκ), Μπέργκερ 2 (2/8 επιθ, 35% υποδ., 12% αριστ), Ατανασίεβιτς 9 (6/19 επιθ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Τσέκο 1 (1 άσος), Ποντρασκάνιν 6 (4/9 επιθ., 2 μπλοκ), λ. Μπάρι (35% υποδ., 10% αριστ) / Τσερνοκόζεβ, Ντέλα Λούνγκα, Μίτιτς, Μπιραρέλι

Ζενίτ (Αλέκνο): Άντερσον 7 (4/14 επιθ., 83% υποδ., 33% αριστ, 3 άσοι), Λεόν 16 (12/19 επιθ., 32% υποδ., 16% αριστ, 4 άσοι), Βόλβιχ 3 (1/1 επιθ., 2 μπλοκ), Μπούτκο 4 (2/2 επιθ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκούτσαλιουκ 8 (4/4 επιθ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μιχαΐλοβ 19 (15/20 επιθ., 1 άσος, 3 μπλοκ), λ. Βερμπόβ (70% υποδ., 10% αριστ) / Σιβοζέλες.

WWW.EVENTOLIVE.IT

* Ακόμα μία τρομακτική εμφάνιση έκανε ο Σοκόλοβ που σταμάτησε στους 23 πόντους

ΤΡΙΤΗ Η ΛΟΥΜΠΕ

Σε αντίθεση με τον τελικό, ο μικρός τελικός είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Λούμπε και Μπερλίν πρόσφεραν ωραίο θέαμα στους περίπου 8.000 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο με τους Ιταλούς να φτάνουν στη νίκη με 3-1 σετ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε από το πρώτο σετ όπου η δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα. Η Λούμπε πίεζε στο σερβίς, είχε καλύτερη υποδοχή, αλλά η Μπερλίν έβρισκε συνεχώς τις λύσεις. Τελικά, εκείνοι που πανηγύρισαν στο πρώτο σετ ήταν οι Ιταλοί με 29-27. Η απάντηση της Μπερλίν ήρθε στο δεύτερο σετ. Οι Γερμανοί είχαν εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα (71%) στην επίθεση και με τον Κάρολ να είναι το πρώτο βιολί κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με 22-25.

Η Λούμπε μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και από την αρχή απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και έτσι οι παίκτες του Μπλεγκίνι έκαναν το 2-1 (25-21). Η Μπερλίν δεν το παράτησε το παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με τρεις πόντους 18-21 στο τέλος του τέταρτου σετ. Εκεί όμως ο Χουαντορένα ανέλαβε δράση και με το σερβίς του δημιούργησε πολλά προβλήματα και οδήγησε τους συμπαίκτες του σε ένα εντυπωσιακό 7-0 για να γίνει το 25-21!

Λούμπε - Μπερλίν 3-1

Τα σετ: 29-27, 22-25, 25-21, 25-21

Λούμπε (Μπλεγκίνι): Σοκόλοβ 23 (20/33 επιθ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χουαντορένα 21 (16/24 επιθ., 59% υποδ., 17% αριστ, 5 άσοι), Σάνκοβιτς 7 ( 7/16 επιθ), Κρίστενσον 3 (2/4 επιθ., 1 άσος), Τσέστερ 9 (4/7 επιθ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τσεμπούλι 10 (6/20 επιθ., 57% υποδ., 19% αριστ, 1 άσος, 3 μπλοκ), λ. Γκρεμπενίκοφ (63% υποδ., 21% αριστ) / Πεσαρέσι, Καλιμπέρντα.

Μπερλίν (Σερνιότι): Όκολιτς 9 (4/6 επιθ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Κρομ 9 (7/18 επιθ., 42% υποδ. 16% αριστ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Βιγκράς 5 (2/5 επιθ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κέχνερ 5 (2/2 επιθ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κάρολ 25 (24/38 επιθ., 1 μπλοκ), Σκοτ 8 (7/21 επιθ., 52% υποδ., 22% αριστ., 1 άσος), λ. Πέρι (38% υποδ., 13% αριστ) / Μάρσαλ 1 (1 μπλοκ), Τερ Μαατ.